Gymnasiemässan guidar unga till rätt val

Denna kyliga höstförmiddag besökte många framtida gymnasieelever Lindeskolans gymnasiemässa. Lindesberg Arena var professionellt och snyggt anordnad med prydliga och lockande montrar. Eleverna var tillmötesgående och informativa och tog emot besökarna på allra bästa sätt. 

Klockan har passerat halv elva och mässan har varit öppen i drygt en halvtimme. En del av gymnasieeleverna går runt för att dela ut informationsblad om deras program, medan andra står vid programmets respektive monter och pratar med förbipasserande. 
– Vi är nöjda såhär långt, folk droppar in. Det brukar bli mest mitt på förmiddagen, säger rektor Eva Boström och Birgitta Lindblom, lärare på Barn- och fritidsprogrammet håller med: 

– Det är riktigt bra, jättetrevligt men det är många som passar på att ta lite sovmorgon. Alla olika program har olika idéer vid sina montrar. 

Lindeskolans gymnasiechef Leif Lundström tycker att det är bra tillströmning: 
– Det är minst lika mycket folk som förra året. 

De fjorton olika programmen är representerade samt de olika idrotterna som finns att välja på när man ska gå Idrottscollege. Estetprogrammet har dessutom en stor scen där de med jämna mellanrum bjuder på underhållning i form av musik och sång. Några som är ute och spatserar i hallen för att göra reklam för sitt program, är Linnea, Simon och Christine som går Naturvetenskap. De berättar: 
– Det är en bra linje om man inte vet vad man vill bli. Man kan gå natur om man vill bli doktor eller ingenjör. När vi sökte visste inte vi heller vad vi ville bli, det är många som inte vet. 

Lukas, Adam och Tobias är tre killar som går Elprogrammet. I sin monter har de förberett en tävling för besökarna. 
– Det är ett reaktionstest. De hänger i magneter och är kopplade till ett PLC-system som slumpmässigt släpper vilken som helst. Om man lyckas fånga alla fyra vinner man ett pris. Det är bara en som gjort det hittills, det är väldigt svårt, säger Lukas och demonstrerar hur det går till. 

PLC-system som eleverna kopplat.

Det är de grå stropparna som faller ner, en i taget, slumpmässigt. 

Två program med mycket fokus på människor är Barn- och fritid samt Vård och Omsorg. Gustav Fernqvist som går BF säger: 
– Det är kul att jobba med människor och extremt bra lärare, de ger det stödet du vill ha och behöver. Man får möjligheten att utbilda sig för att jobba med människor på alla olika stadier, det är hur bra som helst och jag hade inte kunnat hitta bättre. 

Carina Viktorin och Rita Haili, lärare på Vård och Omsorg, berättar att det är en bred utbildning som garanterar jobb efter avslutad gymnasietid. 
– Många tror att det är väldigt lätt men det är mycket plugg. Samtidigt är det sjutton veckor praktik och det är mycket praktiskt i skolan också. Man får väldigt breda yrkesmöjligheter. Det kommer alltid att behövas folk inom vården. 

Idrottscollege är perfekt, man får utöva sin största hobby och samtidigt plugga. Oliva som går sitt första gymnasieår, en volleybolltjej, är supernöjd. 
– Man får göra det man tycker om, det som man gillar. Jag går Sam och det är jättebra kombinerat med studierna, annars hade jag inte gått det. De har verkligen tänkt till. 

Utanför Arenan håller bland flera Byggprogrammet till. Hos dem får man testa om tummen sitter mitt i handen eller om man lyckas slå ner spiken i brädan på max tre slag. Någon som behöver, enligt honom själv, minst tio slag på sig, är Mikael Svensson, som är idrott- och engelskalärare för byggprogrammet. 
– Det är många som får jobb direkt efter skolan, så det är bra om man vill ut och jobba och tjäna pengar. 

Klassföreståndare Sten Luthman är just nu den byggläraren som varit längst på programmet. Vid fyrtiosjuårsålder bestämde han sig för att sadla om, sluta jobba ute och istället bli lärare. 
– Det är ett bra yrke som man får mycket nytta av, privat också. Det kommer alltid att finnas hus att bygga och underhålla. Är man själv kreativ så har man jobb. 

Tre killar som tycker Bygg är toppen, är Erik, Sonny och Jesper. De delar samma mening: 
– Det är inte så mycket plugg, skönt! Det är mer praktiskt, och så är det bra lärare. 
Publicerad 18 oktober 2014 klockan 13:17

Ida Lindkvist

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Lillsjön, med närliggande naturreservat. Noraborna är tydliga med att naturen skall se ut som den gör även i framtiden. Foto: Fredrik Norman

Noraborna röstade NEJ till vindkraft i Älgfallet

Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.

11 november 2025 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Martin Stenmarck ansluter till uppställningen av artister. Foto: Pressbild

Stenmarck ersätter Lundvik under Strålande Jul

Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.

10 november 2025 klockan 15:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Hästsadlar för närmare en miljon kronor stals vid inbrott

Under söndagen kunde LindeNytt rapportera att en butik i Gusselbyområdet (Aspa) drabbats av en st...

Lindesberg rasar i årets småföretagarindex

Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små ...

Ska barn behöva riskera livet på väg till skolan?

INSÄNDARE/DEBATT: Hållplatsen Snickartorp i Vedevåg har en busskur i riktning mot Lindesberg, men inte å...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Inbrott i butik i natt – flertalet hästsadlar tillgripna

En butik i Gusselby har under natten till söndag utsatts för en stöld av hästsadlar. Enligt polisen har en eller flera gärningspersoner tagit sig in i butiken genom att krossa ett fönster.
– I nuläget finns det ingen misstänkt, vi har varit på plats och genomfört en teknisk undersökning, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

9 november 2025 klockan 14:07 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Vindkraftverken i Munkhyttan, sett från Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Svar till Daniel Badman – samt alla berörda Lindebor

SLUTREPLIK: Daniel Badman – du skriver att det är viktigt att diskussionen vilar på fakta, så låt oss ta för oss av fakta.

8 november 2025 klockan 20:17 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Därför är vindkraften viktig – också för Nora
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både...
8 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

bildspel Stadsbrandens människoöden gestaltas i Spektakelteaterns nya uppsättning: ”Hemsk berättelse”
Den 11 april 1869 utbröt en fasansfull brand, som ödelade hela 27 gårdar i Lindesberg, däribland kyrkan, rådhuset, stadshotellet och tingshuset. ...
7 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Småfåglar
I denna veckas fotokrönika tänkte jag visa lite fågelbilder som jag har fotograferat under de senaste veckorna. Det har blivit mycket småfågel d...
7 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

11 740 kronor samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden Mellansverige i år. Foto: Camilla Lagerman

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden

Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.

7 november 2025 klockan 12:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Vindkraftparken i Munkhyttan. Foto: Fredrik Norman

Svar till Daniel Badman, Green Power Sweden och berörda Lindebor

REPLIK: Hej Daniel Badman, Green Power Sweden – och alla berörda Lindebor. Intressant att du väljer att höra av dig just inför folkomröstningen, och efter vi skrev vår text för att stödja Lindeborna.

7 november 2025 klockan 11:28 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Befarad villabrand var synvilla

Strax före klockan åtta på fredagsmorgonen larmades räddningstjänsten ut till en befarad villabrand utanför Lindesberg. Vä...

Efter tuffa år: Frövi Hotell kan få ny restaurangdrift

När Daniel Andersson köpte Frövi Hotell 2019 var energin på topp. Nu, efter några svåra år och ...

Trygghet och fakta inför vindkraftsbeslut i Nora

INSÄNDARE/DEBATT: Just nu pågår en folkomröstning om vindkraft i området Älgfallet i Nora, och frågan ...

Mirjam Björkman, Agneta Segerfelt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel mottog priset för Årets kooperativ i Sverige 2025. Foto: Privat

Jubel i Ramsberg – utsågs till Årets kooperativ 2025

Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.

5 november 2025 klockan 22:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Peter Rung föreläste om våld i nära relation: ”Våga störa”

På måndagskvällen bjöd Rotary, i samarbete med Linde Bergslags Församling och ...

Lindesberg lämnas utanför debatten om Älgfallet

INSÄNDARE/DEBATT: Vindkraftsprojektet Älgfallet påverkar Lindesbergs kommun minst lika mycket som Nora - ...

Från litteratur till livsmedel – så ser Blombergska ut idag

Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått...

EM-guld till Ingrid Nilsson

Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i ...

Mona Ek och Alexander Pettersson är två av initiativtagarna till Lindesbergs första discgolfbana vid Fritidsbyn. Man hoppas att kunna öppna upp banan till våren. Foto: Timmy Lundegård

bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana

Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.

3 november 2025 klockan 09:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av sä...
2 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Rockballaden Believing passerar en miljon lyssningar
Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har publiken växt sig större. I veckan kom det glä...
1 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid tv...
31 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-10-31

2025-10-31

2025-10-30

2025-10-30

2025-10-29

2025-10-28

2025-10-28

2025-10-28

2025-10-27

2025-10-27

2025-10-25

2025-10-25

2025-10-24

2025-10-24

2025-11-11 15:40