Denna kyliga höstförmiddag besökte många framtida gymnasieelever Lindeskolans gymnasiemässa. Lindesberg Arena var professionellt och snyggt anordnad med prydliga och lockande montrar. Eleverna var tillmötesgående och informativa och tog emot besökarna på allra bästa sätt.
Klockan har passerat halv elva och mässan har varit öppen i drygt en halvtimme. En del av gymnasieeleverna går runt för att dela ut informationsblad om deras program, medan andra står vid programmets respektive monter och pratar med förbipasserande.
– Vi är nöjda såhär långt, folk droppar in. Det brukar bli mest mitt på förmiddagen, säger rektor Eva Boström och Birgitta Lindblom, lärare på Barn- och fritidsprogrammet håller med:
– Det är riktigt bra, jättetrevligt men det är många som passar på att ta lite sovmorgon. Alla olika program har olika idéer vid sina montrar.
Lindeskolans gymnasiechef Leif Lundström tycker att det är bra tillströmning:
– Det är minst lika mycket folk som förra året.
De fjorton olika programmen är representerade samt de olika idrotterna som finns att välja på när man ska gå Idrottscollege. Estetprogrammet har dessutom en stor scen där de med jämna mellanrum bjuder på underhållning i form av musik och sång. Några som är ute och spatserar i hallen för att göra reklam för sitt program, är Linnea, Simon och Christine som går Naturvetenskap. De berättar:
– Det är en bra linje om man inte vet vad man vill bli. Man kan gå natur om man vill bli doktor eller ingenjör. När vi sökte visste inte vi heller vad vi ville bli, det är många som inte vet.
Lukas, Adam och Tobias är tre killar som går Elprogrammet. I sin monter har de förberett en tävling för besökarna.
– Det är ett reaktionstest. De hänger i magneter och är kopplade till ett PLC-system som slumpmässigt släpper vilken som helst. Om man lyckas fånga alla fyra vinner man ett pris. Det är bara en som gjort det hittills, det är väldigt svårt, säger Lukas och demonstrerar hur det går till.
PLC-system som eleverna kopplat.

Det är de grå stropparna som faller ner, en i taget, slumpmässigt.
Två program med mycket fokus på människor är Barn- och fritid samt Vård och Omsorg. Gustav Fernqvist som går BF säger:
– Det är kul att jobba med människor och extremt bra lärare, de ger det stödet du vill ha och behöver. Man får möjligheten att utbilda sig för att jobba med människor på alla olika stadier, det är hur bra som helst och jag hade inte kunnat hitta bättre.
Carina Viktorin och Rita Haili, lärare på Vård och Omsorg, berättar att det är en bred utbildning som garanterar jobb efter avslutad gymnasietid.
– Många tror att det är väldigt lätt men det är mycket plugg. Samtidigt är det sjutton veckor praktik och det är mycket praktiskt i skolan också. Man får väldigt breda yrkesmöjligheter. Det kommer alltid att behövas folk inom vården.
Idrottscollege är perfekt, man får utöva sin största hobby och samtidigt plugga. Oliva som går sitt första gymnasieår, en volleybolltjej, är supernöjd.
– Man får göra det man tycker om, det som man gillar. Jag går Sam och det är jättebra kombinerat med studierna, annars hade jag inte gått det. De har verkligen tänkt till.
Utanför Arenan håller bland flera Byggprogrammet till. Hos dem får man testa om tummen sitter mitt i handen eller om man lyckas slå ner spiken i brädan på max tre slag. Någon som behöver, enligt honom själv, minst tio slag på sig, är Mikael Svensson, som är idrott- och engelskalärare för byggprogrammet.
– Det är många som får jobb direkt efter skolan, så det är bra om man vill ut och jobba och tjäna pengar.
Klassföreståndare Sten Luthman är just nu den byggläraren som varit längst på programmet. Vid fyrtiosjuårsålder bestämde han sig för att sadla om, sluta jobba ute och istället bli lärare.
– Det är ett bra yrke som man får mycket nytta av, privat också. Det kommer alltid att finnas hus att bygga och underhålla. Är man själv kreativ så har man jobb.
Tre killar som tycker Bygg är toppen, är Erik, Sonny och Jesper. De delar samma mening:
– Det är inte så mycket plugg, skönt! Det är mer praktiskt, och så är det bra lärare.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.