Gynmottagningen om oron för kvinnorna: ”De kommer försvinna i det här”
I LindeNytts artikelserie om specialistmottagningarna på Lindesbergs lasarett, som nu ligger i farozonen med det nya sparförslaget, har turen kommit till gynekologmottagningen. Här ser man stora farhågor för kvinnosjukvården och kvinnorna som riskerar att försvinna i vårdköer.
– Vi har många kvinnor som går på kontroller för diverse åkommor, vart ska de kvinnorna ta vägen? säger Uroterapeut Rebecca Blomberg.
Det är dystra miner och en påtaglig känsla av uppgivenhet som infinner sig bland personalen under LindeNytts besök. Även här ställer man sig frågande till det nya sparförslaget, där hela mottagningen riskerar att försvinna om det röstas igenom.
– Vi är en välfungerande gynmottagning som tar emot kvinnor från hela länet. Det här kommer drabba kvinnorna på det sättet att det blir ännu längre väntetider, säger Rebecca Blomberg.
I dagsläget tar gynekologmottagningen emot patienter från hela länet. Man har en gemensam väntelista i regionen och patienterna erbjuds tid på det sjukhus där den snaraste tiden finns. Här ser man stora farhågor för långa väntetider, där man är rädd att kvinnor försvinner i mängden.
– Vi avlastar ju Örebro/Karlskoga (som är en klinik) jättemycket idag, de ringer nästan dagligen gällande patienter som behöver in relativt snart, ofta inom en vecka. Då försöker vi pussla så att kvinnorna kan få komma in med kort varsel när de ringer om akuta saker, här har vi ofta kortvarseltider vigda åt telefonsamtal eller sådant som måste in från vårdcentralen, säger Sjuksköterska Susie Skoglund.
– Vi har många kvinnor som går på kontroller för diverse åkommor, vart ska de kvinnorna ta vägen? Vårdcentralen kommer definitivt inte ha den tiden, ska de hamna i den här stora stocken med allt annat som dras runt i kvinnosjukvården, de kommer försvinna i det här, befarar Rebecca Blomberg.
Foto: Camilla Lagerman
Det är dock inte enbart USÖ/Karlskoga man avlastar, även primärvården med vårdcentralerna hör av sig för att få hjälp med patienter.
– Det är ju ingen hemlighet att primärvården inte har varit fullt fungerande i norra länsdelen, inte bemanningsmässigt heller, så vi har ju fått hjälpa även primärvården med mycket patienter som egentligen inte ska hit, säger Rebecca.
– Av de vårdcentraler som är beroende av hyrläkare är det inte ens säkert att läkarna har gynkompetens, då står kvinnorna helt utan om vi försvinner, säger Barnmorska Anna Sellman Wretenberg.
Bland gynmottagningens patienter finns bland annat kvinnor som lider av framfall, buksmärtor, blödningar, inkontinensbesvär samt abortsökande. Men också kvinnor som har cellförändringar, något som i värsta fall kan leda till cancer.
– Vi gör ju bland annat ringkontroller för de som lider av framfall och har ringbehandling, men utreder även inkontinens, förklarar Anna.
– De som har cellförändringar och kommer på sin andra kontroll tar vi till stor del hand om och åtgärdar även dessa. Det har man haft svårt med på USÖ och Karlskoga då deras läkare är så subspecialiserade och gör mer avancerad kirurgi, säger Susie.
En dag i veckan utförs polikliniska operationer på operationsavdelningen, där man utför operationer där patienten kan gå hem samma dag, exempelvis framfallsoperationer, steriliseringar, borttagande av cystor bland annat.
Precis som på övriga mottagningar ställer man sig mycket frågande till var besparingen verkligen blir, om det ens blir någon, och vad konsekvenserna blir av detta.
– Jag undrar om verkligen patientsäkerheten kan upprätthållas? Vi känner oss uppgivna och det är sorgligt för alla invånare och våra patienter, säger Rebecca.
– Det sorgliga är att många av patienterna på Lindesbergs specialistmottagningar redan är de som är sköra i samhället; äldre, barn och kvinnor, avslutar Anna.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Stefan Toll, kommissarie i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till ...
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.