Kritikerrosade Carl-Einar Häckner kommer till Lindesberg i oktober månad och bjuder på soloshowen ”Swedish Meatballs med lingon”, en föreställning som hade premiär i Göteborg på Teater Aftonstjärnan och fick recensenterna att ta till superlativen med råge. Nu har showen nypremiär under Riksteaterns vingar och Lindesberg är alltså en av orterna som Carl-Einar besöker.
Bara titeln får en ju att undra. När man sedan blir varse om att det är trollkarlen och varietéartisten Carl-Einar Häckner som bjuder på denna anrättning, så förstår man att det kommer att serveras något utöver det vanliga.
Föreställningen skördade stora framgångar i Australien och England tidigare, uppger Riksteatern. Carl-Einar Häckner har omarbetat och konverterat showen till ett svenskt format och resultatet blev inte bara smakfullt. Häckner gjorde braksuccé!
Swedish Meatballs med lingon serveras onsdag 23 oktober kl. 19:00 i Folkets Hus. Arrangör: Lindesbergs Teaterförening.
Fotnot: Carl-Einar Häckner tilldelades i år Povel Ramels Karamelodiktstipendium. Carl-Einar blev den 31:a i raden att få utmärkelsen.
Motiveringen: För att han på ett unikt sätt och med varmt hjärta besjälar en kombination av varieté, vaudeville, cirkus och revy. Med sin trollkonst, sin musik, dikter och galenskap har han format en tradition och satt den i spinn.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.