Igår kunde vi berätta att politikernas inställning i Kalmarslunds Friluftsgårds framtid är att sälja anläggningen. En person som tidigare var mycket intresserad av att köpa – och även hade storslagna planer för anläggningen – är Patrik Nordenhed. Vi har talat med honom och fått veta att intresset inte avsvalnat helt och hållet. Men kan han tänka sig att fullfölja de gamla planerna nu?
Friluftsgården har enorm potential att bli något riktigt bra. Här finns förutsättningarna för det mesta, bara man har egna idéer och vågar ta ut svängarna lite. Så tycker Patrik Nordenhed, som tidigare ville köpa anläggningen. Men då ville inte kommunen sälja och konsekvensen av detta är att anläggningen än idag inte utnyttjas till fullo.
Patrik Nordenhed kunde inte göra annat då än besviket lägga handlingarna åt sidan. Hans planer för Kalmarslund var mycket storslagna men fick aldrig prövas. Idag har alltså politikerna tänkt om, och det öppnar dörren för nytänkande aktörer att ta över.
Patrik Nordenhed talar om Kalmarslund som en plats där barnfamiljer, sportintresserade, campare och många andra friluftshungriga människor kan ha en kanonupplevelse. Och med rätt idéer så skulle anläggningen kunna byggas upp till något som människor lockades till långväga ifrån. I de planer Patrik ”spånade fram” fanns en vattenrutschbana med. Nu var det inte tal om en liten fjompig sak som tar 5-10 sekunder att åka klart. Hans ambition var att skapa något i hästväg; Ett riktigt monster till rutschbana som skulle ta minst en kafferast att åka från start till slut, något överdrivet förklarat och fritt tolkat av oss själva bör tilläggas.
-Min tanke var att bygga en riktigt stor vattenrutschbana, något i stil med Sveriges längsta. Man måste ju ha något att marknadsföra sig med så det lockar folk till platsen, konstaterar Patrik.
Till vardags arbetar Patrik på Macromould AB i Bångbro, ett företag som arbetar med formtillverkning i olika material och med specialinriktning på båtar. Att skapa en enorm vattenrutschbana skulle därför inte ha varit några problem för honom.
Men detta inslag var bara en ”liten” del i det stora hela. Campingen skulle göras om till en bättre och trevligare camping. Och i backen skulle snowboardåkare finna sitt rätta element. Till detta fanns mycket, mycket annat som tillsammans skapade en äventyrscamping för alla intressen och åldrar.
-Det handlar om att utnyttja området och tillgångarna, för det har ingen gjort tidigare. Och då blir det inte bra heller, det har vi ju sett. Visst krävs kostnadskrävande investeringar, men just därför är det viktigt att satsa rätt från första början, menar Patrik.
Avslutningsvis: Kan du tänka dig att köpa Kalmarslund idag?
-Man ska aldrig säga aldrig, säger Patrik skrattande.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.