Igår kunde vi berätta att politikernas inställning i Kalmarslunds Friluftsgårds framtid är att sälja anläggningen. En person som tidigare var mycket intresserad av att köpa – och även hade storslagna planer för anläggningen – är Patrik Nordenhed. Vi har talat med honom och fått veta att intresset inte avsvalnat helt och hållet. Men kan han tänka sig att fullfölja de gamla planerna nu?
Friluftsgården har enorm potential att bli något riktigt bra. Här finns förutsättningarna för det mesta, bara man har egna idéer och vågar ta ut svängarna lite. Så tycker Patrik Nordenhed, som tidigare ville köpa anläggningen. Men då ville inte kommunen sälja och konsekvensen av detta är att anläggningen än idag inte utnyttjas till fullo.
Patrik Nordenhed kunde inte göra annat då än besviket lägga handlingarna åt sidan. Hans planer för Kalmarslund var mycket storslagna men fick aldrig prövas. Idag har alltså politikerna tänkt om, och det öppnar dörren för nytänkande aktörer att ta över.
Patrik Nordenhed talar om Kalmarslund som en plats där barnfamiljer, sportintresserade, campare och många andra friluftshungriga människor kan ha en kanonupplevelse. Och med rätt idéer så skulle anläggningen kunna byggas upp till något som människor lockades till långväga ifrån. I de planer Patrik ”spånade fram” fanns en vattenrutschbana med. Nu var det inte tal om en liten fjompig sak som tar 5-10 sekunder att åka klart. Hans ambition var att skapa något i hästväg; Ett riktigt monster till rutschbana som skulle ta minst en kafferast att åka från start till slut, något överdrivet förklarat och fritt tolkat av oss själva bör tilläggas.
-Min tanke var att bygga en riktigt stor vattenrutschbana, något i stil med Sveriges längsta. Man måste ju ha något att marknadsföra sig med så det lockar folk till platsen, konstaterar Patrik.
Till vardags arbetar Patrik på Macromould AB i Bångbro, ett företag som arbetar med formtillverkning i olika material och med specialinriktning på båtar. Att skapa en enorm vattenrutschbana skulle därför inte ha varit några problem för honom.
Men detta inslag var bara en ”liten” del i det stora hela. Campingen skulle göras om till en bättre och trevligare camping. Och i backen skulle snowboardåkare finna sitt rätta element. Till detta fanns mycket, mycket annat som tillsammans skapade en äventyrscamping för alla intressen och åldrar.
-Det handlar om att utnyttja området och tillgångarna, för det har ingen gjort tidigare. Och då blir det inte bra heller, det har vi ju sett. Visst krävs kostnadskrävande investeringar, men just därför är det viktigt att satsa rätt från första början, menar Patrik.
Avslutningsvis: Kan du tänka dig att köpa Kalmarslund idag?
-Man ska aldrig säga aldrig, säger Patrik skrattande.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.