Igår kunde vi berätta att politikernas inställning i Kalmarslunds Friluftsgårds framtid är att sälja anläggningen. En person som tidigare var mycket intresserad av att köpa – och även hade storslagna planer för anläggningen – är Patrik Nordenhed. Vi har talat med honom och fått veta att intresset inte avsvalnat helt och hållet. Men kan han tänka sig att fullfölja de gamla planerna nu?
Friluftsgården har enorm potential att bli något riktigt bra. Här finns förutsättningarna för det mesta, bara man har egna idéer och vågar ta ut svängarna lite. Så tycker Patrik Nordenhed, som tidigare ville köpa anläggningen. Men då ville inte kommunen sälja och konsekvensen av detta är att anläggningen än idag inte utnyttjas till fullo.
Patrik Nordenhed kunde inte göra annat då än besviket lägga handlingarna åt sidan. Hans planer för Kalmarslund var mycket storslagna men fick aldrig prövas. Idag har alltså politikerna tänkt om, och det öppnar dörren för nytänkande aktörer att ta över.
Patrik Nordenhed talar om Kalmarslund som en plats där barnfamiljer, sportintresserade, campare och många andra friluftshungriga människor kan ha en kanonupplevelse. Och med rätt idéer så skulle anläggningen kunna byggas upp till något som människor lockades till långväga ifrån. I de planer Patrik ”spånade fram” fanns en vattenrutschbana med. Nu var det inte tal om en liten fjompig sak som tar 5-10 sekunder att åka klart. Hans ambition var att skapa något i hästväg; Ett riktigt monster till rutschbana som skulle ta minst en kafferast att åka från start till slut, något överdrivet förklarat och fritt tolkat av oss själva bör tilläggas.
-Min tanke var att bygga en riktigt stor vattenrutschbana, något i stil med Sveriges längsta. Man måste ju ha något att marknadsföra sig med så det lockar folk till platsen, konstaterar Patrik.
Till vardags arbetar Patrik på Macromould AB i Bångbro, ett företag som arbetar med formtillverkning i olika material och med specialinriktning på båtar. Att skapa en enorm vattenrutschbana skulle därför inte ha varit några problem för honom.
Men detta inslag var bara en ”liten” del i det stora hela. Campingen skulle göras om till en bättre och trevligare camping. Och i backen skulle snowboardåkare finna sitt rätta element. Till detta fanns mycket, mycket annat som tillsammans skapade en äventyrscamping för alla intressen och åldrar.
-Det handlar om att utnyttja området och tillgångarna, för det har ingen gjort tidigare. Och då blir det inte bra heller, det har vi ju sett. Visst krävs kostnadskrävande investeringar, men just därför är det viktigt att satsa rätt från första början, menar Patrik.
Avslutningsvis: Kan du tänka dig att köpa Kalmarslund idag?
-Man ska aldrig säga aldrig, säger Patrik skrattande.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.