Igår kunde vi berätta att politikernas inställning i Kalmarslunds Friluftsgårds framtid är att sälja anläggningen. En person som tidigare var mycket intresserad av att köpa – och även hade storslagna planer för anläggningen – är Patrik Nordenhed. Vi har talat med honom och fått veta att intresset inte avsvalnat helt och hållet. Men kan han tänka sig att fullfölja de gamla planerna nu?
Friluftsgården har enorm potential att bli något riktigt bra. Här finns förutsättningarna för det mesta, bara man har egna idéer och vågar ta ut svängarna lite. Så tycker Patrik Nordenhed, som tidigare ville köpa anläggningen. Men då ville inte kommunen sälja och konsekvensen av detta är att anläggningen än idag inte utnyttjas till fullo.
Patrik Nordenhed kunde inte göra annat då än besviket lägga handlingarna åt sidan. Hans planer för Kalmarslund var mycket storslagna men fick aldrig prövas. Idag har alltså politikerna tänkt om, och det öppnar dörren för nytänkande aktörer att ta över.
Patrik Nordenhed talar om Kalmarslund som en plats där barnfamiljer, sportintresserade, campare och många andra friluftshungriga människor kan ha en kanonupplevelse. Och med rätt idéer så skulle anläggningen kunna byggas upp till något som människor lockades till långväga ifrån. I de planer Patrik ”spånade fram” fanns en vattenrutschbana med. Nu var det inte tal om en liten fjompig sak som tar 5-10 sekunder att åka klart. Hans ambition var att skapa något i hästväg; Ett riktigt monster till rutschbana som skulle ta minst en kafferast att åka från start till slut, något överdrivet förklarat och fritt tolkat av oss själva bör tilläggas.
-Min tanke var att bygga en riktigt stor vattenrutschbana, något i stil med Sveriges längsta. Man måste ju ha något att marknadsföra sig med så det lockar folk till platsen, konstaterar Patrik.
Till vardags arbetar Patrik på Macromould AB i Bångbro, ett företag som arbetar med formtillverkning i olika material och med specialinriktning på båtar. Att skapa en enorm vattenrutschbana skulle därför inte ha varit några problem för honom.
Men detta inslag var bara en ”liten” del i det stora hela. Campingen skulle göras om till en bättre och trevligare camping. Och i backen skulle snowboardåkare finna sitt rätta element. Till detta fanns mycket, mycket annat som tillsammans skapade en äventyrscamping för alla intressen och åldrar.
-Det handlar om att utnyttja området och tillgångarna, för det har ingen gjort tidigare. Och då blir det inte bra heller, det har vi ju sett. Visst krävs kostnadskrävande investeringar, men just därför är det viktigt att satsa rätt från första början, menar Patrik.
Avslutningsvis: Kan du tänka dig att köpa Kalmarslund idag?
-Man ska aldrig säga aldrig, säger Patrik skrattande.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.
Den 11 april 1869 utbröt en fasansfull brand, som ödelade hela 27 gårdar i Lindesberg, däribland kyrkan, rådhuset, stadshotellet och tingshuset. En brand som startade till följd av en rad olyckliga omständigheter, vars människoöden man snart kan få uppleva genom Spektakelteaterns nya uppsättning som fått namnet Stadsbranden.
– Det är ju en hemsk berättelse på alla sätt, med rättsliga efterföljder, om skuld och att leva med elden som skugga. Men det är också en hoppfull berättelse, om en vilja att inte ge sig, att tro på att man kan bli fri från saker, förklarar regissör Stefan Jansson.
Strax före klockan åtta på fredagsmorgonen larmades räddningstjänsten ut till en befarad villabrand utanför Lindesberg. Väl på plats kunde man snart konstatera att det inte rörde sig om någon brand – utan ett väderfenomen.
När Daniel Andersson köpte Frövi Hotell 2019 var energin på topp. Nu, efter några svåra år och ett misslyckat försäljningsförsök, överväger han att behålla hotellet – men med hjälp av en ny aktör som kan ta över restaurangen.
– Jag söker efter en utomstående aktör som kan ta över restaurangdelen för en eventuell fortsatt drift av hotellet, förklarar Daniel Andersson.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
INSÄNDARE/DEBATT: Vindkraftsprojektet Älgfallet påverkar Lindesbergs kommun minst lika mycket som Nora – men Lindesbergsborna får ingen möjlighet att påverka beslutet.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Under de senaste dagarna har flertalet kommuner redan avvisat regeringens initiativ som går ut på att få fler personer att frivilligt återvandra till sina hemländer. I Lindesberg håller man dock dörren öppen för dialog med regeringens samordnare i den här frågan.
– Jag menar att demokratin stärks när vi lyssnar, inte när vi stänger dörrar. Regeringens samordnare har bjudit in till dialog och jag ser inga problem med att lyssna samt framföra vårt perspektiv, kommenterar kommunstyrelsens ordförande, Tomas Klockars, i ett pressmeddelande på torsdagen.