Håkan Johansson är en av många affärsidkare i Lindesberg som drabbats hårt av stölder det senaste året. I Håkans klädbutik Jo Män är personalen ständigt på sin vakt, varje dag, varje minut. Naturligtvis är han inte ensam om att bevaka sin butik på sådant sätt, men då det blir både tidsödande och krävande rent fysiskt kommer han nu att bli testpilot för köpmännen av ett helt nytt säkerhetssystem. Nu ska pejling efter tjuvar införas.
För någon vecka sedan kunde vi berätta om säkerhetssystemet InCase, en produkt vars syfte är att leda polis eller försäkringsbolag till stulna bilar och andra värdesaker via GSM-teknik och radiovågor. Produkten kommer från Lindesbergsföretaget TVP Positioning AB. Nu ska samma företag hjälpa köpmännen att bli av med snatterierna.
Det system som ska testas av Håkan Johansson bygger enbart på den enklare tekniken – det vill säga radiovågor. Systemet är tänkt att användas enbart inom detaljhandeln, och då är grundprodukten InCase svår att bruka på grund av dess storlek på sändaren. Det nya systemets sändare är endast ett par centimeter lång remsa och kan lätt gömmas i en söm på ett klädesplagg eller dylikt. Sändaren scannas efter med hjälp av en mottagare likt en vanlig handscanner, ungefär som en polisradio.
Polis pejlar efter tjuvar
Håkan är mycket positiv till den vidareutveckling av produkten InCase som nu skett.
-Det här kommer att betyda mycket för oss. Tackvare detta system kan vi i lugn och ro kontakta polisen om vi märker att någon gått ut med varor utan att betala. Polisen kan då på några minuter bege sig ut för att spåra upp tjuvarna, ett arbete vi sett i tester tagit endast någon eller några minuter, säger Håkan Johansson.
Hårt arbete
För att lätt spåra tjuven krävs att sändaren sitter gömd. Annars är det klippt, förklarar Håkan, som instruerats av utvecklarna på TVP Positioning. I början betyder det att Håkans personal själva måste sy in sändare i de plagg man har synligt för kunderna.
-Det blir jobbigt, men det är ändå värt det – helt klart. I slutändan blir det ju faktiskt mindre jobb om man ska jämföra med hur mycket arbete vi måste lägga ner på bevakning i butiken. Det ska bli mycket intressant att få prova det här. Jag är övertygad om att det kommer att fungera väl. Många snattare kommer nog i alla fall att tänka sig för lite innan de väljer att stjäla från oss, säger Håkan med ett leende på läpparna.
En utvärdering kommer att göras senare i vår. Visar det sig ha en positiv effekt kommer samtliga butiker få tillgång till systemet. Enligt planerna skulle då en stationär mottagarmast installeras uppe på polishuset för att underlätta spårning snabbt.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.