Håkan Johansson är en av många affärsidkare i Lindesberg som drabbats hårt av stölder det senaste året. I Håkans klädbutik Jo Män är personalen ständigt på sin vakt, varje dag, varje minut. Naturligtvis är han inte ensam om att bevaka sin butik på sådant sätt, men då det blir både tidsödande och krävande rent fysiskt kommer han nu att bli testpilot för köpmännen av ett helt nytt säkerhetssystem. Nu ska pejling efter tjuvar införas.
För någon vecka sedan kunde vi berätta om säkerhetssystemet InCase, en produkt vars syfte är att leda polis eller försäkringsbolag till stulna bilar och andra värdesaker via GSM-teknik och radiovågor. Produkten kommer från Lindesbergsföretaget TVP Positioning AB. Nu ska samma företag hjälpa köpmännen att bli av med snatterierna.
Det system som ska testas av Håkan Johansson bygger enbart på den enklare tekniken – det vill säga radiovågor. Systemet är tänkt att användas enbart inom detaljhandeln, och då är grundprodukten InCase svår att bruka på grund av dess storlek på sändaren. Det nya systemets sändare är endast ett par centimeter lång remsa och kan lätt gömmas i en söm på ett klädesplagg eller dylikt. Sändaren scannas efter med hjälp av en mottagare likt en vanlig handscanner, ungefär som en polisradio.
Polis pejlar efter tjuvar
Håkan är mycket positiv till den vidareutveckling av produkten InCase som nu skett.
-Det här kommer att betyda mycket för oss. Tackvare detta system kan vi i lugn och ro kontakta polisen om vi märker att någon gått ut med varor utan att betala. Polisen kan då på några minuter bege sig ut för att spåra upp tjuvarna, ett arbete vi sett i tester tagit endast någon eller några minuter, säger Håkan Johansson.
Hårt arbete
För att lätt spåra tjuven krävs att sändaren sitter gömd. Annars är det klippt, förklarar Håkan, som instruerats av utvecklarna på TVP Positioning. I början betyder det att Håkans personal själva måste sy in sändare i de plagg man har synligt för kunderna.
-Det blir jobbigt, men det är ändå värt det – helt klart. I slutändan blir det ju faktiskt mindre jobb om man ska jämföra med hur mycket arbete vi måste lägga ner på bevakning i butiken. Det ska bli mycket intressant att få prova det här. Jag är övertygad om att det kommer att fungera väl. Många snattare kommer nog i alla fall att tänka sig för lite innan de väljer att stjäla från oss, säger Håkan med ett leende på läpparna.
En utvärdering kommer att göras senare i vår. Visar det sig ha en positiv effekt kommer samtliga butiker få tillgång till systemet. Enligt planerna skulle då en stationär mottagarmast installeras uppe på polishuset för att underlätta spårning snabbt.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.