Resultatet av allmänhetens kräftfiske, som arrangerades förra fredagskvällen, har nu räknats samman och summeras lika delar bra och dåligt. Det blev bara hälften så många som under förra årets fiske – men å andra sidan var det många som rapporterade att riktigt stora kräftor fångades under kvällen.
– Med tanke på förutsättningarna, den svala sommaren och höga vattenflöden, så blev det faktiskt ett mycket bättre fiske än vad vi hade räknat med, kommenterar Marcus Orre, Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening som arrangerar fisket i Lindesberg.
Endast 1890 kräftor fångades och höll måttet för att få behållas. Det är knappt hälften av hur många som kröp in i burarna under fjolårets allmänna kräftfiske i Lindesbergs farvatten. Och normalt sett brukar fiskearrangörens representanter skrynkla sina pannorna rejält i oro och förvåning när siffrorna hålls nere så här. Men inte den här gången.
Omständigheterna har varit sådana att man redan innan fiskekvällen konstaterade dåliga förutsättningar att få uppleva ett succéfiske. En kylig sommar i kombination med höga flöden i vattendragen är förklaringen.
– Det är ju tyvärr sådant man aldrig kan gardera sig mot, konstaterar Marcus Orre i Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Trots att man endast nådde hälften av fjolårets resultat i antal fångade kräftor räknat, har man alltså konstaterat ljusglimtar i fångstrapporterna. Bland annat det faktum att betydligt fler kräftor av grövre kaliber fångades än ”normalt”.
Marcus Orre uppger att föreningen inte har några planer på att utöka fisket till kommande säsong, det vill säga återinföra tidigare koncept med två fiskeaftnar.
Fotnot: Arrangören saknar fortfarande fångstrapport från tre fiskeland. Det innebär att det faktiska resultatet kan skilja sig något mot den just nu officiella siffran 1890 fångade kräftor.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.