Resultatet av allmänhetens kräftfiske, som arrangerades förra fredagskvällen, har nu räknats samman och summeras lika delar bra och dåligt. Det blev bara hälften så många som under förra årets fiske – men å andra sidan var det många som rapporterade att riktigt stora kräftor fångades under kvällen.
– Med tanke på förutsättningarna, den svala sommaren och höga vattenflöden, så blev det faktiskt ett mycket bättre fiske än vad vi hade räknat med, kommenterar Marcus Orre, Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening som arrangerar fisket i Lindesberg.
Endast 1890 kräftor fångades och höll måttet för att få behållas. Det är knappt hälften av hur många som kröp in i burarna under fjolårets allmänna kräftfiske i Lindesbergs farvatten. Och normalt sett brukar fiskearrangörens representanter skrynkla sina pannorna rejält i oro och förvåning när siffrorna hålls nere så här. Men inte den här gången.
Omständigheterna har varit sådana att man redan innan fiskekvällen konstaterade dåliga förutsättningar att få uppleva ett succéfiske. En kylig sommar i kombination med höga flöden i vattendragen är förklaringen.
– Det är ju tyvärr sådant man aldrig kan gardera sig mot, konstaterar Marcus Orre i Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Trots att man endast nådde hälften av fjolårets resultat i antal fångade kräftor räknat, har man alltså konstaterat ljusglimtar i fångstrapporterna. Bland annat det faktum att betydligt fler kräftor av grövre kaliber fångades än ”normalt”.
Marcus Orre uppger att föreningen inte har några planer på att utöka fisket till kommande säsong, det vill säga återinföra tidigare koncept med två fiskeaftnar.
Fotnot: Arrangören saknar fortfarande fångstrapport från tre fiskeland. Det innebär att det faktiska resultatet kan skilja sig något mot den just nu officiella siffran 1890 fångade kräftor.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.