Resultatet av allmänhetens kräftfiske, som arrangerades förra fredagskvällen, har nu räknats samman och summeras lika delar bra och dåligt. Det blev bara hälften så många som under förra årets fiske – men å andra sidan var det många som rapporterade att riktigt stora kräftor fångades under kvällen.
– Med tanke på förutsättningarna, den svala sommaren och höga vattenflöden, så blev det faktiskt ett mycket bättre fiske än vad vi hade räknat med, kommenterar Marcus Orre, Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening som arrangerar fisket i Lindesberg.
Endast 1890 kräftor fångades och höll måttet för att få behållas. Det är knappt hälften av hur många som kröp in i burarna under fjolårets allmänna kräftfiske i Lindesbergs farvatten. Och normalt sett brukar fiskearrangörens representanter skrynkla sina pannorna rejält i oro och förvåning när siffrorna hålls nere så här. Men inte den här gången.
Omständigheterna har varit sådana att man redan innan fiskekvällen konstaterade dåliga förutsättningar att få uppleva ett succéfiske. En kylig sommar i kombination med höga flöden i vattendragen är förklaringen.
– Det är ju tyvärr sådant man aldrig kan gardera sig mot, konstaterar Marcus Orre i Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Trots att man endast nådde hälften av fjolårets resultat i antal fångade kräftor räknat, har man alltså konstaterat ljusglimtar i fångstrapporterna. Bland annat det faktum att betydligt fler kräftor av grövre kaliber fångades än ”normalt”.
Marcus Orre uppger att föreningen inte har några planer på att utöka fisket till kommande säsong, det vill säga återinföra tidigare koncept med två fiskeaftnar.
Fotnot: Arrangören saknar fortfarande fångstrapport från tre fiskeland. Det innebär att det faktiska resultatet kan skilja sig något mot den just nu officiella siffran 1890 fångade kräftor.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.