Via en webbkamera kan nu såväl kommuninvånare som utsocknes folk följa arbetet med arenahallen vid Lindeskolan. Sedan i förra veckan har kameran varit aktiv på Lindeskolans hemsida. Men syftet med kameran är inte enbart att ge folk chansen att besöka arbetsområdet via datorn.-När bygget väl är klart kommer vi klippa ihop en film i vilken man kan se hallen byggas upp inom loppet av någon minut, berättar datatekniker Weine Ohlsson.
I förra veckan invigdes bygget med buller och brak. I samband med detta berättades också att man kommer att låta nyfikna få följa arbetet ”live” via en webbkamera. Nu har kameran tagits i bruk och börjat sända ut bilder från arbetsplatsen över nätet. Datatekniker Weine Ohlsson på Lindeskolan är den som håller i projektet.
-Just nu uppdateras den ganska långsamt, den ger en ny bild var femte minut men det går att kräma på mycket mer än så om det efterfrågas, förklarar han.
-Fast det är ett beslut som kommunens it-avdelning måste ta ställning till.
Filmklipp
Syftet med kameran är dubbelbottnat. Dels fanns ett önskemål att folk skall kunna följa bygget dag för dag. Men eftersom bildöverföringen sker digitalt så kan man också lagra bilder väldigt enkelt. Bilder som sedan kan klippas ihop och bli film utav.
-Varje vardag mellan klockan 06-18 lagras en bild i halvtimmen på en server. Tanken är att vi ska klippa ihop alla bilder till ett filmklipp sen så att man kan se hallbygget från början till slut. Det kan bli ganska intressant att se tror jag, säger Weine.
Webbkameran finns på denna länk
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under två veckors tid kommer underhållsarbete ske längs de större genomfartslederna i Lindesbergs kommun. Det är huvudsakligen så kallade potthål som nu skall åtgärdas på dessa vägar. Detta meddelar Gatuavdelningen via kommunens hemsida.
Midsommarafton närmar sig – med dans kring stången, sill, blomsterkransar och allt som hör därtill. Som traditionen bjuder arrangeras firanden på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. LindeNytt har listat de platser som har kommit till vår kännedom.