Via en webbkamera kan nu såväl kommuninvånare som utsocknes folk följa arbetet med arenahallen vid Lindeskolan. Sedan i förra veckan har kameran varit aktiv på Lindeskolans hemsida. Men syftet med kameran är inte enbart att ge folk chansen att besöka arbetsområdet via datorn.-När bygget väl är klart kommer vi klippa ihop en film i vilken man kan se hallen byggas upp inom loppet av någon minut, berättar datatekniker Weine Ohlsson.
I förra veckan invigdes bygget med buller och brak. I samband med detta berättades också att man kommer att låta nyfikna få följa arbetet ”live” via en webbkamera. Nu har kameran tagits i bruk och börjat sända ut bilder från arbetsplatsen över nätet. Datatekniker Weine Ohlsson på Lindeskolan är den som håller i projektet.
-Just nu uppdateras den ganska långsamt, den ger en ny bild var femte minut men det går att kräma på mycket mer än så om det efterfrågas, förklarar han.
-Fast det är ett beslut som kommunens it-avdelning måste ta ställning till.
Filmklipp
Syftet med kameran är dubbelbottnat. Dels fanns ett önskemål att folk skall kunna följa bygget dag för dag. Men eftersom bildöverföringen sker digitalt så kan man också lagra bilder väldigt enkelt. Bilder som sedan kan klippas ihop och bli film utav.
-Varje vardag mellan klockan 06-18 lagras en bild i halvtimmen på en server. Tanken är att vi ska klippa ihop alla bilder till ett filmklipp sen så att man kan se hallbygget från början till slut. Det kan bli ganska intressant att se tror jag, säger Weine.
Webbkameran finns på denna länk
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.