Via en webbkamera kan nu såväl kommuninvånare som utsocknes folk följa arbetet med arenahallen vid Lindeskolan. Sedan i förra veckan har kameran varit aktiv på Lindeskolans hemsida. Men syftet med kameran är inte enbart att ge folk chansen att besöka arbetsområdet via datorn.-När bygget väl är klart kommer vi klippa ihop en film i vilken man kan se hallen byggas upp inom loppet av någon minut, berättar datatekniker Weine Ohlsson.
I förra veckan invigdes bygget med buller och brak. I samband med detta berättades också att man kommer att låta nyfikna få följa arbetet ”live” via en webbkamera. Nu har kameran tagits i bruk och börjat sända ut bilder från arbetsplatsen över nätet. Datatekniker Weine Ohlsson på Lindeskolan är den som håller i projektet.
-Just nu uppdateras den ganska långsamt, den ger en ny bild var femte minut men det går att kräma på mycket mer än så om det efterfrågas, förklarar han.
-Fast det är ett beslut som kommunens it-avdelning måste ta ställning till.
Filmklipp
Syftet med kameran är dubbelbottnat. Dels fanns ett önskemål att folk skall kunna följa bygget dag för dag. Men eftersom bildöverföringen sker digitalt så kan man också lagra bilder väldigt enkelt. Bilder som sedan kan klippas ihop och bli film utav.
-Varje vardag mellan klockan 06-18 lagras en bild i halvtimmen på en server. Tanken är att vi ska klippa ihop alla bilder till ett filmklipp sen så att man kan se hallbygget från början till slut. Det kan bli ganska intressant att se tror jag, säger Weine.
Webbkameran finns på denna länk
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.