Via en webbkamera kan nu såväl kommuninvånare som utsocknes folk följa arbetet med arenahallen vid Lindeskolan. Sedan i förra veckan har kameran varit aktiv på Lindeskolans hemsida. Men syftet med kameran är inte enbart att ge folk chansen att besöka arbetsområdet via datorn.-När bygget väl är klart kommer vi klippa ihop en film i vilken man kan se hallen byggas upp inom loppet av någon minut, berättar datatekniker Weine Ohlsson.
I förra veckan invigdes bygget med buller och brak. I samband med detta berättades också att man kommer att låta nyfikna få följa arbetet ”live” via en webbkamera. Nu har kameran tagits i bruk och börjat sända ut bilder från arbetsplatsen över nätet. Datatekniker Weine Ohlsson på Lindeskolan är den som håller i projektet.
-Just nu uppdateras den ganska långsamt, den ger en ny bild var femte minut men det går att kräma på mycket mer än så om det efterfrågas, förklarar han.
-Fast det är ett beslut som kommunens it-avdelning måste ta ställning till.
Filmklipp
Syftet med kameran är dubbelbottnat. Dels fanns ett önskemål att folk skall kunna följa bygget dag för dag. Men eftersom bildöverföringen sker digitalt så kan man också lagra bilder väldigt enkelt. Bilder som sedan kan klippas ihop och bli film utav.
-Varje vardag mellan klockan 06-18 lagras en bild i halvtimmen på en server. Tanken är att vi ska klippa ihop alla bilder till ett filmklipp sen så att man kan se hallbygget från början till slut. Det kan bli ganska intressant att se tror jag, säger Weine.
Webbkameran finns på denna länk
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).