Stadsarkitekt Måns Hallén har bestämt sig för att lämna Lindesberg och sin arkitekttjänst här. Redan nu har stadsarkitekten trappat ner på arbetet och inga nya arbeten dras igång. Det handlar mer om att slutföra det som ligger på bordet. Orsaken till hans beslut är att han fått en förfrågan om att komma till Göteborg. –Ja, det stämmer bra. Jag har fått en förfrågan om att ta tjänsten som stadsbyggnadschef – en spännande och rolig befattning som jag inte tvekade att ta, säger Hallén.
Att han inte skulle stanna i Linde för all framtid visste han redan, men det blev ett tidigare avslut än tänkt. Det beror helt enkelt på politikernas inställning till stadsarkitektsposten. Hallén själv tog upp saken och fick ett negativt bemötande. –För det första underlättar det att en stadsarkitekt arbetar närmare politikerna, men så är inte fallet idag. Sedan krävs en heltidstjänst, något som politikerna inte är positiva till. Hade läget varit ett annat hade jag säkert stannat några år till i Lindesberg. Nu känns det dock rätt att ta chansen. Som stadsbyggnadschef får man något lättare att påverka, genomföra och samarbeta med andra involverade. Det ser jag fram emot.
Hallén och Lindesbergaren
Det som Hallén kanske gjort sig mest känd som är ”mannen som byggde om Kristinavägen”. I början var kritiken skarp från vissa, men skällsropen har i stort sett tystnat idag. Majoriteten har trots allt varit positiva till förslaget redan från första början. Att arbeta som stadsarkitekt i en stad som Lindesberg innebär nära kontakt med invånarna. Detta på både gott och ont.
-Jag kommer att sakna Lindesberg och medborgarna. Det är sällan man upplever ett så varmt mottagande som här. Till exempel är när jag cyklar till jobbet på morgonen och blir stoppad av affärsinnehavare eller andra människor och blir omkramad. De har varit så glada att så mycket har hänt i stan. Så mycket positivt. Dessa intryck är oerhört starka och positiva, säger Måns Hallén.
Vad händer med Kristinavägen?
Som vi tidigare skrivit om har Måns Hallén tagit fram en planering för Lindesberg, något som visades upp i utställningen ”Lindesberg & framtiden”. Bland annat visas där hur det är tänkt att Kristinavägen ska fortsätta i samma utformning som de två kvarteren intill Flugparken. Även om stadsarkitekten flyttar, så betyder inte det att förslagen försvinner. Allt finns i stort sett i ritningar och arbetet kan flyta på utan Halléns närvaro.
Måns Hallén börjar på sin nya tjänst som stadsbyggnadschef redan den första september. Fram till dess kommer han ta ut både semester och pappaledighet. Detta innebär att han nu i stort sett kommer att vara borta från tjänsten i Lindesberg. Dock kommer han vara kommunen tillgänglig om så skulle behövas.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.