Stadsarkitekt Måns Hallén har bestämt sig för att lämna Lindesberg och sin arkitekttjänst här. Redan nu har stadsarkitekten trappat ner på arbetet och inga nya arbeten dras igång. Det handlar mer om att slutföra det som ligger på bordet. Orsaken till hans beslut är att han fått en förfrågan om att komma till Göteborg. –Ja, det stämmer bra. Jag har fått en förfrågan om att ta tjänsten som stadsbyggnadschef – en spännande och rolig befattning som jag inte tvekade att ta, säger Hallén.
Att han inte skulle stanna i Linde för all framtid visste han redan, men det blev ett tidigare avslut än tänkt. Det beror helt enkelt på politikernas inställning till stadsarkitektsposten. Hallén själv tog upp saken och fick ett negativt bemötande. –För det första underlättar det att en stadsarkitekt arbetar närmare politikerna, men så är inte fallet idag. Sedan krävs en heltidstjänst, något som politikerna inte är positiva till. Hade läget varit ett annat hade jag säkert stannat några år till i Lindesberg. Nu känns det dock rätt att ta chansen. Som stadsbyggnadschef får man något lättare att påverka, genomföra och samarbeta med andra involverade. Det ser jag fram emot.
Hallén och Lindesbergaren
Det som Hallén kanske gjort sig mest känd som är ”mannen som byggde om Kristinavägen”. I början var kritiken skarp från vissa, men skällsropen har i stort sett tystnat idag. Majoriteten har trots allt varit positiva till förslaget redan från första början. Att arbeta som stadsarkitekt i en stad som Lindesberg innebär nära kontakt med invånarna. Detta på både gott och ont.
-Jag kommer att sakna Lindesberg och medborgarna. Det är sällan man upplever ett så varmt mottagande som här. Till exempel är när jag cyklar till jobbet på morgonen och blir stoppad av affärsinnehavare eller andra människor och blir omkramad. De har varit så glada att så mycket har hänt i stan. Så mycket positivt. Dessa intryck är oerhört starka och positiva, säger Måns Hallén.
Vad händer med Kristinavägen?
Som vi tidigare skrivit om har Måns Hallén tagit fram en planering för Lindesberg, något som visades upp i utställningen ”Lindesberg & framtiden”. Bland annat visas där hur det är tänkt att Kristinavägen ska fortsätta i samma utformning som de två kvarteren intill Flugparken. Även om stadsarkitekten flyttar, så betyder inte det att förslagen försvinner. Allt finns i stort sett i ritningar och arbetet kan flyta på utan Halléns närvaro.
Måns Hallén börjar på sin nya tjänst som stadsbyggnadschef redan den första september. Fram till dess kommer han ta ut både semester och pappaledighet. Detta innebär att han nu i stort sett kommer att vara borta från tjänsten i Lindesberg. Dock kommer han vara kommunen tillgänglig om så skulle behövas.
Arla morgonstund har italienska smaker i mund. Under torsdagsmorgonen slog ett helt nytt frukostcafé upp luckorna för första gången i centrala Lindesberg. Från en rullande foodtruck serverades varma italienska frukostmackor – något som lockade många nyfikna kunder under morgontimmarna.
– Vi är väldigt nöjda, det har rullat på riktigt bra för att vara första dagen, konstaterar Sarbaz Qader när LindeNytt stannar till på besök.
Billerud behöver minska sina kostnader med 800 miljoner kronor, vilket innebär att man nu varslar totalt 650 tjänster inom hela koncernen. För anläggningarna i Frövi och Rockhammar betyder beskedet att 90 tjänster försvinner lokalt.
– Det är ett jättetufft beslut att ta, och det är ett väldigt tufft besked att få, men det är nödvändigt för att Billerud ska vara konkurrenskraftigt på lång sikt, säger Pia Rosin, Kommunikationsdirektör.
Sju personer har anhållits misstänkta för grova skattebrott i samband med flera tillslag ledda av polis från Ekobrottsmyndigheten i samverkan med Polismyndigheten Region Mitt och Bergslagen. Insatsen skedde under tisdagen på ett tiotal adresser omkring Arboga, Lindesberg och Strängnäs.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
En man i 35-årsåldern greps under söndagsmorgonen i Lindesberg, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott. Vid 13-tiden samma dag anhölls mannen efter genomförda förhör.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
Räddningstjänsten har under torsdagseftermiddagen larmats ut till riksväg 50 för att ta hand om träd som fallit och utgjort hinder för trafiken.
Under tio års tid har Lindesbergs VVS & EL haft butikslokal på Stafettgatan vid Charlottenlunds handelsområde. Nu, när verksamheten tagit riktning mot att bli ett renodlat serviceföretag, väljer man att avveckla butiken för att kunna fokusera fullt ut på att utveckla servicedelen. Samtidigt flyttar man till en ny lokal – ett stenkast bort, på Tennisgatan.
– Det här känns väldigt bra. Den nya lokalen kommer att passa vår verksamhet ännu bättre och underlätta arbetet för vår personal, säger VD Kimmo Rahkonen.