Stadsarkitekt Måns Hallén har bestämt sig för att lämna Lindesberg och sin arkitekttjänst här. Redan nu har stadsarkitekten trappat ner på arbetet och inga nya arbeten dras igång. Det handlar mer om att slutföra det som ligger på bordet. Orsaken till hans beslut är att han fått en förfrågan om att komma till Göteborg. –Ja, det stämmer bra. Jag har fått en förfrågan om att ta tjänsten som stadsbyggnadschef – en spännande och rolig befattning som jag inte tvekade att ta, säger Hallén.
Att han inte skulle stanna i Linde för all framtid visste han redan, men det blev ett tidigare avslut än tänkt. Det beror helt enkelt på politikernas inställning till stadsarkitektsposten. Hallén själv tog upp saken och fick ett negativt bemötande. –För det första underlättar det att en stadsarkitekt arbetar närmare politikerna, men så är inte fallet idag. Sedan krävs en heltidstjänst, något som politikerna inte är positiva till. Hade läget varit ett annat hade jag säkert stannat några år till i Lindesberg. Nu känns det dock rätt att ta chansen. Som stadsbyggnadschef får man något lättare att påverka, genomföra och samarbeta med andra involverade. Det ser jag fram emot.
Hallén och Lindesbergaren
Det som Hallén kanske gjort sig mest känd som är ”mannen som byggde om Kristinavägen”. I början var kritiken skarp från vissa, men skällsropen har i stort sett tystnat idag. Majoriteten har trots allt varit positiva till förslaget redan från första början. Att arbeta som stadsarkitekt i en stad som Lindesberg innebär nära kontakt med invånarna. Detta på både gott och ont.
-Jag kommer att sakna Lindesberg och medborgarna. Det är sällan man upplever ett så varmt mottagande som här. Till exempel är när jag cyklar till jobbet på morgonen och blir stoppad av affärsinnehavare eller andra människor och blir omkramad. De har varit så glada att så mycket har hänt i stan. Så mycket positivt. Dessa intryck är oerhört starka och positiva, säger Måns Hallén.
Vad händer med Kristinavägen?
Som vi tidigare skrivit om har Måns Hallén tagit fram en planering för Lindesberg, något som visades upp i utställningen ”Lindesberg & framtiden”. Bland annat visas där hur det är tänkt att Kristinavägen ska fortsätta i samma utformning som de två kvarteren intill Flugparken. Även om stadsarkitekten flyttar, så betyder inte det att förslagen försvinner. Allt finns i stort sett i ritningar och arbetet kan flyta på utan Halléns närvaro.
Måns Hallén börjar på sin nya tjänst som stadsbyggnadschef redan den första september. Fram till dess kommer han ta ut både semester och pappaledighet. Detta innebär att han nu i stort sett kommer att vara borta från tjänsten i Lindesberg. Dock kommer han vara kommunen tillgänglig om så skulle behövas.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.