Stadsarkitekt Måns Hallén har bestämt sig för att lämna Lindesberg och sin arkitekttjänst här. Redan nu har stadsarkitekten trappat ner på arbetet och inga nya arbeten dras igång. Det handlar mer om att slutföra det som ligger på bordet. Orsaken till hans beslut är att han fått en förfrågan om att komma till Göteborg. –Ja, det stämmer bra. Jag har fått en förfrågan om att ta tjänsten som stadsbyggnadschef – en spännande och rolig befattning som jag inte tvekade att ta, säger Hallén.
Att han inte skulle stanna i Linde för all framtid visste han redan, men det blev ett tidigare avslut än tänkt. Det beror helt enkelt på politikernas inställning till stadsarkitektsposten. Hallén själv tog upp saken och fick ett negativt bemötande. –För det första underlättar det att en stadsarkitekt arbetar närmare politikerna, men så är inte fallet idag. Sedan krävs en heltidstjänst, något som politikerna inte är positiva till. Hade läget varit ett annat hade jag säkert stannat några år till i Lindesberg. Nu känns det dock rätt att ta chansen. Som stadsbyggnadschef får man något lättare att påverka, genomföra och samarbeta med andra involverade. Det ser jag fram emot.
Hallén och Lindesbergaren
Det som Hallén kanske gjort sig mest känd som är ”mannen som byggde om Kristinavägen”. I början var kritiken skarp från vissa, men skällsropen har i stort sett tystnat idag. Majoriteten har trots allt varit positiva till förslaget redan från första början. Att arbeta som stadsarkitekt i en stad som Lindesberg innebär nära kontakt med invånarna. Detta på både gott och ont.
-Jag kommer att sakna Lindesberg och medborgarna. Det är sällan man upplever ett så varmt mottagande som här. Till exempel är när jag cyklar till jobbet på morgonen och blir stoppad av affärsinnehavare eller andra människor och blir omkramad. De har varit så glada att så mycket har hänt i stan. Så mycket positivt. Dessa intryck är oerhört starka och positiva, säger Måns Hallén.
Vad händer med Kristinavägen?
Som vi tidigare skrivit om har Måns Hallén tagit fram en planering för Lindesberg, något som visades upp i utställningen ”Lindesberg & framtiden”. Bland annat visas där hur det är tänkt att Kristinavägen ska fortsätta i samma utformning som de två kvarteren intill Flugparken. Även om stadsarkitekten flyttar, så betyder inte det att förslagen försvinner. Allt finns i stort sett i ritningar och arbetet kan flyta på utan Halléns närvaro.
Måns Hallén börjar på sin nya tjänst som stadsbyggnadschef redan den första september. Fram till dess kommer han ta ut både semester och pappaledighet. Detta innebär att han nu i stort sett kommer att vara borta från tjänsten i Lindesberg. Dock kommer han vara kommunen tillgänglig om så skulle behövas.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning fylld med spänning, äventyr och dramatik i årets musikal – ”Tant Agatas tallrikar. Handlingen beskrivs som en blandning av Berättelsen om Narnia och Astrid Lindgrens kända saga om Nils Karlsson-Pyssling, där roliga karaktärer möts i en fantasivärld genom en oväntad portal. Allt mynnar ut i ett lyckligt slut där – som namnet antyder – tant Agatas tallrikar står i centrum.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.