I torsdags berättade vi att LindeNytt skulle lämna över läsarnas förslag på ett bättre Lindesberg till stadsarkitekt Måns Hallén. LindeNytt besökte Måns på Rådhustorget där han tillsammans med Centrumgruppen presenterar andra bra förslag på hur man kan göra Lindesberg till en trivsammare stad. Vi lämnade över en utskrift på förslagen och efter att Måns läst en stund tittar han upp och säger. Det här var mycket bra förslag, vi har faktiskt redan tagit upp några av dessa, men jag tackar alla för ideérna. LindeNytt kommer att följa upp detta och se om något av era förslag kommer att genomföras.
Trafikproblem snart ett minne blott?
Centrumgruppen har tillsammans med Måns Hallén tagit fram tre lösningar på trafikproblemet i Lindesberg. Alt. 1 ”Öppna spjäll” Kungsgatan öppnas åter i sin historiska sträckning från Sundsbron i söder till Prästbron i norr. Järnvägsgatan byggs ut förbi Bergslagsposten. Alt. 1 ”Kristinavägen” Enda åtgärden i detta alternativet är att bygga om Kristinavägen och därigenom minska fordonsflödet. Alt. 1 ”Rondeller” Genom nya rondeller skapas entréer till staden både norr- och söderifrån. En smidigare förbifart anläggs öster om järnvägen. Vi på LindeNytt har noga läst igenom förslagen och enligt vårat tycke är Alt. 1 den bästa lösningen.
– Klicka på t ex alt.1 så får du se en karta över Lindesberg och hur alternativet ser ut –
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.