Mats Holmgren och Christer Carlsson, två speltokiga Lindesbergare som kräver det bästa ur sina ”burkar”. De har testat marknadens populäraste grafikkort i jakten på den ultimata spelupplevelsen.
Först ut är Voodoo 3 3000 AGP som är det nyaste och snabbaste Voodookortet. –Voodoo 3 fungerar alldeles utmärkt för allround spelaren som inte kräver absolut perfektion, menar Mats och Christer. Har man en kraftfull maskin i övrigt så klarar kortet det mesta med sin klockfrekvens på 166 mhz. Kortet har även 3dfx-stöd vilket gör det möjligt att installera ett speciellt program så att man kan spela Playstation- och Nintendo spel på datorn. Det gör att kortet är ett bra val för genomsnittsspelaren både prismässigt och i prestanda.
WINFAST GE FORCE 256 Hemsida
Ett av de nya dunderkorten på marknaden är Leadtek´s GE FORCE 256. Det här är ett av de snabbaste korten som finns ute i handeln idag. Ett måste för alla gamers som lirar spel med tunga texturer som t ex Quake III och liknande shoot ém up-spel. Klockfrekvensen ligger på hela 350 mhz vilket gör det möjligt att kräma på full kvalitet på grafik och ljud utan att datorn säckar ihop helt. Kortet är dock inte kompatibelt med alla processorer, har du en AMD-processor så säger det stopp direkt.
GE FORCE ANNIHILATOR PRO Hemsida
Här har vi det ultimata grafikkortet från Creative Labs. Ge Force är ett mycket passande namn, här har du g-krafter så det heter duga.
Det här kortet har samma klockfrekvens som Leadtek´s GE FORCE, men är ändå 30-40% snabbare än konkurrenten. Det beror på att kortet har ett *DDR-minne som drar upp prestandan rejält. Det här får även den kräsne att tappa hakan.
Med detta kort så kan du glömma alla gamla skräckupplevelser som knackiga linjer och pixelgubbar i dina spel.
Även detta kort fungerar ej med AMD-processorn.
*DDR ( Double Data Rate)
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.