Vad var nu skillnaden på halloween och allhelgonadagen? Eller är det egentligen samma sak? Samma fundering varje år, inte helt lätt att skilja på. De båda högtiderna har egentligen bara en enda sak gemensamt. Döden.
Allhelgonadagen härstammar ursprungligen från den katolska kyrkan och var från början till för att man skulle påminnas och fira minnet av de människor som blivit helgonförklarade. Idag är allhelgonadagen mer känd som den dagen då vi minns de döda, oavsett om de är helgon eller inte. Många beger sig ut för att tända ljus på gravar där nära och kära vilar och någon som gjort det i över sextio år, är åttioettåriga Hjördis.

– Jag åker först till Fellingsbro och tänder ljus. Det är underligt att gravstenen där står kvar, den har stått där sedan 1926. Det är tre stycken i Fellingsbro som jag tänder åt, bland annat min farmor och farfar. Från Fellingsbro åker jag vidare till Spannarboda och tänder där också, ibland åkte jag även till Frövi också, men det orkar jag inte längre. Men efter Spannarboda åker jag tillbaka till Lindesbergs kyrkogård. Där tänder jag för min mamma, pappa och make. Förut fanns där en gravsten från 1918, där min pappas mormor låg, men den gamla gravstenen tror jag att de har tagit bort nu.
De allra flesta församlingar bjuder även in till en minnesgudstjänst, en stund att minnas alla de som gått bort. Vanligtvis läses en lista med namn upp, alla de som mist livet sedan förra allhelgonadagen. Hjördis, som numer har mycket begränsade krafter, tvingas hoppa över kyrkobesöket men är väldigt noggrann med att alla nära får det smyckat på sin grav.
– Det ger ett lugn och det är vackert, stämningsfullt. Att gå emellan dem och känna dem, det blir som en hälsning till dem. Jag visar att jag kommer ihåg och tycker om dem fortfarande, det är något visst med det. Med alla ljus tända, ja, nästan alla har ett ljus på graven, så är det verkligen högtidligt och så fint. Och sedan när jag kommer hem tänder jag ett ljus här hemma och minns dem, jag har alltid haft det så, berättar Hjördis.
Halloween, spöken och spektakel
När vi här i Sverige hör ordet halloween förs tankarna ganska direkt till spöken, monster, utskurna pumpor och möjligen barn som knackar på för att hota om ”Bus eller Godis”. Men liksom mycket annat har grundidén utvecklats en del och så även i detta fall. Från början var det en keltisk höstfest där man med hjälp av eldar försökte vägleda de döda och samtidigt skrämma bort häxor och andra otäcka figurer. Idag är det som sagt mer känt som ett jippo präglat av mystik och andra läskigheter. Karolina firade inte halloween något särskilt när hon var barn, men sedan hon fick egna blir det lite mer aktivitet under helgen:
– Nu när jag fått barn så tycker jag fortfarande inte att halloween är speciellt, men Melwin tycker ju det, så vi försöker skära pumpa och så anordnas det oftast disco som han går på. Vi försöker umgås och hitta på något och äta lite gott. I helgen ska jag själv fira halloween med ett gäng kompisar, säger Karolina.
Allhelgonadagen är ett rörligt datum som firas den lördag som infaller mellan 31 oktober och 6 november. I år blir det alltså den första november.
Halloween infaller alltid den 31 oktober.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.