Vad var nu skillnaden på halloween och allhelgonadagen? Eller är det egentligen samma sak? Samma fundering varje år, inte helt lätt att skilja på. De båda högtiderna har egentligen bara en enda sak gemensamt. Döden.
Allhelgonadagen härstammar ursprungligen från den katolska kyrkan och var från början till för att man skulle påminnas och fira minnet av de människor som blivit helgonförklarade. Idag är allhelgonadagen mer känd som den dagen då vi minns de döda, oavsett om de är helgon eller inte. Många beger sig ut för att tända ljus på gravar där nära och kära vilar och någon som gjort det i över sextio år, är åttioettåriga Hjördis.

– Jag åker först till Fellingsbro och tänder ljus. Det är underligt att gravstenen där står kvar, den har stått där sedan 1926. Det är tre stycken i Fellingsbro som jag tänder åt, bland annat min farmor och farfar. Från Fellingsbro åker jag vidare till Spannarboda och tänder där också, ibland åkte jag även till Frövi också, men det orkar jag inte längre. Men efter Spannarboda åker jag tillbaka till Lindesbergs kyrkogård. Där tänder jag för min mamma, pappa och make. Förut fanns där en gravsten från 1918, där min pappas mormor låg, men den gamla gravstenen tror jag att de har tagit bort nu.
De allra flesta församlingar bjuder även in till en minnesgudstjänst, en stund att minnas alla de som gått bort. Vanligtvis läses en lista med namn upp, alla de som mist livet sedan förra allhelgonadagen. Hjördis, som numer har mycket begränsade krafter, tvingas hoppa över kyrkobesöket men är väldigt noggrann med att alla nära får det smyckat på sin grav.
– Det ger ett lugn och det är vackert, stämningsfullt. Att gå emellan dem och känna dem, det blir som en hälsning till dem. Jag visar att jag kommer ihåg och tycker om dem fortfarande, det är något visst med det. Med alla ljus tända, ja, nästan alla har ett ljus på graven, så är det verkligen högtidligt och så fint. Och sedan när jag kommer hem tänder jag ett ljus här hemma och minns dem, jag har alltid haft det så, berättar Hjördis.
Halloween, spöken och spektakel
När vi här i Sverige hör ordet halloween förs tankarna ganska direkt till spöken, monster, utskurna pumpor och möjligen barn som knackar på för att hota om ”Bus eller Godis”. Men liksom mycket annat har grundidén utvecklats en del och så även i detta fall. Från början var det en keltisk höstfest där man med hjälp av eldar försökte vägleda de döda och samtidigt skrämma bort häxor och andra otäcka figurer. Idag är det som sagt mer känt som ett jippo präglat av mystik och andra läskigheter. Karolina firade inte halloween något särskilt när hon var barn, men sedan hon fick egna blir det lite mer aktivitet under helgen:
– Nu när jag fått barn så tycker jag fortfarande inte att halloween är speciellt, men Melwin tycker ju det, så vi försöker skära pumpa och så anordnas det oftast disco som han går på. Vi försöker umgås och hitta på något och äta lite gott. I helgen ska jag själv fira halloween med ett gäng kompisar, säger Karolina.
Allhelgonadagen är ett rörligt datum som firas den lördag som infaller mellan 31 oktober och 6 november. I år blir det alltså den första november.
Halloween infaller alltid den 31 oktober.
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.