Vad var nu skillnaden på halloween och allhelgonadagen? Eller är det egentligen samma sak? Samma fundering varje år, inte helt lätt att skilja på. De båda högtiderna har egentligen bara en enda sak gemensamt. Döden.
Allhelgonadagen härstammar ursprungligen från den katolska kyrkan och var från början till för att man skulle påminnas och fira minnet av de människor som blivit helgonförklarade. Idag är allhelgonadagen mer känd som den dagen då vi minns de döda, oavsett om de är helgon eller inte. Många beger sig ut för att tända ljus på gravar där nära och kära vilar och någon som gjort det i över sextio år, är åttioettåriga Hjördis.

– Jag åker först till Fellingsbro och tänder ljus. Det är underligt att gravstenen där står kvar, den har stått där sedan 1926. Det är tre stycken i Fellingsbro som jag tänder åt, bland annat min farmor och farfar. Från Fellingsbro åker jag vidare till Spannarboda och tänder där också, ibland åkte jag även till Frövi också, men det orkar jag inte längre. Men efter Spannarboda åker jag tillbaka till Lindesbergs kyrkogård. Där tänder jag för min mamma, pappa och make. Förut fanns där en gravsten från 1918, där min pappas mormor låg, men den gamla gravstenen tror jag att de har tagit bort nu.
De allra flesta församlingar bjuder även in till en minnesgudstjänst, en stund att minnas alla de som gått bort. Vanligtvis läses en lista med namn upp, alla de som mist livet sedan förra allhelgonadagen. Hjördis, som numer har mycket begränsade krafter, tvingas hoppa över kyrkobesöket men är väldigt noggrann med att alla nära får det smyckat på sin grav.
– Det ger ett lugn och det är vackert, stämningsfullt. Att gå emellan dem och känna dem, det blir som en hälsning till dem. Jag visar att jag kommer ihåg och tycker om dem fortfarande, det är något visst med det. Med alla ljus tända, ja, nästan alla har ett ljus på graven, så är det verkligen högtidligt och så fint. Och sedan när jag kommer hem tänder jag ett ljus här hemma och minns dem, jag har alltid haft det så, berättar Hjördis.
Halloween, spöken och spektakel
När vi här i Sverige hör ordet halloween förs tankarna ganska direkt till spöken, monster, utskurna pumpor och möjligen barn som knackar på för att hota om ”Bus eller Godis”. Men liksom mycket annat har grundidén utvecklats en del och så även i detta fall. Från början var det en keltisk höstfest där man med hjälp av eldar försökte vägleda de döda och samtidigt skrämma bort häxor och andra otäcka figurer. Idag är det som sagt mer känt som ett jippo präglat av mystik och andra läskigheter. Karolina firade inte halloween något särskilt när hon var barn, men sedan hon fick egna blir det lite mer aktivitet under helgen:
– Nu när jag fått barn så tycker jag fortfarande inte att halloween är speciellt, men Melwin tycker ju det, så vi försöker skära pumpa och så anordnas det oftast disco som han går på. Vi försöker umgås och hitta på något och äta lite gott. I helgen ska jag själv fira halloween med ett gäng kompisar, säger Karolina.
Allhelgonadagen är ett rörligt datum som firas den lördag som infaller mellan 31 oktober och 6 november. I år blir det alltså den första november.
Halloween infaller alltid den 31 oktober.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.