Vad var nu skillnaden på halloween och allhelgonadagen? Eller är det egentligen samma sak? Samma fundering varje år, inte helt lätt att skilja på. De båda högtiderna har egentligen bara en enda sak gemensamt. Döden.
Allhelgonadagen härstammar ursprungligen från den katolska kyrkan och var från början till för att man skulle påminnas och fira minnet av de människor som blivit helgonförklarade. Idag är allhelgonadagen mer känd som den dagen då vi minns de döda, oavsett om de är helgon eller inte. Många beger sig ut för att tända ljus på gravar där nära och kära vilar och någon som gjort det i över sextio år, är åttioettåriga Hjördis.

– Jag åker först till Fellingsbro och tänder ljus. Det är underligt att gravstenen där står kvar, den har stått där sedan 1926. Det är tre stycken i Fellingsbro som jag tänder åt, bland annat min farmor och farfar. Från Fellingsbro åker jag vidare till Spannarboda och tänder där också, ibland åkte jag även till Frövi också, men det orkar jag inte längre. Men efter Spannarboda åker jag tillbaka till Lindesbergs kyrkogård. Där tänder jag för min mamma, pappa och make. Förut fanns där en gravsten från 1918, där min pappas mormor låg, men den gamla gravstenen tror jag att de har tagit bort nu.
De allra flesta församlingar bjuder även in till en minnesgudstjänst, en stund att minnas alla de som gått bort. Vanligtvis läses en lista med namn upp, alla de som mist livet sedan förra allhelgonadagen. Hjördis, som numer har mycket begränsade krafter, tvingas hoppa över kyrkobesöket men är väldigt noggrann med att alla nära får det smyckat på sin grav.
– Det ger ett lugn och det är vackert, stämningsfullt. Att gå emellan dem och känna dem, det blir som en hälsning till dem. Jag visar att jag kommer ihåg och tycker om dem fortfarande, det är något visst med det. Med alla ljus tända, ja, nästan alla har ett ljus på graven, så är det verkligen högtidligt och så fint. Och sedan när jag kommer hem tänder jag ett ljus här hemma och minns dem, jag har alltid haft det så, berättar Hjördis.
Halloween, spöken och spektakel
När vi här i Sverige hör ordet halloween förs tankarna ganska direkt till spöken, monster, utskurna pumpor och möjligen barn som knackar på för att hota om ”Bus eller Godis”. Men liksom mycket annat har grundidén utvecklats en del och så även i detta fall. Från början var det en keltisk höstfest där man med hjälp av eldar försökte vägleda de döda och samtidigt skrämma bort häxor och andra otäcka figurer. Idag är det som sagt mer känt som ett jippo präglat av mystik och andra läskigheter. Karolina firade inte halloween något särskilt när hon var barn, men sedan hon fick egna blir det lite mer aktivitet under helgen:
– Nu när jag fått barn så tycker jag fortfarande inte att halloween är speciellt, men Melwin tycker ju det, så vi försöker skära pumpa och så anordnas det oftast disco som han går på. Vi försöker umgås och hitta på något och äta lite gott. I helgen ska jag själv fira halloween med ett gäng kompisar, säger Karolina.
Allhelgonadagen är ett rörligt datum som firas den lördag som infaller mellan 31 oktober och 6 november. I år blir det alltså den första november.
Halloween infaller alltid den 31 oktober.
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.