Vad var nu skillnaden på halloween och allhelgonadagen? Eller är det egentligen samma sak? Samma fundering varje år, inte helt lätt att skilja på. De båda högtiderna har egentligen bara en enda sak gemensamt. Döden.
Allhelgonadagen härstammar ursprungligen från den katolska kyrkan och var från början till för att man skulle påminnas och fira minnet av de människor som blivit helgonförklarade. Idag är allhelgonadagen mer känd som den dagen då vi minns de döda, oavsett om de är helgon eller inte. Många beger sig ut för att tända ljus på gravar där nära och kära vilar och någon som gjort det i över sextio år, är åttioettåriga Hjördis.

– Jag åker först till Fellingsbro och tänder ljus. Det är underligt att gravstenen där står kvar, den har stått där sedan 1926. Det är tre stycken i Fellingsbro som jag tänder åt, bland annat min farmor och farfar. Från Fellingsbro åker jag vidare till Spannarboda och tänder där också, ibland åkte jag även till Frövi också, men det orkar jag inte längre. Men efter Spannarboda åker jag tillbaka till Lindesbergs kyrkogård. Där tänder jag för min mamma, pappa och make. Förut fanns där en gravsten från 1918, där min pappas mormor låg, men den gamla gravstenen tror jag att de har tagit bort nu.
De allra flesta församlingar bjuder även in till en minnesgudstjänst, en stund att minnas alla de som gått bort. Vanligtvis läses en lista med namn upp, alla de som mist livet sedan förra allhelgonadagen. Hjördis, som numer har mycket begränsade krafter, tvingas hoppa över kyrkobesöket men är väldigt noggrann med att alla nära får det smyckat på sin grav.
– Det ger ett lugn och det är vackert, stämningsfullt. Att gå emellan dem och känna dem, det blir som en hälsning till dem. Jag visar att jag kommer ihåg och tycker om dem fortfarande, det är något visst med det. Med alla ljus tända, ja, nästan alla har ett ljus på graven, så är det verkligen högtidligt och så fint. Och sedan när jag kommer hem tänder jag ett ljus här hemma och minns dem, jag har alltid haft det så, berättar Hjördis.
Halloween, spöken och spektakel
När vi här i Sverige hör ordet halloween förs tankarna ganska direkt till spöken, monster, utskurna pumpor och möjligen barn som knackar på för att hota om ”Bus eller Godis”. Men liksom mycket annat har grundidén utvecklats en del och så även i detta fall. Från början var det en keltisk höstfest där man med hjälp av eldar försökte vägleda de döda och samtidigt skrämma bort häxor och andra otäcka figurer. Idag är det som sagt mer känt som ett jippo präglat av mystik och andra läskigheter. Karolina firade inte halloween något särskilt när hon var barn, men sedan hon fick egna blir det lite mer aktivitet under helgen:
– Nu när jag fått barn så tycker jag fortfarande inte att halloween är speciellt, men Melwin tycker ju det, så vi försöker skära pumpa och så anordnas det oftast disco som han går på. Vi försöker umgås och hitta på något och äta lite gott. I helgen ska jag själv fira halloween med ett gäng kompisar, säger Karolina.
Allhelgonadagen är ett rörligt datum som firas den lördag som infaller mellan 31 oktober och 6 november. I år blir det alltså den första november.
Halloween infaller alltid den 31 oktober.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.