Tillhör du den trogna skara som varje vecka bänkar sig framför tv:n för att titta på TV4:s Halv åtta hos mig?
Nu har du chansen att själv synas i rutan, när programmet söker deltagare från just Lindesberg!
Halv åtta hos mig är en riktig långkörare i TV4 med sina 17 säsonger och varje avsnitt ses av i snitt 650 000 personer. Programmet går ut på att fyra, för varandra helt okända människor, turas om att laga mat hemma hos sig, och bjuder sedan in de andra deltagarna på middag.
Kvällens värd/värdinna får själv komponera ihop en trerättersmeny som sedan avnjuts tillsammans med de andra deltagarna.
Middagen poängsätts sedan på en skala från 1 -10, men alla resultat hålls hemliga tills efter den sista middagens slut, då veckans vinnare koras och prisas med 15 000 kronor.
Många har kanske drömt om att själv vara med i programmet, och nu har man alltså chansen.
I vår är det nämligen dags för våra trakter att visa upp sina matlagningstalanger.
– Det är första gången vi är i Nora/Lindesberg. Det är alltid roligt att vara på nya ställen, vi försöker att komma ut i hela landet för att visa tittarna nya orter och städer varje säsong.
Det känns oerhört kul att kunna göra det och att vi den här säsongen får besöka Nora/Lindesberg, berättar Sara Johansson som är exekutiv producent för programmet.
Inspelningarna kommer dra igång i slutet av mars, men redan i januari kommer castingteamet att besöka orterna för att träffa människor som vill vara med i programmet.
Ta chansen och sök HÄR.
Kanske blir det just dig vi ser i rutan i vår?
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.