Enligt uppgifter till LindeNytt har ungefär hälften av Storåskolans lärarkår under kort tid valt att lämna in sin avskedsansökan och ställa sina tjänster till förfogande. I många av fallen är detta på grund av missnöje med den arbetsmiljö lärarna varje dag ställs inför, enligt flera källor.
Med endast två veckor kvar till skolavslutning står det klart att Storåskolan tappar en stor del av sin personal, när nästan hälften av lärararna väljer att avsluta sina tjänster. Enligt flera källor som LindeNytt varit i kontakt med är detta resultatet av en otydlig ledning med inkonsekventa regler och tystnadskultur.
– Det är jättetråkigt för det är en väldigt bra skola, men man orkar inte jobba i motvind hur länge som helst. Vi vill ju barnens bästa och det stämmer tyvärr inte överrens med chefernas budget, berättar en lärare som valt att vara anonym.
– Det har dragits in på assistenter, och barn med behov får vänta för länge på utredningar, det känns som allt handlar om pengar. Skolan har väldigt duktiga lärare, men det saknas struktur i ledningen, säger en annan lärare.
Ytterligare en lärare berättar om ett flytande och inkonsekvent regelverk, där personal som lyfter problem tystas ned.
– Reglerna gäller från dag till dag och beroende på vilken elev det gäller. Det är en enorm tystnadskultur, ingen vågar säga något för då stämplas man som ett problem. Något måste verkligen hända här, jag har aldrig blivit så illa behandlad på en arbetsplats som här.
Johanna Jönsson, som arbetar som rektor på Storåskolan håller dock inte med om bilden som målas upp:
– Vi har ju en del som slutar, men några går i pension, andra flyttar och så vidare. Det är ju en väldigt rörlig arbetsmarknad nu, och många väljer att prova nytt.
Så ni ser inget problem i att så många väljer att säga upp sig?
– Problemet är rekryteringen, det är svårt eftersom det är hård konkurrens mellan skolorna. Men vi har fortlöpande intervjuer och hoppas kunna starta höstterminen med behöriga lärare.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.