Enligt uppgifter till LindeNytt har ungefär hälften av Storåskolans lärarkår under kort tid valt att lämna in sin avskedsansökan och ställa sina tjänster till förfogande. I många av fallen är detta på grund av missnöje med den arbetsmiljö lärarna varje dag ställs inför, enligt flera källor.
Med endast två veckor kvar till skolavslutning står det klart att Storåskolan tappar en stor del av sin personal, när nästan hälften av lärararna väljer att avsluta sina tjänster. Enligt flera källor som LindeNytt varit i kontakt med är detta resultatet av en otydlig ledning med inkonsekventa regler och tystnadskultur.
– Det är jättetråkigt för det är en väldigt bra skola, men man orkar inte jobba i motvind hur länge som helst. Vi vill ju barnens bästa och det stämmer tyvärr inte överrens med chefernas budget, berättar en lärare som valt att vara anonym.
– Det har dragits in på assistenter, och barn med behov får vänta för länge på utredningar, det känns som allt handlar om pengar. Skolan har väldigt duktiga lärare, men det saknas struktur i ledningen, säger en annan lärare.
Ytterligare en lärare berättar om ett flytande och inkonsekvent regelverk, där personal som lyfter problem tystas ned.
– Reglerna gäller från dag till dag och beroende på vilken elev det gäller. Det är en enorm tystnadskultur, ingen vågar säga något för då stämplas man som ett problem. Något måste verkligen hända här, jag har aldrig blivit så illa behandlad på en arbetsplats som här.
Johanna Jönsson, som arbetar som rektor på Storåskolan håller dock inte med om bilden som målas upp:
– Vi har ju en del som slutar, men några går i pension, andra flyttar och så vidare. Det är ju en väldigt rörlig arbetsmarknad nu, och många väljer att prova nytt.
Så ni ser inget problem i att så många väljer att säga upp sig?
– Problemet är rekryteringen, det är svårt eftersom det är hård konkurrens mellan skolorna. Men vi har fortlöpande intervjuer och hoppas kunna starta höstterminen med behöriga lärare.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.