Enligt uppgifter till LindeNytt har ungefär hälften av Storåskolans lärarkår under kort tid valt att lämna in sin avskedsansökan och ställa sina tjänster till förfogande. I många av fallen är detta på grund av missnöje med den arbetsmiljö lärarna varje dag ställs inför, enligt flera källor.
Med endast två veckor kvar till skolavslutning står det klart att Storåskolan tappar en stor del av sin personal, när nästan hälften av lärararna väljer att avsluta sina tjänster. Enligt flera källor som LindeNytt varit i kontakt med är detta resultatet av en otydlig ledning med inkonsekventa regler och tystnadskultur.
– Det är jättetråkigt för det är en väldigt bra skola, men man orkar inte jobba i motvind hur länge som helst. Vi vill ju barnens bästa och det stämmer tyvärr inte överrens med chefernas budget, berättar en lärare som valt att vara anonym.
– Det har dragits in på assistenter, och barn med behov får vänta för länge på utredningar, det känns som allt handlar om pengar. Skolan har väldigt duktiga lärare, men det saknas struktur i ledningen, säger en annan lärare.
Ytterligare en lärare berättar om ett flytande och inkonsekvent regelverk, där personal som lyfter problem tystas ned.
– Reglerna gäller från dag till dag och beroende på vilken elev det gäller. Det är en enorm tystnadskultur, ingen vågar säga något för då stämplas man som ett problem. Något måste verkligen hända här, jag har aldrig blivit så illa behandlad på en arbetsplats som här.
Johanna Jönsson, som arbetar som rektor på Storåskolan håller dock inte med om bilden som målas upp:
– Vi har ju en del som slutar, men några går i pension, andra flyttar och så vidare. Det är ju en väldigt rörlig arbetsmarknad nu, och många väljer att prova nytt.
Så ni ser inget problem i att så många väljer att säga upp sig?
– Problemet är rekryteringen, det är svårt eftersom det är hård konkurrens mellan skolorna. Men vi har fortlöpande intervjuer och hoppas kunna starta höstterminen med behöriga lärare.
I söndags kunde LindeNytt rapportera om 12-åriga Mileja i Frövi vars halloweenfirande fick ett otäckt efterspel. I det godis hon och hennes vänner hade fått med sig hem efter en så kallad ”bus eller godis”-runda, upptäcktes en spik gömd i en godisbit. Fyndet polisanmäldes – men nu meddelar polisen att ingen förundersökning kommer att inledas, ett besked som gör mamma Gabriella Hellfors mycket besviken.
– Tänk om det är en person som gjort det här med vilje, för att skada ett barn. Ska det behöva hända något allvarligt för att polisen ska göra något, säger hon till LindeNytt.
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.