Enligt uppgifter till LindeNytt har ungefär hälften av Storåskolans lärarkår under kort tid valt att lämna in sin avskedsansökan och ställa sina tjänster till förfogande. I många av fallen är detta på grund av missnöje med den arbetsmiljö lärarna varje dag ställs inför, enligt flera källor.
Med endast två veckor kvar till skolavslutning står det klart att Storåskolan tappar en stor del av sin personal, när nästan hälften av lärararna väljer att avsluta sina tjänster. Enligt flera källor som LindeNytt varit i kontakt med är detta resultatet av en otydlig ledning med inkonsekventa regler och tystnadskultur.
– Det är jättetråkigt för det är en väldigt bra skola, men man orkar inte jobba i motvind hur länge som helst. Vi vill ju barnens bästa och det stämmer tyvärr inte överrens med chefernas budget, berättar en lärare som valt att vara anonym.
– Det har dragits in på assistenter, och barn med behov får vänta för länge på utredningar, det känns som allt handlar om pengar. Skolan har väldigt duktiga lärare, men det saknas struktur i ledningen, säger en annan lärare.
Ytterligare en lärare berättar om ett flytande och inkonsekvent regelverk, där personal som lyfter problem tystas ned.
– Reglerna gäller från dag till dag och beroende på vilken elev det gäller. Det är en enorm tystnadskultur, ingen vågar säga något för då stämplas man som ett problem. Något måste verkligen hända här, jag har aldrig blivit så illa behandlad på en arbetsplats som här.
Johanna Jönsson, som arbetar som rektor på Storåskolan håller dock inte med om bilden som målas upp:
– Vi har ju en del som slutar, men några går i pension, andra flyttar och så vidare. Det är ju en väldigt rörlig arbetsmarknad nu, och många väljer att prova nytt.
Så ni ser inget problem i att så många väljer att säga upp sig?
– Problemet är rekryteringen, det är svårt eftersom det är hård konkurrens mellan skolorna. Men vi har fortlöpande intervjuer och hoppas kunna starta höstterminen med behöriga lärare.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.