Helene Lundin, Kristdemokraterna. Foto: Kristdemokraterna

Halvmandatsreflektion från en Kristdemokrat

INSÄNDARE/DEBATT: Under mandatperiodens första halva har vi fått igenom en hel del kristdemokratisk politik. Sakpolitiskt har vi bland annat initierat en utredning om mindre barngrupper i förskolan och nu har rikspolitiken också gett bättre förutsättningar för att det ska kunna bli verklighet. Vi påtalar elevens rätt till undervisning och studiero i förskola och skola. Vi har initierat en omformning av det pedagogiska priset med förhoppningen om ytterligare utrymme för att kvalitativ och framåtsträvande undervisning med fokus på måluppfyllelse på så sätt kan premieras, uppmärksammas och spridas i kommunen. KD har också, tillsammans med andra småpartier, utifrån underlag och information från verksamheten, förhindrat nedläggningen av Lastbil och tunga maskiner. Förslaget att lägga ner programinriktningen var nog ett av de mest ologiska förslagen jag har tagit del av.

Kristdemokraterna behöver samarbeta med andra partier. Så ser verkligheten ut. Den här mandatperioden sker det numer med SD och M. Samarbetet har tidigare inneburit och kommer fortsatt att innebära ett visst mått av kompromisser. Ska jag vara krass så är breda överenskommelser (styrande-opposition) i vissa sakfrågor ibland det bästa för kommunen då lösningar blir mer hållbara över tid. Oavsett omfattningen av ett samarbete är utmaningen att samtidigt inte tumma på partiets ideologi. Det vi inte är beredda att göra är att backa på frågor som vi gick till val på eftersom det är ett förtroende från våra väljare vi har att värna och förvalta.

Samarbetet i styret har delvis fungerat väl, varit konstruktivt och gemensamt arbete. I nämnden har det också varit utmanande, mer utmanande än jag kunde föreställa mig. Framförallt skulle partierna initialt behövt resonera mer kring våra olika ingångsvärden i olika frågor. Vad avser vi till exempel med landsbygd om vi nu är överens om att den är värd att bevara?

Tydligt blir det nu i förslaget kring utredning av möjligheten att lägga ner högstadiet i Storå samt flytta åk 4–5 på Vedevågs skola till Fröviskolan. Jag tror inte att det här rätt väg in i framtiden för Lindesberg kommun. Därför ser vi inte heller anledning till att lägga tid och resurser på en utredning om avveckling av dessa skolor. När det gäller de andra utredningsförslagen i ärendet, ser vi omorganisering av de centrala förskolorna Kungsfågeln och Kristallen som en naturlig följd av att förskolan Paletten, som också ligger centralt, blir klar. Det betyder inte att barnen på Kungsfågeln och Kristallen måste gå på Paletten, men i och med det färdiga bygget har vi en överkapacitet i centrala Lindesberg. Att utreda eventuell effektivisering av förskoleverksamhet och skolverksamhet i Guldsmedshyttan och Storå känns också rimligt utifrån perspektiven samlokalisering och att det inte är så långt mellan orterna.

Förvaltningen har gjort ett bra jobb med att hitta besparingar under de gångna två åren. Vi har dock helt klart mer jobb att göra både i nämnd och förvaltning och utifrån det ansträngda ekonomiska läget som Lindesberg befinner sig i har KD i flera olika sammanhang efterfrågat mer dialog (inom styrande minoritet, med opposition, med förvaltning) för att komma framåt i detta arbete. Från september har det bjudits in till extra dialogmöten utöver nämndens sammanträden. Jag är den första att välkomna det, men jag tog det för självklart att alla partier skulle får vara närvarande (V och L saknas) och jag ställer mig också kritisk till att vi inte kommit längre genom konstruktiv dialog på ordinarie nämndmöten. Där har istället mycket handlat om prestige. Vi har haft två år på oss. Nu (hösten 2024) är budskapet att det är bråttom att ta beslut som ger besparingar. Bråttom blir sällan bra. Om inte snabba beslut tas kan kommunen hamna i tvångsförvaltning 2027! Det är alltså inte imorgon, vilket det ibland kan låta som.

Har vi lärt oss något av detta? Min förhoppning är att prestige läggs åt sidan, att vi lyssnar på varandra och låter alla vara med i det demokratiska samtalet. Vi behöver göra det bästa för hela Lindesbergs kommun. För KD är det att bevara och utveckla landsbygden, inte avveckla den.

Helene Lundin
Kristdemokraterna
Ledamot i Barn- och Utbildningsnämnden

Publicerad 15 oktober 2024 klockan 10:49

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Bo Eriksson, ordförande, Kent Roth och Nicke Sedell från Linde Båtklubbctillsammans med Markus Lundin (KD). Foto: Jennie Einarsson

Kritiserad båtramp skall skrotas – och ersättas med en ny

Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.

24 augusti 2026 klockan 14:09 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Nu är industritekniska programmet igång: ”Bara att släppa handbromsen och köra”

I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.

24 augusti 2026 klockan 11:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Het debatt om vårdens bevarande: ”Inget sparförslag”

Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då ...

Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson

DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det ...

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet

Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på ...

Foto: Camilla Lagerman

Upprop för en bättre arbetsmiljö för personal inom vård och omsorg!

INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.

21 augusti 2026 klockan 10:50 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Ida Lindkvist

Brand vid ammunitionsfabrik

Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Räddningsregion Bergslagen, skall en mindre brand uppstått som sedan har eskalerat med stor spridningsrisk. Branden skall dock vara under kontroll, enligt senaste lägesrapport.
– Det skall ha börjat som en mindre brand med spridningsrisk. Man behövde därför kalla på förstärkning, men rapporterar nu från platsen att situationen är statisk, berättar larmoperatör.
Larmet inkom strax före klockan 13 på fredagen.

21 augusti 2026 klockan 13:24 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga ...
20 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Vänsterpartiet försöker skapa debatt av ingenting
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl ...
20 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Man attackerade butikspersonal – greps av polisen
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
20 augusti 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Bild från den senaste debatten, i mars 2024. Ingmar Engstrand visar ett foto på det numera berömda handslaget. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Dags för ny politikerdebatt – om lasarettet

På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.

20 augusti 2026 klockan 08:11 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Axelssons Buss kör skolskjutsarna i Fellingsbro. Foto: Camilla Lagerman

Strulande skolskjutsar får föräldrar i Fellingsbro att se rött: ”Totalt inkompetent”

Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.

19 augusti 2026 klockan 15:34 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Så gick kräftfisket

I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts. - Det få...

Rör inte Fritidsbyn, moderater!

INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens ...

Lär känna nya gymnasiechefen: ”Ett spännande uppdrag”

När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i...

Lillemor Bodman (M) och Tomas Klockars (M). Foto: Camilla Lagerman

Moderaternas vallöfte: ”Kommer inte flytta Storåskolans högstadium”

Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.

17 augusti 2026 klockan 15:39 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nu skickas röstkorten ut – digitalt för första gången

Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige...

Artikel innehåller bildspel Stort intresse för Lindes första Prideparad: ”Så häftigt”

Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer ...

Balkongbrand var snabbt under kontroll

Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i ...

Var stolt över dig själv – du är unik

INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för ...

Förväntansfulla kräftfiskare hoppas på storfångst

Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i ...

FotoFredag: På jakt efter mäktiga rovfåglar

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vä...

Foto: Hans Andersson

Låt höstens val bli priset för nedmonteringen av Lindesbergs lasarett

INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.

14 augusti 2026 klockan 11:19 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Därför råder ”båtförbud”
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt ...
14 augusti 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Välkända profiler gästar Teater Ruths nya revy
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar ...
14 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Sista minuten: Ställ dina frågor till politikerna
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För ...
13 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-13

2026-08-13

2026-08-12

2026-08-12

2026-08-11

2026-08-10

2026-08-10

2026-08-10

2026-08-08

2026-08-07

2026-08-07

2026-08-06

2026-08-06

2026-08-05

2026-08-24 17:02