Vilken hjälte! Jonathan Frykholm stod emot samtliga 47 skott från Väsby och höll därmed nollan. Det tappra jobbet gav Lindlöven tre mycket viktiga poäng till tabellen. Foto: Hasse Persson
William Lindgren gör matchens första mål för egen maskin. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Hamburgare och tvåmålsseger i Lindehov
Vilken hjälte! Jonathan Frykholm stod emot samtliga 47 skott från Väsby och höll därmed nollan. Det tappra jobbet gav Lindlöven tre mycket viktiga poäng till tabellen. Foto: Hasse Persson
William Lindgren gör matchens första mål för egen maskin. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Hamburgare och tvåmålsseger i Lindehov
När restaurangkedjan Brödernas lag, Väsby IK HK, gästade Lindehov så käkades det hamburgare på läktaren. Som en rolig pik på Väsbys nya partner för säsongen, så hade Lindlöven egna hamburgare till pangpriser. En lyckad förtäring för föreningen som även fick en lyckad onsdagskväll på isen, där Lindlöven höll sig lugna och kontrollerade Väsbys 47 målförsök.
Det skiljer inte mycket mellan AllEttans topplag i tabellen. Minsta poäng kommer att bli viktig, där Lindlöven placerar sig som trea, detta innan onsdagens match mot den favorittippade tabellettan Väsby hade nedsläpp.
Vid säsongsinledningen har Väsby IK HK fått restaurangkedjan Brödernas som sin främsta partner, därav deras namnbyte inför AllEttan 2023/2024. När laget väl gästade Lindesberg så gjordes därför en kupp i Lindehov, där Lindlöven sålde egna hamburgare till pangpriser för gästerna på läktarna.
Lindlövenburgarna, ej att förknippa med Brödernas hamburgare, blev en mumsig succé mellan perioderna på Lindehovs läktare. Även matchen blev en rolig syn för Lindlövens 422 personer som gästade Lindehov under onsdagen.
Det fylldes på med folk till matchens första period. Foto: Hasse Persson
Även om Väsby blev laget som höll pucken längst, så var det ändå Lindlöven som fick resultat på sina skott. Mot slutet av matchens första period kom hemmalaget första mål, där William Lindgren spräcker nollan i slutsekunderna inom ett boxplay.
Trots en hemmaledning så var Väsby skjutglada på isen. Lindlöven hade däremot ställt upp sig med ett bra försvarsarbete och höll även ett lugn i truppen. Den andra perioden slutade utan mål, medan Emil Norberg blev spelaren att avgöra matchen inom matchens sista tjugo ordinarie spelminuter.
Med Väsbys målvakt frånvarande från målet så kom Lindlövens andra gjorda mål strax innan slutsignalen. Det blev till slut en viktig seger över tabellettan, som nu fått se sig besegrade av Lindlöven för andra gången under AllEttan.
Foto: Hasse Persson
Bara fyra utvisningar dömdes längs de sextio spelade minuterna, varav Lindlöven fick en av dessa. Ett noterade är även att Lindlövens målvakt, Jonathan Frykholm, står för en kraftig prestation i målet där han säkrar målet från hela 47 skott.
Resultat Lindlöven-Brödernas/Väsby IK HK
Slutresultat: 2-0 (1-0, 0-0, 1-0) Skott: 24-47 (8-16, 9-17, 7-14) Publik: 422 personer
Mål: 1-0 William Lindgren
2-0 Emil Norberg (Ass: Lukas Johansson, Sebastian Falk)
Läget i tabellen efter onsdagens matcher: 1. Brödernas/Väsby IK HK – 28 poäng, 17 spelade matcher
2. Vallentuna Hockey – 28 poäng, 17 matcher
—————————- 3. Lindlöven – 27 poäng, 15 matcher 4. Bodens HF – 27 poäng, 15 matcher
5. Piteå HC – 25 poäng, 15 matcher
6. Hudiksvalls HC – 24 poäng, 15 matcher
7. IF Sundsvall Hockey – 23 poäng, 15 matcher
8. Hanvikens SK – 22 poäng, 15 matcher
—————————-
9. Kiruna IF – 15 poäng, 15 matcher
10. Nyköpings SK – 12 poäng, 15 matcher
Nästa match: Norrlandsturné!!!
Lördagen 24:e februari vs Bodens HF i HIVE Arena med nedsläpp kl. 16.00
Söndagen 25:e februari vs Kiruna IF i Lombiahallen med nedsläpp kl. 15.00
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Fullt framför scenen på Loppholmarna när vårens intåg firades i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Flera fordon i brand i centrala Lindesberg
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden ...
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.