Vilken hjälte! Jonathan Frykholm stod emot samtliga 47 skott från Väsby och höll därmed nollan. Det tappra jobbet gav Lindlöven tre mycket viktiga poäng till tabellen. Foto: Hasse Persson
William Lindgren gör matchens första mål för egen maskin. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Hamburgare och tvåmålsseger i Lindehov
Vilken hjälte! Jonathan Frykholm stod emot samtliga 47 skott från Väsby och höll därmed nollan. Det tappra jobbet gav Lindlöven tre mycket viktiga poäng till tabellen. Foto: Hasse Persson
William Lindgren gör matchens första mål för egen maskin. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Hamburgare och tvåmålsseger i Lindehov
När restaurangkedjan Brödernas lag, Väsby IK HK, gästade Lindehov så käkades det hamburgare på läktaren. Som en rolig pik på Väsbys nya partner för säsongen, så hade Lindlöven egna hamburgare till pangpriser. En lyckad förtäring för föreningen som även fick en lyckad onsdagskväll på isen, där Lindlöven höll sig lugna och kontrollerade Väsbys 47 målförsök.
Det skiljer inte mycket mellan AllEttans topplag i tabellen. Minsta poäng kommer att bli viktig, där Lindlöven placerar sig som trea, detta innan onsdagens match mot den favorittippade tabellettan Väsby hade nedsläpp.
Vid säsongsinledningen har Väsby IK HK fått restaurangkedjan Brödernas som sin främsta partner, därav deras namnbyte inför AllEttan 2023/2024. När laget väl gästade Lindesberg så gjordes därför en kupp i Lindehov, där Lindlöven sålde egna hamburgare till pangpriser för gästerna på läktarna.
Lindlövenburgarna, ej att förknippa med Brödernas hamburgare, blev en mumsig succé mellan perioderna på Lindehovs läktare. Även matchen blev en rolig syn för Lindlövens 422 personer som gästade Lindehov under onsdagen.
Det fylldes på med folk till matchens första period. Foto: Hasse Persson
Även om Väsby blev laget som höll pucken längst, så var det ändå Lindlöven som fick resultat på sina skott. Mot slutet av matchens första period kom hemmalaget första mål, där William Lindgren spräcker nollan i slutsekunderna inom ett boxplay.
Trots en hemmaledning så var Väsby skjutglada på isen. Lindlöven hade däremot ställt upp sig med ett bra försvarsarbete och höll även ett lugn i truppen. Den andra perioden slutade utan mål, medan Emil Norberg blev spelaren att avgöra matchen inom matchens sista tjugo ordinarie spelminuter.
Med Väsbys målvakt frånvarande från målet så kom Lindlövens andra gjorda mål strax innan slutsignalen. Det blev till slut en viktig seger över tabellettan, som nu fått se sig besegrade av Lindlöven för andra gången under AllEttan.
Foto: Hasse Persson
Bara fyra utvisningar dömdes längs de sextio spelade minuterna, varav Lindlöven fick en av dessa. Ett noterade är även att Lindlövens målvakt, Jonathan Frykholm, står för en kraftig prestation i målet där han säkrar målet från hela 47 skott.
Resultat Lindlöven-Brödernas/Väsby IK HK
Slutresultat: 2-0 (1-0, 0-0, 1-0) Skott: 24-47 (8-16, 9-17, 7-14) Publik: 422 personer
Mål: 1-0 William Lindgren
2-0 Emil Norberg (Ass: Lukas Johansson, Sebastian Falk)
Läget i tabellen efter onsdagens matcher: 1. Brödernas/Väsby IK HK – 28 poäng, 17 spelade matcher
2. Vallentuna Hockey – 28 poäng, 17 matcher
—————————- 3. Lindlöven – 27 poäng, 15 matcher 4. Bodens HF – 27 poäng, 15 matcher
5. Piteå HC – 25 poäng, 15 matcher
6. Hudiksvalls HC – 24 poäng, 15 matcher
7. IF Sundsvall Hockey – 23 poäng, 15 matcher
8. Hanvikens SK – 22 poäng, 15 matcher
—————————-
9. Kiruna IF – 15 poäng, 15 matcher
10. Nyköpings SK – 12 poäng, 15 matcher
Nästa match: Norrlandsturné!!!
Lördagen 24:e februari vs Bodens HF i HIVE Arena med nedsläpp kl. 16.00
Söndagen 25:e februari vs Kiruna IF i Lombiahallen med nedsläpp kl. 15.00
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Samhällsbyggnadsförvaltningens chef Ola Vestin. Arkivfoto: Camilla Lagerman
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Här lyfts tornspiran på plats igen
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det ...
LIF Lindesberg stänger serien med kross
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg ...
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.