Vilken hjälte! Jonathan Frykholm stod emot samtliga 47 skott från Väsby och höll därmed nollan. Det tappra jobbet gav Lindlöven tre mycket viktiga poäng till tabellen. Foto: Hasse Persson
William Lindgren gör matchens första mål för egen maskin. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Hamburgare och tvåmålsseger i Lindehov
Vilken hjälte! Jonathan Frykholm stod emot samtliga 47 skott från Väsby och höll därmed nollan. Det tappra jobbet gav Lindlöven tre mycket viktiga poäng till tabellen. Foto: Hasse Persson
William Lindgren gör matchens första mål för egen maskin. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Hamburgare och tvåmålsseger i Lindehov
När restaurangkedjan Brödernas lag, Väsby IK HK, gästade Lindehov så käkades det hamburgare på läktaren. Som en rolig pik på Väsbys nya partner för säsongen, så hade Lindlöven egna hamburgare till pangpriser. En lyckad förtäring för föreningen som även fick en lyckad onsdagskväll på isen, där Lindlöven höll sig lugna och kontrollerade Väsbys 47 målförsök.
Det skiljer inte mycket mellan AllEttans topplag i tabellen. Minsta poäng kommer att bli viktig, där Lindlöven placerar sig som trea, detta innan onsdagens match mot den favorittippade tabellettan Väsby hade nedsläpp.
Vid säsongsinledningen har Väsby IK HK fått restaurangkedjan Brödernas som sin främsta partner, därav deras namnbyte inför AllEttan 2023/2024. När laget väl gästade Lindesberg så gjordes därför en kupp i Lindehov, där Lindlöven sålde egna hamburgare till pangpriser för gästerna på läktarna.
Lindlövenburgarna, ej att förknippa med Brödernas hamburgare, blev en mumsig succé mellan perioderna på Lindehovs läktare. Även matchen blev en rolig syn för Lindlövens 422 personer som gästade Lindehov under onsdagen.
Det fylldes på med folk till matchens första period. Foto: Hasse Persson
Även om Väsby blev laget som höll pucken längst, så var det ändå Lindlöven som fick resultat på sina skott. Mot slutet av matchens första period kom hemmalaget första mål, där William Lindgren spräcker nollan i slutsekunderna inom ett boxplay.
Trots en hemmaledning så var Väsby skjutglada på isen. Lindlöven hade däremot ställt upp sig med ett bra försvarsarbete och höll även ett lugn i truppen. Den andra perioden slutade utan mål, medan Emil Norberg blev spelaren att avgöra matchen inom matchens sista tjugo ordinarie spelminuter.
Med Väsbys målvakt frånvarande från målet så kom Lindlövens andra gjorda mål strax innan slutsignalen. Det blev till slut en viktig seger över tabellettan, som nu fått se sig besegrade av Lindlöven för andra gången under AllEttan.
Foto: Hasse Persson
Bara fyra utvisningar dömdes längs de sextio spelade minuterna, varav Lindlöven fick en av dessa. Ett noterade är även att Lindlövens målvakt, Jonathan Frykholm, står för en kraftig prestation i målet där han säkrar målet från hela 47 skott.
Resultat Lindlöven-Brödernas/Väsby IK HK
Slutresultat: 2-0 (1-0, 0-0, 1-0) Skott: 24-47 (8-16, 9-17, 7-14) Publik: 422 personer
Mål: 1-0 William Lindgren
2-0 Emil Norberg (Ass: Lukas Johansson, Sebastian Falk)
Läget i tabellen efter onsdagens matcher: 1. Brödernas/Väsby IK HK – 28 poäng, 17 spelade matcher
2. Vallentuna Hockey – 28 poäng, 17 matcher
—————————- 3. Lindlöven – 27 poäng, 15 matcher 4. Bodens HF – 27 poäng, 15 matcher
5. Piteå HC – 25 poäng, 15 matcher
6. Hudiksvalls HC – 24 poäng, 15 matcher
7. IF Sundsvall Hockey – 23 poäng, 15 matcher
8. Hanvikens SK – 22 poäng, 15 matcher
—————————-
9. Kiruna IF – 15 poäng, 15 matcher
10. Nyköpings SK – 12 poäng, 15 matcher
Nästa match: Norrlandsturné!!!
Lördagen 24:e februari vs Bodens HF i HIVE Arena med nedsläpp kl. 16.00
Söndagen 25:e februari vs Kiruna IF i Lombiahallen med nedsläpp kl. 15.00
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Jesper Broeng gjorde Lindlövens enda mål i den första semifinalsmatchen mot Boden i torsdags. Till måndagens möte är han på hemmaisen för att förhindra Boden från att sätta punkt för Lindlövens säsong. Arkivfoto: Hasse Persson
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Det var en hel lördag med innebandy i arenan. De unga spelarnas matcher avlöste varandra när 36 av länets ungdomslag gästade Lindesberg för deltagande i Poolspelsfesten. Foto: Timmy Lundegård
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Det var en stor segerglädje på både planen och på läktaren när LIF Lindesberg stod som segrare av kvalspelet mot Anderstorp. Nu väntar slutkvalet mot ett av fyra potentiella motståndare från Allsvenskan. Foto: Hasse Persson
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
FotoFredag: Span på vårfåglar
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.