Vilken hjälte! Jonathan Frykholm stod emot samtliga 47 skott från Väsby och höll därmed nollan. Det tappra jobbet gav Lindlöven tre mycket viktiga poäng till tabellen. Foto: Hasse Persson
William Lindgren gör matchens första mål för egen maskin. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Hamburgare och tvåmålsseger i Lindehov
Vilken hjälte! Jonathan Frykholm stod emot samtliga 47 skott från Väsby och höll därmed nollan. Det tappra jobbet gav Lindlöven tre mycket viktiga poäng till tabellen. Foto: Hasse Persson
William Lindgren gör matchens första mål för egen maskin. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Hamburgare och tvåmålsseger i Lindehov
När restaurangkedjan Brödernas lag, Väsby IK HK, gästade Lindehov så käkades det hamburgare på läktaren. Som en rolig pik på Väsbys nya partner för säsongen, så hade Lindlöven egna hamburgare till pangpriser. En lyckad förtäring för föreningen som även fick en lyckad onsdagskväll på isen, där Lindlöven höll sig lugna och kontrollerade Väsbys 47 målförsök.
Det skiljer inte mycket mellan AllEttans topplag i tabellen. Minsta poäng kommer att bli viktig, där Lindlöven placerar sig som trea, detta innan onsdagens match mot den favorittippade tabellettan Väsby hade nedsläpp.
Vid säsongsinledningen har Väsby IK HK fått restaurangkedjan Brödernas som sin främsta partner, därav deras namnbyte inför AllEttan 2023/2024. När laget väl gästade Lindesberg så gjordes därför en kupp i Lindehov, där Lindlöven sålde egna hamburgare till pangpriser för gästerna på läktarna.
Lindlövenburgarna, ej att förknippa med Brödernas hamburgare, blev en mumsig succé mellan perioderna på Lindehovs läktare. Även matchen blev en rolig syn för Lindlövens 422 personer som gästade Lindehov under onsdagen.
Det fylldes på med folk till matchens första period. Foto: Hasse Persson
Även om Väsby blev laget som höll pucken längst, så var det ändå Lindlöven som fick resultat på sina skott. Mot slutet av matchens första period kom hemmalaget första mål, där William Lindgren spräcker nollan i slutsekunderna inom ett boxplay.
Trots en hemmaledning så var Väsby skjutglada på isen. Lindlöven hade däremot ställt upp sig med ett bra försvarsarbete och höll även ett lugn i truppen. Den andra perioden slutade utan mål, medan Emil Norberg blev spelaren att avgöra matchen inom matchens sista tjugo ordinarie spelminuter.
Med Väsbys målvakt frånvarande från målet så kom Lindlövens andra gjorda mål strax innan slutsignalen. Det blev till slut en viktig seger över tabellettan, som nu fått se sig besegrade av Lindlöven för andra gången under AllEttan.
Foto: Hasse Persson
Bara fyra utvisningar dömdes längs de sextio spelade minuterna, varav Lindlöven fick en av dessa. Ett noterade är även att Lindlövens målvakt, Jonathan Frykholm, står för en kraftig prestation i målet där han säkrar målet från hela 47 skott.
Resultat Lindlöven-Brödernas/Väsby IK HK
Slutresultat: 2-0 (1-0, 0-0, 1-0) Skott: 24-47 (8-16, 9-17, 7-14) Publik: 422 personer
Mål: 1-0 William Lindgren
2-0 Emil Norberg (Ass: Lukas Johansson, Sebastian Falk)
Läget i tabellen efter onsdagens matcher: 1. Brödernas/Väsby IK HK – 28 poäng, 17 spelade matcher
2. Vallentuna Hockey – 28 poäng, 17 matcher
—————————- 3. Lindlöven – 27 poäng, 15 matcher 4. Bodens HF – 27 poäng, 15 matcher
5. Piteå HC – 25 poäng, 15 matcher
6. Hudiksvalls HC – 24 poäng, 15 matcher
7. IF Sundsvall Hockey – 23 poäng, 15 matcher
8. Hanvikens SK – 22 poäng, 15 matcher
—————————-
9. Kiruna IF – 15 poäng, 15 matcher
10. Nyköpings SK – 12 poäng, 15 matcher
Nästa match: Norrlandsturné!!!
Lördagen 24:e februari vs Bodens HF i HIVE Arena med nedsläpp kl. 16.00
Söndagen 25:e februari vs Kiruna IF i Lombiahallen med nedsläpp kl. 15.00
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ellen Arrestad har tagit över som VD för Storå Rör efter pappa Stefan Olsson Arrestad. Foto: Jennie Einarsson
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Det blev succé på hemmaplan för LIF Lindesberg där fyra av föreningens åtta anmälda lag får segerjubla som finalvinnare. Här syns de vinnande P14 och P16-lagen. Foto: Timmy Lundegård
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.