Den norrländska hamburgerkedjan Frasses är på god väg att etablera sig i Lindesberg. Företaget meddelar att man är överens med Lindesbergs kommun om platsen men att man inte har skrivit kontrakt ännu.-Vi skall träffas igen den 24 september för att skriva på kontraktet, säger Magnus Lilienström, konceptchef för Frasses.
Under många år har det funnits önskemål om en snabbmatsetablering på rastplatsen vid mellersta infarten till Lindesberg. Nu har denna önskan uppfyllts – nästan i alla fall. Man är på väldigt god väg, för sedan en tid tillbaka har den svenska hamburgerkedjan Frasses haft ambitionen att etablera sig där och igår, torsdag, fick man ett slutgiltigt besked från Lindesbergs kommun. Kommunen ställer sig positiv till denna etablering.
-Vi är väldigt nöjda med platsen, det är ett bra läge precis bredvid riksvägen och vid infarten till stan, säger Magnus Lilienström som är kedjans konceptchef.
Han kommer nu invänta datumet 24 september, då skall man skriva kontrakt förutsatt att inget hinder dyker upp i elfte timmen.
-Det känns som att alla är överens och att det här inte skall försenas eller få förhinder, men man vill ju aldrig ta ut något i förskott, garderar sig Lilienström.
Frasses är en norrländsk hamburgerkedja som startade 1975. Den första restaurangen öppnades i Luleå. Kedjan har idag många länkar långt söder om det vidsträckta Norrland.
-Fler och fler etableringar sker i södra landet och det är jättekul. Det finns exempel på riktigt lyckade etableringar som har gett mycket gott tillbaka till kommunen i fråga. Vi hoppas att det blir minst lika bra hos er i Lindesberg, att det ger en positiv effekt för staden och kommunen, förklarar Magnus Lilienström.
”Vad fint Lindesberg är”
Förhoppningen är restaurangen även skall fungera som en broms för trafiken på riksvägen, att folk inte bara far förbi Lindesberg med en axelryckning utan stannar till och även passar på att åka in till stan när man ändå tagit sig tid att göra ett stopp.
-Jag hoppas och tror att vi kan bidra till det. Det vore väldigt bra för er, för jag minns själv när jag första gången åkte in i centrum. Det första jag tänkte var ”vad fint Lindesberg är”. Hoppas fler kommer att upptäcka det, säger Magnus.
Skapar arbetstillfällen
Frasses i Lindesberg är tänkt att byggas i början av nästa år för att öppnas under våren. Restaurangen kommer att generera cirka 15 nya arbetstillfällen. Etableringen i Lindesberg kommer att följa kedjans senaste koncept beträffande utformning och inredning. Restaurangens yta kommer att mäta 240 kvm och ha strax under 100 sittplatser. En drive in kommer också finnas hos Frasses i Linde.
Frasses på nätet
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.