Den norrländska hamburgerkedjan Frasses är på god väg att etablera sig i Lindesberg. Företaget meddelar att man är överens med Lindesbergs kommun om platsen men att man inte har skrivit kontrakt ännu.-Vi skall träffas igen den 24 september för att skriva på kontraktet, säger Magnus Lilienström, konceptchef för Frasses.
Under många år har det funnits önskemål om en snabbmatsetablering på rastplatsen vid mellersta infarten till Lindesberg. Nu har denna önskan uppfyllts – nästan i alla fall. Man är på väldigt god väg, för sedan en tid tillbaka har den svenska hamburgerkedjan Frasses haft ambitionen att etablera sig där och igår, torsdag, fick man ett slutgiltigt besked från Lindesbergs kommun. Kommunen ställer sig positiv till denna etablering.
-Vi är väldigt nöjda med platsen, det är ett bra läge precis bredvid riksvägen och vid infarten till stan, säger Magnus Lilienström som är kedjans konceptchef.
Han kommer nu invänta datumet 24 september, då skall man skriva kontrakt förutsatt att inget hinder dyker upp i elfte timmen.
-Det känns som att alla är överens och att det här inte skall försenas eller få förhinder, men man vill ju aldrig ta ut något i förskott, garderar sig Lilienström.
Frasses är en norrländsk hamburgerkedja som startade 1975. Den första restaurangen öppnades i Luleå. Kedjan har idag många länkar långt söder om det vidsträckta Norrland.
-Fler och fler etableringar sker i södra landet och det är jättekul. Det finns exempel på riktigt lyckade etableringar som har gett mycket gott tillbaka till kommunen i fråga. Vi hoppas att det blir minst lika bra hos er i Lindesberg, att det ger en positiv effekt för staden och kommunen, förklarar Magnus Lilienström.
”Vad fint Lindesberg är”
Förhoppningen är restaurangen även skall fungera som en broms för trafiken på riksvägen, att folk inte bara far förbi Lindesberg med en axelryckning utan stannar till och även passar på att åka in till stan när man ändå tagit sig tid att göra ett stopp.
-Jag hoppas och tror att vi kan bidra till det. Det vore väldigt bra för er, för jag minns själv när jag första gången åkte in i centrum. Det första jag tänkte var ”vad fint Lindesberg är”. Hoppas fler kommer att upptäcka det, säger Magnus.
Skapar arbetstillfällen
Frasses i Lindesberg är tänkt att byggas i början av nästa år för att öppnas under våren. Restaurangen kommer att generera cirka 15 nya arbetstillfällen. Etableringen i Lindesberg kommer att följa kedjans senaste koncept beträffande utformning och inredning. Restaurangens yta kommer att mäta 240 kvm och ha strax under 100 sittplatser. En drive in kommer också finnas hos Frasses i Linde.
Frasses på nätet
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.