Den norrländska hamburgerkedjan Frasses är på god väg att etablera sig i Lindesberg. Företaget meddelar att man är överens med Lindesbergs kommun om platsen men att man inte har skrivit kontrakt ännu.-Vi skall träffas igen den 24 september för att skriva på kontraktet, säger Magnus Lilienström, konceptchef för Frasses.
Under många år har det funnits önskemål om en snabbmatsetablering på rastplatsen vid mellersta infarten till Lindesberg. Nu har denna önskan uppfyllts – nästan i alla fall. Man är på väldigt god väg, för sedan en tid tillbaka har den svenska hamburgerkedjan Frasses haft ambitionen att etablera sig där och igår, torsdag, fick man ett slutgiltigt besked från Lindesbergs kommun. Kommunen ställer sig positiv till denna etablering.
-Vi är väldigt nöjda med platsen, det är ett bra läge precis bredvid riksvägen och vid infarten till stan, säger Magnus Lilienström som är kedjans konceptchef.
Han kommer nu invänta datumet 24 september, då skall man skriva kontrakt förutsatt att inget hinder dyker upp i elfte timmen.
-Det känns som att alla är överens och att det här inte skall försenas eller få förhinder, men man vill ju aldrig ta ut något i förskott, garderar sig Lilienström.
Frasses är en norrländsk hamburgerkedja som startade 1975. Den första restaurangen öppnades i Luleå. Kedjan har idag många länkar långt söder om det vidsträckta Norrland.
-Fler och fler etableringar sker i södra landet och det är jättekul. Det finns exempel på riktigt lyckade etableringar som har gett mycket gott tillbaka till kommunen i fråga. Vi hoppas att det blir minst lika bra hos er i Lindesberg, att det ger en positiv effekt för staden och kommunen, förklarar Magnus Lilienström.
”Vad fint Lindesberg är”
Förhoppningen är restaurangen även skall fungera som en broms för trafiken på riksvägen, att folk inte bara far förbi Lindesberg med en axelryckning utan stannar till och även passar på att åka in till stan när man ändå tagit sig tid att göra ett stopp.
-Jag hoppas och tror att vi kan bidra till det. Det vore väldigt bra för er, för jag minns själv när jag första gången åkte in i centrum. Det första jag tänkte var ”vad fint Lindesberg är”. Hoppas fler kommer att upptäcka det, säger Magnus.
Skapar arbetstillfällen
Frasses i Lindesberg är tänkt att byggas i början av nästa år för att öppnas under våren. Restaurangen kommer att generera cirka 15 nya arbetstillfällen. Etableringen i Lindesberg kommer att följa kedjans senaste koncept beträffande utformning och inredning. Restaurangens yta kommer att mäta 240 kvm och ha strax under 100 sittplatser. En drive in kommer också finnas hos Frasses i Linde.
Frasses på nätet
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.