Mattias Eriksson, 30, har utsetts till ny hotellchef och driftansvarig för Lindesbergs Stadshotell. Detta meddelar det nya driftbolagets ledning idag.
Den 23:e januari begärdes hotellet i konkurs efter en tids svårigheter att klara ekonomin. Endast sex dagar efter konkursbeskedet tog fastighetsägaren, Egeryds Fastigheter, över verksamheten i ett nystartat driftbolag. Sedan uppstarten har man jobbat med att bilda en ny organisation med särskilt fokus på att finna en ny hotellchef som skall ta hotellet i dess nuvarande form och göra det lönsamt. En utmaning som Mattias Eriksson blev erbjuden och sedermera tackade ja till.
-Jag är övertygad om att man kan driva Stadshotellet sunt. Det handlar om att göra rätt, att bibehålla servicen och effektivisera driften. Det är viktigt att kostnaderna inte rusar iväg, säger den nye hotellchefen.
Knappt varm i kostymen har Mattias svårt att peka på vilka förbättringsåtgärder som behövs för hotellet, men det grundläggande finns i alla fall redan med i dagordning.
– Bland annat måste restaurangverksamheten styras upp och göras perfekt. Sedan måste hotellrummen ses över, en inventering kommer att göras ganska omgående för att se hur vi kan göra rummen trevligare utan att det kostar för mycket, säger Mattias Eriksson.
Per Egeryd känner att det är helt rätt person som kliver in och tar det tunga ansvaret för hotelldriften.
-Mattias har den drivkraft som behövs och tillsammans med den kompetens som redan finns i hotellet, genom personalen, har jag fullt förtroende för att det här blir lyckat, kommenterar Per Egeryd.
Hotellet kommer även i fortsättningen att satsa på sommarens Parkfester samt ha en nöjesmeny på helgerna som beskrivs som mer kontinuerlig än tidigare.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.