Mattias Eriksson, 30, har utsetts till ny hotellchef och driftansvarig för Lindesbergs Stadshotell. Detta meddelar det nya driftbolagets ledning idag.
Den 23:e januari begärdes hotellet i konkurs efter en tids svårigheter att klara ekonomin. Endast sex dagar efter konkursbeskedet tog fastighetsägaren, Egeryds Fastigheter, över verksamheten i ett nystartat driftbolag. Sedan uppstarten har man jobbat med att bilda en ny organisation med särskilt fokus på att finna en ny hotellchef som skall ta hotellet i dess nuvarande form och göra det lönsamt. En utmaning som Mattias Eriksson blev erbjuden och sedermera tackade ja till.
-Jag är övertygad om att man kan driva Stadshotellet sunt. Det handlar om att göra rätt, att bibehålla servicen och effektivisera driften. Det är viktigt att kostnaderna inte rusar iväg, säger den nye hotellchefen.
Knappt varm i kostymen har Mattias svårt att peka på vilka förbättringsåtgärder som behövs för hotellet, men det grundläggande finns i alla fall redan med i dagordning.
– Bland annat måste restaurangverksamheten styras upp och göras perfekt. Sedan måste hotellrummen ses över, en inventering kommer att göras ganska omgående för att se hur vi kan göra rummen trevligare utan att det kostar för mycket, säger Mattias Eriksson.
Per Egeryd känner att det är helt rätt person som kliver in och tar det tunga ansvaret för hotelldriften.
-Mattias har den drivkraft som behövs och tillsammans med den kompetens som redan finns i hotellet, genom personalen, har jag fullt förtroende för att det här blir lyckat, kommenterar Per Egeryd.
Hotellet kommer även i fortsättningen att satsa på sommarens Parkfester samt ha en nöjesmeny på helgerna som beskrivs som mer kontinuerlig än tidigare.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.