Mattias Eriksson, 30, har utsetts till ny hotellchef och driftansvarig för Lindesbergs Stadshotell. Detta meddelar det nya driftbolagets ledning idag.
Den 23:e januari begärdes hotellet i konkurs efter en tids svårigheter att klara ekonomin. Endast sex dagar efter konkursbeskedet tog fastighetsägaren, Egeryds Fastigheter, över verksamheten i ett nystartat driftbolag. Sedan uppstarten har man jobbat med att bilda en ny organisation med särskilt fokus på att finna en ny hotellchef som skall ta hotellet i dess nuvarande form och göra det lönsamt. En utmaning som Mattias Eriksson blev erbjuden och sedermera tackade ja till.
-Jag är övertygad om att man kan driva Stadshotellet sunt. Det handlar om att göra rätt, att bibehålla servicen och effektivisera driften. Det är viktigt att kostnaderna inte rusar iväg, säger den nye hotellchefen.
Knappt varm i kostymen har Mattias svårt att peka på vilka förbättringsåtgärder som behövs för hotellet, men det grundläggande finns i alla fall redan med i dagordning.
– Bland annat måste restaurangverksamheten styras upp och göras perfekt. Sedan måste hotellrummen ses över, en inventering kommer att göras ganska omgående för att se hur vi kan göra rummen trevligare utan att det kostar för mycket, säger Mattias Eriksson.
Per Egeryd känner att det är helt rätt person som kliver in och tar det tunga ansvaret för hotelldriften.
-Mattias har den drivkraft som behövs och tillsammans med den kompetens som redan finns i hotellet, genom personalen, har jag fullt förtroende för att det här blir lyckat, kommenterar Per Egeryd.
Hotellet kommer även i fortsättningen att satsa på sommarens Parkfester samt ha en nöjesmeny på helgerna som beskrivs som mer kontinuerlig än tidigare.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa köer.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.