Mattias Eriksson, 30, har utsetts till ny hotellchef och driftansvarig för Lindesbergs Stadshotell. Detta meddelar det nya driftbolagets ledning idag.
Den 23:e januari begärdes hotellet i konkurs efter en tids svårigheter att klara ekonomin. Endast sex dagar efter konkursbeskedet tog fastighetsägaren, Egeryds Fastigheter, över verksamheten i ett nystartat driftbolag. Sedan uppstarten har man jobbat med att bilda en ny organisation med särskilt fokus på att finna en ny hotellchef som skall ta hotellet i dess nuvarande form och göra det lönsamt. En utmaning som Mattias Eriksson blev erbjuden och sedermera tackade ja till.
-Jag är övertygad om att man kan driva Stadshotellet sunt. Det handlar om att göra rätt, att bibehålla servicen och effektivisera driften. Det är viktigt att kostnaderna inte rusar iväg, säger den nye hotellchefen.
Knappt varm i kostymen har Mattias svårt att peka på vilka förbättringsåtgärder som behövs för hotellet, men det grundläggande finns i alla fall redan med i dagordning.
– Bland annat måste restaurangverksamheten styras upp och göras perfekt. Sedan måste hotellrummen ses över, en inventering kommer att göras ganska omgående för att se hur vi kan göra rummen trevligare utan att det kostar för mycket, säger Mattias Eriksson.
Per Egeryd känner att det är helt rätt person som kliver in och tar det tunga ansvaret för hotelldriften.
-Mattias har den drivkraft som behövs och tillsammans med den kompetens som redan finns i hotellet, genom personalen, har jag fullt förtroende för att det här blir lyckat, kommenterar Per Egeryd.
Hotellet kommer även i fortsättningen att satsa på sommarens Parkfester samt ha en nöjesmeny på helgerna som beskrivs som mer kontinuerlig än tidigare.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.