Mattias Eriksson, 30, har utsetts till ny hotellchef och driftansvarig för Lindesbergs Stadshotell. Detta meddelar det nya driftbolagets ledning idag.
Den 23:e januari begärdes hotellet i konkurs efter en tids svårigheter att klara ekonomin. Endast sex dagar efter konkursbeskedet tog fastighetsägaren, Egeryds Fastigheter, över verksamheten i ett nystartat driftbolag. Sedan uppstarten har man jobbat med att bilda en ny organisation med särskilt fokus på att finna en ny hotellchef som skall ta hotellet i dess nuvarande form och göra det lönsamt. En utmaning som Mattias Eriksson blev erbjuden och sedermera tackade ja till.
-Jag är övertygad om att man kan driva Stadshotellet sunt. Det handlar om att göra rätt, att bibehålla servicen och effektivisera driften. Det är viktigt att kostnaderna inte rusar iväg, säger den nye hotellchefen.
Knappt varm i kostymen har Mattias svårt att peka på vilka förbättringsåtgärder som behövs för hotellet, men det grundläggande finns i alla fall redan med i dagordning.
– Bland annat måste restaurangverksamheten styras upp och göras perfekt. Sedan måste hotellrummen ses över, en inventering kommer att göras ganska omgående för att se hur vi kan göra rummen trevligare utan att det kostar för mycket, säger Mattias Eriksson.
Per Egeryd känner att det är helt rätt person som kliver in och tar det tunga ansvaret för hotelldriften.
-Mattias har den drivkraft som behövs och tillsammans med den kompetens som redan finns i hotellet, genom personalen, har jag fullt förtroende för att det här blir lyckat, kommenterar Per Egeryd.
Hotellet kommer även i fortsättningen att satsa på sommarens Parkfester samt ha en nöjesmeny på helgerna som beskrivs som mer kontinuerlig än tidigare.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.