Hur stor är kostnaden för Lindesbergs kommun när det kommer till representation för ledande politiker och tjänstemän? Frågeställaren är Folkpartiets Göran Gustavsson som i en interpellation nu kräver svar på detta.
I förra veckans avsnitt av SVT:s undersökande journalistikprogram ”Uppdrag granskning” granskades Staffanstorps politiker och tjänstemän. Representationsspåret ledde rakt ut i kroglivet.
Nu önskar Folkpartiets ordförande, Göran Gustavsson, att en liknande redovisning görs i Lindesbergs kommun för att se om skattebetalarna får valuta för pengarna eller om det endast går till att roa enskilda politiker och tjänstemän. Görans interpellation finns att läsa nedan i sin helhet.
Interpellation om representationskostnader
inom Lindesbergs kommun
SVTs program Uppdrag granskning har 2 oktober 2013 se (Svt play) skildrat hur kommuntopparna i Staffanstorps kommun varje år reser till Cannes för att besöka en fastighetsmässa och arbeta. Men resultatet för kommunen är magert och efter sig lämnar dyra krognotor och butikskvitton över alkoholinköp.
Vilken kostnad har Lindesbergs kommun på representation för ledande politiker och höga tjänstemän inom kommunen?
I samband med SVT:s utfrågning hänvisade en av politikern till att det var kommunens bolag som bidrog med kostnader för resorna. Dessa ägs dock av kommunen och är skattebetalarnas pengar.
Folkpartiet begär därför en redovisning av representationskostnaderna för kommunens samtliga bolag. I samband med denna redovisning bör också särskilt redovisas orsakerna till att en av kommuns bolag ligger på andra plats i länet rörande representationskostnader.
För Folkpartiet 2013-10-06
Göran Gustavsson
Ordförande
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.