Hur stor är kostnaden för Lindesbergs kommun när det kommer till representation för ledande politiker och tjänstemän? Frågeställaren är Folkpartiets Göran Gustavsson som i en interpellation nu kräver svar på detta.
I förra veckans avsnitt av SVT:s undersökande journalistikprogram ”Uppdrag granskning” granskades Staffanstorps politiker och tjänstemän. Representationsspåret ledde rakt ut i kroglivet.
Nu önskar Folkpartiets ordförande, Göran Gustavsson, att en liknande redovisning görs i Lindesbergs kommun för att se om skattebetalarna får valuta för pengarna eller om det endast går till att roa enskilda politiker och tjänstemän. Görans interpellation finns att läsa nedan i sin helhet.
Interpellation om representationskostnader
inom Lindesbergs kommun
SVTs program Uppdrag granskning har 2 oktober 2013 se (Svt play) skildrat hur kommuntopparna i Staffanstorps kommun varje år reser till Cannes för att besöka en fastighetsmässa och arbeta. Men resultatet för kommunen är magert och efter sig lämnar dyra krognotor och butikskvitton över alkoholinköp.
Vilken kostnad har Lindesbergs kommun på representation för ledande politiker och höga tjänstemän inom kommunen?
I samband med SVT:s utfrågning hänvisade en av politikern till att det var kommunens bolag som bidrog med kostnader för resorna. Dessa ägs dock av kommunen och är skattebetalarnas pengar.
Folkpartiet begär därför en redovisning av representationskostnaderna för kommunens samtliga bolag. I samband med denna redovisning bör också särskilt redovisas orsakerna till att en av kommuns bolag ligger på andra plats i länet rörande representationskostnader.
För Folkpartiet 2013-10-06
Göran Gustavsson
Ordförande
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.