Hur stor är kostnaden för Lindesbergs kommun när det kommer till representation för ledande politiker och tjänstemän? Frågeställaren är Folkpartiets Göran Gustavsson som i en interpellation nu kräver svar på detta.
I förra veckans avsnitt av SVT:s undersökande journalistikprogram ”Uppdrag granskning” granskades Staffanstorps politiker och tjänstemän. Representationsspåret ledde rakt ut i kroglivet.
Nu önskar Folkpartiets ordförande, Göran Gustavsson, att en liknande redovisning görs i Lindesbergs kommun för att se om skattebetalarna får valuta för pengarna eller om det endast går till att roa enskilda politiker och tjänstemän. Görans interpellation finns att läsa nedan i sin helhet.
Interpellation om representationskostnader
inom Lindesbergs kommun
SVTs program Uppdrag granskning har 2 oktober 2013 se (Svt play) skildrat hur kommuntopparna i Staffanstorps kommun varje år reser till Cannes för att besöka en fastighetsmässa och arbeta. Men resultatet för kommunen är magert och efter sig lämnar dyra krognotor och butikskvitton över alkoholinköp.
Vilken kostnad har Lindesbergs kommun på representation för ledande politiker och höga tjänstemän inom kommunen?
I samband med SVT:s utfrågning hänvisade en av politikern till att det var kommunens bolag som bidrog med kostnader för resorna. Dessa ägs dock av kommunen och är skattebetalarnas pengar.
Folkpartiet begär därför en redovisning av representationskostnaderna för kommunens samtliga bolag. I samband med denna redovisning bör också särskilt redovisas orsakerna till att en av kommuns bolag ligger på andra plats i länet rörande representationskostnader.
För Folkpartiet 2013-10-06
Göran Gustavsson
Ordförande
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.