Hur stor är kostnaden för Lindesbergs kommun när det kommer till representation för ledande politiker och tjänstemän? Frågeställaren är Folkpartiets Göran Gustavsson som i en interpellation nu kräver svar på detta.
I förra veckans avsnitt av SVT:s undersökande journalistikprogram ”Uppdrag granskning” granskades Staffanstorps politiker och tjänstemän. Representationsspåret ledde rakt ut i kroglivet.
Nu önskar Folkpartiets ordförande, Göran Gustavsson, att en liknande redovisning görs i Lindesbergs kommun för att se om skattebetalarna får valuta för pengarna eller om det endast går till att roa enskilda politiker och tjänstemän. Görans interpellation finns att läsa nedan i sin helhet.
Interpellation om representationskostnader
inom Lindesbergs kommun
SVTs program Uppdrag granskning har 2 oktober 2013 se (Svt play) skildrat hur kommuntopparna i Staffanstorps kommun varje år reser till Cannes för att besöka en fastighetsmässa och arbeta. Men resultatet för kommunen är magert och efter sig lämnar dyra krognotor och butikskvitton över alkoholinköp.
Vilken kostnad har Lindesbergs kommun på representation för ledande politiker och höga tjänstemän inom kommunen?
I samband med SVT:s utfrågning hänvisade en av politikern till att det var kommunens bolag som bidrog med kostnader för resorna. Dessa ägs dock av kommunen och är skattebetalarnas pengar.
Folkpartiet begär därför en redovisning av representationskostnaderna för kommunens samtliga bolag. I samband med denna redovisning bör också särskilt redovisas orsakerna till att en av kommuns bolag ligger på andra plats i länet rörande representationskostnader.
För Folkpartiet 2013-10-06
Göran Gustavsson
Ordförande
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.