Hur stor är kostnaden för Lindesbergs kommun när det kommer till representation för ledande politiker och tjänstemän? Frågeställaren är Folkpartiets Göran Gustavsson som i en interpellation nu kräver svar på detta.
I förra veckans avsnitt av SVT:s undersökande journalistikprogram ”Uppdrag granskning” granskades Staffanstorps politiker och tjänstemän. Representationsspåret ledde rakt ut i kroglivet.
Nu önskar Folkpartiets ordförande, Göran Gustavsson, att en liknande redovisning görs i Lindesbergs kommun för att se om skattebetalarna får valuta för pengarna eller om det endast går till att roa enskilda politiker och tjänstemän. Görans interpellation finns att läsa nedan i sin helhet.
Interpellation om representationskostnader
inom Lindesbergs kommun
SVTs program Uppdrag granskning har 2 oktober 2013 se (Svt play) skildrat hur kommuntopparna i Staffanstorps kommun varje år reser till Cannes för att besöka en fastighetsmässa och arbeta. Men resultatet för kommunen är magert och efter sig lämnar dyra krognotor och butikskvitton över alkoholinköp.
Vilken kostnad har Lindesbergs kommun på representation för ledande politiker och höga tjänstemän inom kommunen?
I samband med SVT:s utfrågning hänvisade en av politikern till att det var kommunens bolag som bidrog med kostnader för resorna. Dessa ägs dock av kommunen och är skattebetalarnas pengar.
Folkpartiet begär därför en redovisning av representationskostnaderna för kommunens samtliga bolag. I samband med denna redovisning bör också särskilt redovisas orsakerna till att en av kommuns bolag ligger på andra plats i länet rörande representationskostnader.
För Folkpartiet 2013-10-06
Göran Gustavsson
Ordförande
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.