Per-Erik Abrahamsson känd som Pecke Polis. Foto: DSP Music Service

Han satte landets största bedragare bakom lås och bom – nu upplyser han äldre om bedrägerier

För att förebygga det ökande antalet telefonbedrägerier, som i stor utsträckning drabbar äldre, bjuder nu PRO Örebro län, i samverkan med ABF, in alla länsbor till en gratis föreställning i Folkets hus i Lindesberg. Det är med en blandning av allvar och humor som den välkände pensionerade Enköpingspolisen ”Pecke Polis” gör sin 200:e föreställning där han delar med sig av sina egna erfarenheter.
– Jag har haft en hel del bedrägerier på mitt bord som förundersökningsledare. Bland annat utredde jag en av de största bedragarna i Sverige, berättar Per-Erik Abrahamsson känd som Pecke Polis.

Enligt uppgifter från polisen är telefonbedrägerier, där kriminella ringer för att komma åt personlig information som koder, lösenord och kortuppgifter, även kallat Vishing, ett fortsatt stort problem i samhället. Under 2022 upprättades 1600 anmälningar i region Mitt och redan under det första halvåret 2023 passerades den siffran. Då flertalet av de brottsdrabbade är äldre personer, bjuder nu PRO Örebro län, i samverkan med ABF, in alla länsbor till en gratis föreställning av Pecke Polis, som efter 36 år inom poliskåren delar med sig av sina erfarenheter när det kommer till hur man skyddar sig mot dessa bedrägerier.

– Det här ligger mig väldigt varmt om hjärtat, jag vänder mig till PRO för det är den gruppen som drabbas hårdast. Sedan är det fantastiskt kul att få jobba med äldre, de lyssnar och tar in så mycket så man känner verkligen att man får någonting tillbaka, säger Per-Erik Abrahamsson känd som Pecke Polis.

Med sång, humor och allvar håller Pecke Polis en föreläsning om bedrägerier mot äldre. Foto: DSP Music Service

Då Pecke även jobbat med underhållning under hela sitt liv, med en hel del släppta album i ryggen, så var det naturligt för honom att kombinera detta med sina kunskaper inom det polisiära. Genom att varva föreläsningen med musik får han till en bra balans av allvar och humor.

– Jag är låtskrivare i grunden och har gjort en mängd plattor, så jag kände att jag ville använda den kunskap jag har tillsammans med underhållning. Jag ville nischa mig och göra något som ingen annan gör och det tycker jag att jag har lyckats bra med, menar Pecke.

Efter att ha arbetat som polis i Enköping under 36 år har Pecke samlat på sig en hel del erfarenheter och kunskap som han nu vill dela med sig av. Som slutkläm på föreställningen får man exempelvis ta del av den intressanta historien när Pecke utredde Sveriges värsta åldringsbedragare, som lurade framför allt äldre kvinnor.

– Jag har haft en hel del bedrägerier på mitt bord som förundersökningsledare, varav några riktigt stora ärenden. Bland annat utredde jag en av de största bedragarna i Sverige, Vincent Carlsson. Det slutade med att han fick fem och ett halvt års fängelse, berättar Pecke och tillägger att man får höra mer om detta under föreställningen.

Dessutom bjuder han på en hel del tips på hur man kan gå tillväga om man blir drabbad av bedrägerier och hur man kan förebygga detta på bästa sätt.

Arne Eriksson, ordförande för PRO Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

– Det är upp till var och en att vara försiktig, man måste hela tiden vara klarvaken. Många gånger försöker telefonbedragare utge sig för att vara någon annan och lägga fram det som att det är bråttom, ”nu får du skynda dig innan de hinner tömma ditt konto” exempelvis. Risken är att om man går på det om är stressad, så sitter man där har gjort någonting som man inte borde göra, förklarar Pecke.

Då föreställningen är riktad till äldre länsbor har man sett till att ordna med extra parkeringsplatser i närheten av Folkets hus för att underlätta tillgängligheten.

– Det kan vara svårt att hitta parkering i stan, men vi har fått tillstånd av polisen och Lindesbergs kommun så att vi kan parkera på andra sidan järnvägen bakom Frosths vid Hermanstorpsvägen om det skulle behövas, förklarar Arne Eriksson, ordförande för PRO Lindesberg.

Onsdag 1 november klockan 14.00 är alla länsbor välkomna till föreställningen i Folkets Hus i Lindesberg.

– Ingen föranmälan krävs och föreläsningen är helt gratis. Vi räknar med att även att kunna bjuda på någonting att dricka i pausen, avslutar Arne.

Publicerad 27 oktober 2023 klockan 11:27

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Fallen Rocks överlämnades som en gåva till Lindesbergs kommun. Foto: Bergskraft Bergslagen

Från Zinkgruvan till sjökanten – här har stenkonstverket landat

Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i olika bergarter och storlekar, som tillsammans bildar en labyrint. Stenarna härstammar från Zinkgruvan och var ursprungligen tänkta att installeras i Askersund, men har till sist hamnat i Lindesberg.
– Det blev verkligen en jättefin plats som passar väldigt bra. Lindesberg är en klassisk bergslagsmiljö med både nuvarande och historisk gruvdrift, säger Lotta Sartz från föreningen Bergskraft Bergslagen.

20 november 2025 klockan 09:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons



Foto: Camilla Lagerman

bildspel Här pågår kommunens tomteverkstad inför Strålande Jul

Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.

19 november 2025 klockan 16:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Föräldrar rasar efter falsklarmen: ”Testar det live på våra barn”

Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både ...

Kommunens almanacka läggs ned – informationen finns kvar digitalt

Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under...

Nytt inrymningslarm på skola – orsaken okänd: ”Falsklarm”

Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det ...

Arkivbild: Jennie Einarsson

Sju föreningar stöttar kulturskolan – över 100 000 kronor insamlat: ”Gör skillnad”

Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan Garnalia. Tack vare bidragen har hittills 71 deltagaravgifter och 23 instrumenthyror kunnat betalas för barn och unga som annars inte haft möjlighet att delta i verksamheten, skriver den ideella föreningen Kulturskolans Vänner i Lindesberg i ett pressmeddelande.

18 november 2025 klockan 11:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ann-Louise Hytter på Lindesbergs Fastigheter vill sprida julkänsla under advent. Foto: Camilla Lagerman

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år

På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.

17 november 2025 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Vedevågaren Markus just nu stekhet i musikalvärlden
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där ...
17 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som...
17 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindes första riksspelman fick kulturpriset ”Gudruns minne”
Musikläraren - och numera även riksspelman - Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära ...
15 november 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Flera fordon fick skador när parkerad bil började brinna

Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ha fått omfattande skador och ytterligare två fordon på samma plats har delvis skadats.

15 november 2025 klockan 12:37 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Interaktiv bowling är bara en av nyheterna. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan

För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.

14 november 2025 klockan 17:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Med sorg i hjärtat

I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ...

Strålande Julfeber i Lindesberg – så kommer det märkas

Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som ...

Tidigare i oktober gästades Lindehov av Kiruna och Kalix. Till helgen är det en ny grupp från Norrland som möter Lindlöven i Lindesberg. Arkivfoto: Hasse Persson

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”

Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.

14 november 2025 klockan 10:06 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Här öppnar Nagomi Sushi i ny och större tappning

För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. ...

Språkcaféet på Hillstreet – där vänskap och språk växer fram

Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bä...

Nytt beslut ska fattas gällande Vedevågsskolans framtid

På måndag nästa vecka ska Barn- och utbildningsnämnden fatta nytt beslut gällande Vedevågskolans ...

Polisens trygghetsmätning 2025 – så svarade invånarna

Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde ...

Från skönhetssalong till blomsterstudio – Lindas nystart efter pandemin

Det var det kreativa sättet att uttrycka känslor genom blommor som gjorde att Linda...

Noraborna röstade NEJ till vindkraft i Älgfallet

Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan ...

Martin Stenmarck ansluter till uppställningen av artister. Foto: Pressbild

Stenmarck ersätter Lundvik under Strålande Jul

Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.

10 november 2025 klockan 15:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Hästsadlar för närmare en miljon kronor stals vid inbrott
Under söndagen kunde LindeNytt rapportera att en butik i Gusselbyområdet (Aspa) drabbats av en stöld av hästsadlar. Då var omfattningen ...
10 november 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Lindesberg rasar i årets småföretagarindex
Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små och medelstora företag att verka i ...
10 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Ska barn behöva riskera livet på väg till skolan?
INSÄNDARE/DEBATT: Hållplatsen Snickartorp i Vedevåg har en busskur i riktning mot Lindesberg, men inte åt andra hållet. I riktningen mot Frövi ...
10 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-09

2025-11-08

2025-11-08

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-06

2025-11-06

2025-11-05

2025-11-04

2025-11-04

2025-11-04

2025-11-20 10:10