Per-Erik Abrahamsson känd som Pecke Polis. Foto: DSP Music Service

Han satte landets största bedragare bakom lås och bom – nu upplyser han äldre om bedrägerier

För att förebygga det ökande antalet telefonbedrägerier, som i stor utsträckning drabbar äldre, bjuder nu PRO Örebro län, i samverkan med ABF, in alla länsbor till en gratis föreställning i Folkets hus i Lindesberg. Det är med en blandning av allvar och humor som den välkände pensionerade Enköpingspolisen ”Pecke Polis” gör sin 200:e föreställning där han delar med sig av sina egna erfarenheter.
– Jag har haft en hel del bedrägerier på mitt bord som förundersökningsledare. Bland annat utredde jag en av de största bedragarna i Sverige, berättar Per-Erik Abrahamsson känd som Pecke Polis.

Enligt uppgifter från polisen är telefonbedrägerier, där kriminella ringer för att komma åt personlig information som koder, lösenord och kortuppgifter, även kallat Vishing, ett fortsatt stort problem i samhället. Under 2022 upprättades 1600 anmälningar i region Mitt och redan under det första halvåret 2023 passerades den siffran. Då flertalet av de brottsdrabbade är äldre personer, bjuder nu PRO Örebro län, i samverkan med ABF, in alla länsbor till en gratis föreställning av Pecke Polis, som efter 36 år inom poliskåren delar med sig av sina erfarenheter när det kommer till hur man skyddar sig mot dessa bedrägerier.

– Det här ligger mig väldigt varmt om hjärtat, jag vänder mig till PRO för det är den gruppen som drabbas hårdast. Sedan är det fantastiskt kul att få jobba med äldre, de lyssnar och tar in så mycket så man känner verkligen att man får någonting tillbaka, säger Per-Erik Abrahamsson känd som Pecke Polis.

Med sång, humor och allvar håller Pecke Polis en föreläsning om bedrägerier mot äldre. Foto: DSP Music Service

Då Pecke även jobbat med underhållning under hela sitt liv, med en hel del släppta album i ryggen, så var det naturligt för honom att kombinera detta med sina kunskaper inom det polisiära. Genom att varva föreläsningen med musik får han till en bra balans av allvar och humor.

– Jag är låtskrivare i grunden och har gjort en mängd plattor, så jag kände att jag ville använda den kunskap jag har tillsammans med underhållning. Jag ville nischa mig och göra något som ingen annan gör och det tycker jag att jag har lyckats bra med, menar Pecke.

Efter att ha arbetat som polis i Enköping under 36 år har Pecke samlat på sig en hel del erfarenheter och kunskap som han nu vill dela med sig av. Som slutkläm på föreställningen får man exempelvis ta del av den intressanta historien när Pecke utredde Sveriges värsta åldringsbedragare, som lurade framför allt äldre kvinnor.

– Jag har haft en hel del bedrägerier på mitt bord som förundersökningsledare, varav några riktigt stora ärenden. Bland annat utredde jag en av de största bedragarna i Sverige, Vincent Carlsson. Det slutade med att han fick fem och ett halvt års fängelse, berättar Pecke och tillägger att man får höra mer om detta under föreställningen.

Dessutom bjuder han på en hel del tips på hur man kan gå tillväga om man blir drabbad av bedrägerier och hur man kan förebygga detta på bästa sätt.

Arne Eriksson, ordförande för PRO Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

– Det är upp till var och en att vara försiktig, man måste hela tiden vara klarvaken. Många gånger försöker telefonbedragare utge sig för att vara någon annan och lägga fram det som att det är bråttom, ”nu får du skynda dig innan de hinner tömma ditt konto” exempelvis. Risken är att om man går på det om är stressad, så sitter man där har gjort någonting som man inte borde göra, förklarar Pecke.

Då föreställningen är riktad till äldre länsbor har man sett till att ordna med extra parkeringsplatser i närheten av Folkets hus för att underlätta tillgängligheten.

– Det kan vara svårt att hitta parkering i stan, men vi har fått tillstånd av polisen och Lindesbergs kommun så att vi kan parkera på andra sidan järnvägen bakom Frosths vid Hermanstorpsvägen om det skulle behövas, förklarar Arne Eriksson, ordförande för PRO Lindesberg.

Onsdag 1 november klockan 14.00 är alla länsbor välkomna till föreställningen i Folkets Hus i Lindesberg.

– Ingen föranmälan krävs och föreläsningen är helt gratis. Vi räknar med att även att kunna bjuda på någonting att dricka i pausen, avslutar Arne.

Publicerad 27 oktober 2023 klockan 11:27

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Mona Ek får hjälp att ställa upp en av de nio korgarna som nu är uppställda på Lindesbergs nya discgolfbana, strax utanför Fritidsbyn. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.

18 april 2026 klockan 18:04 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Lada totalförstörd i brand – polisen misstänker brott

Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.

18 april 2026 klockan 08:58 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan...

Holksuccé i Löa – fjärde raka finalen för friskolan

Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i få...

Skolbuss i olycka – varken polis eller räddningstjänst larmades

På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett ...

Mathz Eriksson och Jan Hurtig är mer än nöjda över minnesstenen som rests i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Veteranerna Mathz och Jan om invigningen av minnesstenen: ”Alla är välkomna”

De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.

16 april 2026 klockan 09:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Greger Nilsson. Foto: Privat

Minnesord: Greger Nilsson – 19 år i Linde energis styrelse

Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.

15 april 2026 klockan 18:41 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska ...
14 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Caprice 2026
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta...
13 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Jöback och Rathana satte stjärnglans på årets Caprice
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och ...
11 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Philip Lundqvist och William Klockars använder sina A-traktorer till att göra nytta och hjälpa andra. Foto: Jennie Einarsson

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta

15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.

10 april 2026 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Naturreservatet som är en riktig pärla

FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.

10 april 2026 klockan 15:29 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering

Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en å...

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till...

Här ska minnessten för veteraner resas

Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till ...

Julius Johansson och Rasmus Ström besiktar elnätet från ovan. Foto: Jennie Einarsson

De spanar av 180 mil ledningsnät från helikopter

På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.

8 april 2026 klockan 16:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun ...

Traditionen lever vidare – Manskören Harmoni räddar Valborgsfirandet

Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inst...

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte ...

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det ...

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i ...

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.

3 april 2026 klockan 16:48 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

LINDLÖVEN TILL FINAL!
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och ...
2 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Färgglad påsk i Lindesberg – ny dekoration i rondellen
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs ...
2 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Bilar vandaliserade vid akutmottagningen i Lindesberg
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut ...
2 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-31

2026-03-31

2026-03-30

2026-03-30

2026-03-29

2026-03-28

2026-03-28

2026-03-27

2026-03-27

2026-03-26

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-25

2026-04-20 08:42