IFK Lindesberg slutade på en niondeplats i division 5 när årets seriespel var slut, något man siktar på att förbättra med hjälp av det mycket rutinerade nyförvärvet på tränarsidan, Niklas Christensson.
– Jag älskar att vinna och älskar utmaningar, och det här känns som en bra utmaning. Det känns som att det kan bli ett ganska roligt fotbollsår, säger Christensson.
35-årige Niklas Christensson är uppvuxen i Karlskoga, och har varit fotbollstränare sedan unga år, där han både tränat juniorer och seniorer, både dam och herr. De senaste åren var KIF Örebro hemmaklubben, där han arbetade med F19 och deras talanger i akademin, något som fostrat flertalet landslagsspelare.
– De sista två åren har vi haft 10 spelare som har spelat i landslaget. Bland annat Anna Sandberg från Lindesberg, som jag tog till KIF, sedan gick det väldigt fort, berättar Niklas.
Sedan något år tillbaka är dock Lindesberg hemmaorten för Christensson, då han träffade kärleken som förde honom hit. När han under året fick frågan om att träna IFK Lindesbergs A-lag var svaret inte svårt.
– Det ska bli kul, det är klart att jag hade kunnat fortsatt att träna på elitnivå, men jag får inte min tid att räcka till, och nu kan jag cykla till träningarna. När man är nyinflyttad så har man inte så stor bekantskapskrets och då är fotbollen ett jättebra exempel på att komma in i en verksamhet och träffa nya vänner, förklarar Niklas.
– Niklas är en viktig pusselbit för oss, där vi tänker långsiktigt och satsar lokalt, säger Ali Jamal Yassin som är marknadsansvarig i föreningen.
För Niklas är framtidsvisionen glasklar, laget ska ta sig upp till division 4 och leverera riktigt bra fotboll under den kommande säsongen.
– Jag tycker att laget var bra redan förra året, men de kanske inte fick ut den potentialen som fanns, och det hoppas jag att vi ska kunna göra nästa år. Vi har fått några nyförvärv och förlängt med många av de som fanns i truppen, så det känns riktigt lovande. Jag vill ju vinna serien, vi tävlar för att vinna, säger han med ett leende.
Förutom att klubben nu fått förstärkning i form av en mycket rutinerad tränare, så har man också arbetat hårt för att hela organisationen kring A-laget ska vara så komplett som möjligt.
– Vi har fått ihop en intressant ledarstab med många kulturella skillnader, från flera olika länder, så det är många olika kulturer som blandas och det känns jättebra, förklarar Niklas.
– Vi har också tagit in en extra fystränare för att få spelarna att hålla och inte bli skadedrabbade, men även för att kunna rehabilitera spelare som behöver det, säger Ronny Sterzenbach.
Redan i början av januari drar träningarna i gång för A-laget, där man nu har siktet inställt på en framgångsrik vår.
– Fotboll är en del av mig och skulle jag inte hålla på med fotboll överhuvudtaget, så vet jag inte vad jag skulle vara för människa. Det är en så stor del av min identitet, så därför är jag väldigt glad och tacksam för att jag fick vara hemma i Lindesberg, säger Niklas.
– Vi drömmer stort och ingenting är omöjligt, avslutar Ali.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.
Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en villabrand med kraftig rökutveckling. Två personer skall ha andats in stora mängder rök och avfördes till sjukhus med ambulans för kontroll.