IFK Lindesberg slutade på en niondeplats i division 5 när årets seriespel var slut, något man siktar på att förbättra med hjälp av det mycket rutinerade nyförvärvet på tränarsidan, Niklas Christensson.
– Jag älskar att vinna och älskar utmaningar, och det här känns som en bra utmaning. Det känns som att det kan bli ett ganska roligt fotbollsår, säger Christensson.
35-årige Niklas Christensson är uppvuxen i Karlskoga, och har varit fotbollstränare sedan unga år, där han både tränat juniorer och seniorer, både dam och herr. De senaste åren var KIF Örebro hemmaklubben, där han arbetade med F19 och deras talanger i akademin, något som fostrat flertalet landslagsspelare.
– De sista två åren har vi haft 10 spelare som har spelat i landslaget. Bland annat Anna Sandberg från Lindesberg, som jag tog till KIF, sedan gick det väldigt fort, berättar Niklas.
Sedan något år tillbaka är dock Lindesberg hemmaorten för Christensson, då han träffade kärleken som förde honom hit. När han under året fick frågan om att träna IFK Lindesbergs A-lag var svaret inte svårt.
– Det ska bli kul, det är klart att jag hade kunnat fortsatt att träna på elitnivå, men jag får inte min tid att räcka till, och nu kan jag cykla till träningarna. När man är nyinflyttad så har man inte så stor bekantskapskrets och då är fotbollen ett jättebra exempel på att komma in i en verksamhet och träffa nya vänner, förklarar Niklas.
– Niklas är en viktig pusselbit för oss, där vi tänker långsiktigt och satsar lokalt, säger Ali Jamal Yassin som är marknadsansvarig i föreningen.
För Niklas är framtidsvisionen glasklar, laget ska ta sig upp till division 4 och leverera riktigt bra fotboll under den kommande säsongen.
– Jag tycker att laget var bra redan förra året, men de kanske inte fick ut den potentialen som fanns, och det hoppas jag att vi ska kunna göra nästa år. Vi har fått några nyförvärv och förlängt med många av de som fanns i truppen, så det känns riktigt lovande. Jag vill ju vinna serien, vi tävlar för att vinna, säger han med ett leende.
Förutom att klubben nu fått förstärkning i form av en mycket rutinerad tränare, så har man också arbetat hårt för att hela organisationen kring A-laget ska vara så komplett som möjligt.
– Vi har fått ihop en intressant ledarstab med många kulturella skillnader, från flera olika länder, så det är många olika kulturer som blandas och det känns jättebra, förklarar Niklas.
– Vi har också tagit in en extra fystränare för att få spelarna att hålla och inte bli skadedrabbade, men även för att kunna rehabilitera spelare som behöver det, säger Ronny Sterzenbach.
Redan i början av januari drar träningarna i gång för A-laget, där man nu har siktet inställt på en framgångsrik vår.
– Fotboll är en del av mig och skulle jag inte hålla på med fotboll överhuvudtaget, så vet jag inte vad jag skulle vara för människa. Det är en så stor del av min identitet, så därför är jag väldigt glad och tacksam för att jag fick vara hemma i Lindesberg, säger Niklas.
– Vi drömmer stort och ingenting är omöjligt, avslutar Ali.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde Lindesberg, vilket omfattar kommunerna Lindesberg, Nora och Ljusnarsberg. I ett inlägg på polisens Instagram meddelar man att resultatet från enkätundersökningen nu har sammanställts – och resultatet tolkas som positivt.
– Det glädjer mig och mina kollegor att se resultaten, som generellt visar en övervägande trygghet i samtliga delar av vårt lokalpolisområde, säger Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg.