Över 250 personer har svarat på tävlingsfrågan och 245 har svarat rätt. Idag, onsdag, drog vi en vinnare bland de rätta svaren och det blev Ardi Lleshi som överraskades när vi ringde upp honom på jobbet för en liten stund sedan och meddelade att hans namn hade dragits.
Klockan 10 i förmiddags stängde vi vår sportlovstävling, arrangerad i samarbete med Lindesbergs Stadshotell och Team Sportia. Strax över 250 personer hade då skickat in ett svar för att vara med i utlottningen av en alldeles ny snowboard till ett värde av 7000 kronor. Förhållandevis många visste, alt. tog reda på, att det var Norge vi sökte – dvs vilket land snowboardåkaren Marius Sommer kommer ifrån.
Strax före lunch ringde vi upp vinnaren – som blev fruktanstvärt tagen och glad över beskedet.
Grattis Ardi Lleshi. Du har vunnit en snowboard!
-Är det sant?! Jag blir så glad att jag inte vet vad jag skall säga. Det är helt otroligt, ett jättetack, utbrister han med enorm glädje i rösten.
Det visade sig nämligen vara så att Ardi nyligen har börjat åka snowboard, men att han hankar sig fram på en begagnad bräda som knappt duger som kaffeved ens.
-Det här kommer att bli så roligt. Jag åker med en kompis på jobbet och vi hade planerat att dra iväg redan i helgen för att åka. Det blir nog i Ånnaboda där man har preparerat en backe. Om vi kommer iväg så blir det naturligtvis extra roligt när jag har en ny snowboard att åka på, för den gamla är så väldigt dåligt skick, säger Ardi Lleshi.
Grattis igen till vinnaren och tack till samtliga som deltog i tävlingen!
LindeNytt Red.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa köer.