Över 250 personer har svarat på tävlingsfrågan och 245 har svarat rätt. Idag, onsdag, drog vi en vinnare bland de rätta svaren och det blev Ardi Lleshi som överraskades när vi ringde upp honom på jobbet för en liten stund sedan och meddelade att hans namn hade dragits.
Klockan 10 i förmiddags stängde vi vår sportlovstävling, arrangerad i samarbete med Lindesbergs Stadshotell och Team Sportia. Strax över 250 personer hade då skickat in ett svar för att vara med i utlottningen av en alldeles ny snowboard till ett värde av 7000 kronor. Förhållandevis många visste, alt. tog reda på, att det var Norge vi sökte – dvs vilket land snowboardåkaren Marius Sommer kommer ifrån.
Strax före lunch ringde vi upp vinnaren – som blev fruktanstvärt tagen och glad över beskedet.
Grattis Ardi Lleshi. Du har vunnit en snowboard!
-Är det sant?! Jag blir så glad att jag inte vet vad jag skall säga. Det är helt otroligt, ett jättetack, utbrister han med enorm glädje i rösten.
Det visade sig nämligen vara så att Ardi nyligen har börjat åka snowboard, men att han hankar sig fram på en begagnad bräda som knappt duger som kaffeved ens.
-Det här kommer att bli så roligt. Jag åker med en kompis på jobbet och vi hade planerat att dra iväg redan i helgen för att åka. Det blir nog i Ånnaboda där man har preparerat en backe. Om vi kommer iväg så blir det naturligtvis extra roligt när jag har en ny snowboard att åka på, för den gamla är så väldigt dåligt skick, säger Ardi Lleshi.
Grattis igen till vinnaren och tack till samtliga som deltog i tävlingen!
LindeNytt Red.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.