Över 250 personer har svarat på tävlingsfrågan och 245 har svarat rätt. Idag, onsdag, drog vi en vinnare bland de rätta svaren och det blev Ardi Lleshi som överraskades när vi ringde upp honom på jobbet för en liten stund sedan och meddelade att hans namn hade dragits.
Klockan 10 i förmiddags stängde vi vår sportlovstävling, arrangerad i samarbete med Lindesbergs Stadshotell och Team Sportia. Strax över 250 personer hade då skickat in ett svar för att vara med i utlottningen av en alldeles ny snowboard till ett värde av 7000 kronor. Förhållandevis många visste, alt. tog reda på, att det var Norge vi sökte – dvs vilket land snowboardåkaren Marius Sommer kommer ifrån.
Strax före lunch ringde vi upp vinnaren – som blev fruktanstvärt tagen och glad över beskedet.
Grattis Ardi Lleshi. Du har vunnit en snowboard!
-Är det sant?! Jag blir så glad att jag inte vet vad jag skall säga. Det är helt otroligt, ett jättetack, utbrister han med enorm glädje i rösten.
Det visade sig nämligen vara så att Ardi nyligen har börjat åka snowboard, men att han hankar sig fram på en begagnad bräda som knappt duger som kaffeved ens.
-Det här kommer att bli så roligt. Jag åker med en kompis på jobbet och vi hade planerat att dra iväg redan i helgen för att åka. Det blir nog i Ånnaboda där man har preparerat en backe. Om vi kommer iväg så blir det naturligtvis extra roligt när jag har en ny snowboard att åka på, för den gamla är så väldigt dåligt skick, säger Ardi Lleshi.
Grattis igen till vinnaren och tack till samtliga som deltog i tävlingen!
LindeNytt Red.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
En butik i Gusselby har under natten till söndag utsatts för en stöld av hästsadlar. Enligt polisen har en eller flera gärningspersoner tagit sig in i butiken genom att krossa ett fönster.
– I nuläget finns det ingen misstänkt, vi har varit på plats och genomfört en teknisk undersökning, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Strax före klockan åtta på fredagsmorgonen larmades räddningstjänsten ut till en befarad villabrand utanför Lindesberg. Väl på plats kunde man snart konstatera att det inte rörde sig om någon brand – utan ett väderfenomen.