Det blev ett EM-guld för det svenska landslaget i Ungern och innan dess stod LIF Lindesberg för en mycket målrik seger i Allsvenskan på hemmaplan! Kärra gästade arenan för ett bottenmöte där två otroligt viktiga poäng stod på spel, poäng som gick till Lindesberg.
Handbollsälskare i Lindesberg hade en rolig söndag. Förutom att Sverige tar sitt första EM-guld på tjugo år, så stod LIF Lindesberg för en målrik match på hemmaplan när Kärra HF gästade för ett bottenmöte i Allsvenskan.
Oskar Cosmo var pigg med bollen och visade sig direkt bli en av LIF Lindesbergs största målskyttar. Efter fem minuter höll LIF en tvåmålsledning med 3-1, där den 25-åriga målskytten stod för samtliga Lindemålen.
Trots en senare kvittering från Kärra till 6-6, så höll LIF kontroll på spelet. Kvitterade 6-6 utökades till en tremålsledning som höll sig i närmare åtta minuter. Utökningen kom från LIF som kunde få med sig nio mål mot Kärras fem inom halvlekens sista tio minuter. Joakim Bååk, Max Broman och publikfavoriten Jesper Nilsson agerade främsta målskyttar när man höll en sjumålsledning inför halvtidsvilan.
Den andra halvleken blev inga större problem för LIF Lindesberg som direkt fick med sig ett straffmål genom Asso Eliassi. Trots fyra raka mål från Kärra var målskillnaden mellan lagen ännu stort vilket förenklade halvleken för LIF.
Segern blev stor där A-lagsdebutanten Felix Karlsson fick sätta punkt med fem sekunder kvar innan matchens slut. Två viktiga poäng blev ett faktum där man med en niomålsseger även slipade på en bättre målskillnad till tabellen, som efter matchen ligger på -72.
Resultat LIF Lindesberg-Kärra HF
Slutresultat: 42-33 (22-15)
Publik: 244 personer
Matchvärd: Linde Gastro
Målgörare: Max Broman (9), Asso Eliassi (8), Oskar Cosmo (8), Joakim Bååk (4), Jesper Nilsson (3), Emil Pettersson (3), Fredrik Karlsson (2), Filip Ottosson (2), Fabian Lindholm (2), Felix Karlsson (1)
Matchens Lirare: Oskar Cosmo
Nästa planerade match: Torsdag 3:e februari vs Rimbo HK Roslagen i Sparbankshallen med matchstart kl. 19.00
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.