Det blev ett EM-guld för det svenska landslaget i Ungern och innan dess stod LIF Lindesberg för en mycket målrik seger i Allsvenskan på hemmaplan! Kärra gästade arenan för ett bottenmöte där två otroligt viktiga poäng stod på spel, poäng som gick till Lindesberg.
Handbollsälskare i Lindesberg hade en rolig söndag. Förutom att Sverige tar sitt första EM-guld på tjugo år, så stod LIF Lindesberg för en målrik match på hemmaplan när Kärra HF gästade för ett bottenmöte i Allsvenskan.
Oskar Cosmo var pigg med bollen och visade sig direkt bli en av LIF Lindesbergs största målskyttar. Efter fem minuter höll LIF en tvåmålsledning med 3-1, där den 25-åriga målskytten stod för samtliga Lindemålen.
Trots en senare kvittering från Kärra till 6-6, så höll LIF kontroll på spelet. Kvitterade 6-6 utökades till en tremålsledning som höll sig i närmare åtta minuter. Utökningen kom från LIF som kunde få med sig nio mål mot Kärras fem inom halvlekens sista tio minuter. Joakim Bååk, Max Broman och publikfavoriten Jesper Nilsson agerade främsta målskyttar när man höll en sjumålsledning inför halvtidsvilan.
Den andra halvleken blev inga större problem för LIF Lindesberg som direkt fick med sig ett straffmål genom Asso Eliassi. Trots fyra raka mål från Kärra var målskillnaden mellan lagen ännu stort vilket förenklade halvleken för LIF.
Segern blev stor där A-lagsdebutanten Felix Karlsson fick sätta punkt med fem sekunder kvar innan matchens slut. Två viktiga poäng blev ett faktum där man med en niomålsseger även slipade på en bättre målskillnad till tabellen, som efter matchen ligger på -72.
Resultat LIF Lindesberg-Kärra HF
Slutresultat: 42-33 (22-15)
Publik: 244 personer
Matchvärd: Linde Gastro
Målgörare: Max Broman (9), Asso Eliassi (8), Oskar Cosmo (8), Joakim Bååk (4), Jesper Nilsson (3), Emil Pettersson (3), Fredrik Karlsson (2), Filip Ottosson (2), Fabian Lindholm (2), Felix Karlsson (1)
Matchens Lirare: Oskar Cosmo
Nästa planerade match: Torsdag 3:e februari vs Rimbo HK Roslagen i Sparbankshallen med matchstart kl. 19.00
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.