Det blev ett EM-guld för det svenska landslaget i Ungern och innan dess stod LIF Lindesberg för en mycket målrik seger i Allsvenskan på hemmaplan! Kärra gästade arenan för ett bottenmöte där två otroligt viktiga poäng stod på spel, poäng som gick till Lindesberg.
Handbollsälskare i Lindesberg hade en rolig söndag. Förutom att Sverige tar sitt första EM-guld på tjugo år, så stod LIF Lindesberg för en målrik match på hemmaplan när Kärra HF gästade för ett bottenmöte i Allsvenskan.
Oskar Cosmo var pigg med bollen och visade sig direkt bli en av LIF Lindesbergs största målskyttar. Efter fem minuter höll LIF en tvåmålsledning med 3-1, där den 25-åriga målskytten stod för samtliga Lindemålen.
Trots en senare kvittering från Kärra till 6-6, så höll LIF kontroll på spelet. Kvitterade 6-6 utökades till en tremålsledning som höll sig i närmare åtta minuter. Utökningen kom från LIF som kunde få med sig nio mål mot Kärras fem inom halvlekens sista tio minuter. Joakim Bååk, Max Broman och publikfavoriten Jesper Nilsson agerade främsta målskyttar när man höll en sjumålsledning inför halvtidsvilan.
Den andra halvleken blev inga större problem för LIF Lindesberg som direkt fick med sig ett straffmål genom Asso Eliassi. Trots fyra raka mål från Kärra var målskillnaden mellan lagen ännu stort vilket förenklade halvleken för LIF.
Segern blev stor där A-lagsdebutanten Felix Karlsson fick sätta punkt med fem sekunder kvar innan matchens slut. Två viktiga poäng blev ett faktum där man med en niomålsseger även slipade på en bättre målskillnad till tabellen, som efter matchen ligger på -72.
Resultat LIF Lindesberg-Kärra HF
Slutresultat: 42-33 (22-15)
Publik: 244 personer
Matchvärd: Linde Gastro
Målgörare: Max Broman (9), Asso Eliassi (8), Oskar Cosmo (8), Joakim Bååk (4), Jesper Nilsson (3), Emil Pettersson (3), Fredrik Karlsson (2), Filip Ottosson (2), Fabian Lindholm (2), Felix Karlsson (1)
Matchens Lirare: Oskar Cosmo
Nästa planerade match: Torsdag 3:e februari vs Rimbo HK Roslagen i Sparbankshallen med matchstart kl. 19.00
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.