Det blev ett EM-guld för det svenska landslaget i Ungern och innan dess stod LIF Lindesberg för en mycket målrik seger i Allsvenskan på hemmaplan! Kärra gästade arenan för ett bottenmöte där två otroligt viktiga poäng stod på spel, poäng som gick till Lindesberg.
Handbollsälskare i Lindesberg hade en rolig söndag. Förutom att Sverige tar sitt första EM-guld på tjugo år, så stod LIF Lindesberg för en målrik match på hemmaplan när Kärra HF gästade för ett bottenmöte i Allsvenskan.
Oskar Cosmo var pigg med bollen och visade sig direkt bli en av LIF Lindesbergs största målskyttar. Efter fem minuter höll LIF en tvåmålsledning med 3-1, där den 25-åriga målskytten stod för samtliga Lindemålen.
Trots en senare kvittering från Kärra till 6-6, så höll LIF kontroll på spelet. Kvitterade 6-6 utökades till en tremålsledning som höll sig i närmare åtta minuter. Utökningen kom från LIF som kunde få med sig nio mål mot Kärras fem inom halvlekens sista tio minuter. Joakim Bååk, Max Broman och publikfavoriten Jesper Nilsson agerade främsta målskyttar när man höll en sjumålsledning inför halvtidsvilan.
Den andra halvleken blev inga större problem för LIF Lindesberg som direkt fick med sig ett straffmål genom Asso Eliassi. Trots fyra raka mål från Kärra var målskillnaden mellan lagen ännu stort vilket förenklade halvleken för LIF.
Segern blev stor där A-lagsdebutanten Felix Karlsson fick sätta punkt med fem sekunder kvar innan matchens slut. Två viktiga poäng blev ett faktum där man med en niomålsseger även slipade på en bättre målskillnad till tabellen, som efter matchen ligger på -72.
Resultat LIF Lindesberg-Kärra HF
Slutresultat: 42-33 (22-15)
Publik: 244 personer
Matchvärd: Linde Gastro
Målgörare: Max Broman (9), Asso Eliassi (8), Oskar Cosmo (8), Joakim Bååk (4), Jesper Nilsson (3), Emil Pettersson (3), Fredrik Karlsson (2), Filip Ottosson (2), Fabian Lindholm (2), Felix Karlsson (1)
Matchens Lirare: Oskar Cosmo
Nästa planerade match: Torsdag 3:e februari vs Rimbo HK Roslagen i Sparbankshallen med matchstart kl. 19.00
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.