Det blev ett EM-guld för det svenska landslaget i Ungern och innan dess stod LIF Lindesberg för en mycket målrik seger i Allsvenskan på hemmaplan! Kärra gästade arenan för ett bottenmöte där två otroligt viktiga poäng stod på spel, poäng som gick till Lindesberg.
Handbollsälskare i Lindesberg hade en rolig söndag. Förutom att Sverige tar sitt första EM-guld på tjugo år, så stod LIF Lindesberg för en målrik match på hemmaplan när Kärra HF gästade för ett bottenmöte i Allsvenskan.
Oskar Cosmo var pigg med bollen och visade sig direkt bli en av LIF Lindesbergs största målskyttar. Efter fem minuter höll LIF en tvåmålsledning med 3-1, där den 25-åriga målskytten stod för samtliga Lindemålen.
Trots en senare kvittering från Kärra till 6-6, så höll LIF kontroll på spelet. Kvitterade 6-6 utökades till en tremålsledning som höll sig i närmare åtta minuter. Utökningen kom från LIF som kunde få med sig nio mål mot Kärras fem inom halvlekens sista tio minuter. Joakim Bååk, Max Broman och publikfavoriten Jesper Nilsson agerade främsta målskyttar när man höll en sjumålsledning inför halvtidsvilan.
Den andra halvleken blev inga större problem för LIF Lindesberg som direkt fick med sig ett straffmål genom Asso Eliassi. Trots fyra raka mål från Kärra var målskillnaden mellan lagen ännu stort vilket förenklade halvleken för LIF.
Segern blev stor där A-lagsdebutanten Felix Karlsson fick sätta punkt med fem sekunder kvar innan matchens slut. Två viktiga poäng blev ett faktum där man med en niomålsseger även slipade på en bättre målskillnad till tabellen, som efter matchen ligger på -72.
Resultat LIF Lindesberg-Kärra HF
Slutresultat: 42-33 (22-15)
Publik: 244 personer
Matchvärd: Linde Gastro
Målgörare: Max Broman (9), Asso Eliassi (8), Oskar Cosmo (8), Joakim Bååk (4), Jesper Nilsson (3), Emil Pettersson (3), Fredrik Karlsson (2), Filip Ottosson (2), Fabian Lindholm (2), Felix Karlsson (1)
Matchens Lirare: Oskar Cosmo
Nästa planerade match: Torsdag 3:e februari vs Rimbo HK Roslagen i Sparbankshallen med matchstart kl. 19.00
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.