I helgen tar handbollssäsongen sin början på riktigt, under lördag och söndag spelas upp mot 10 handbollsmatcher i arenan där flertalet av föreningens ungdomslag påbörjar sina serier och LIF:s veteranlag visar upp sig på planen.
Helgen avslutas med sitt huvudnummer där LIF Lindesberg, som kommer från en bortaseger i Boden, tar emot seriefavoriterna HIF Karlskrona.
Det är full rörelse i Lindesberg Arena under helgen, både under lördag och söndag är flera ungdomslag i blandade åldrar på plats för att inleda sina seriematcher, dessutom kommer LIF:s veteranlag att inleda sin säsongsdebut i ett division 4-derby mot Örebro.
– Seniorsport har sitt värde och det ska bli kul med derby mot Örebro på lördag men ungdomssport är ju det charmigaste, inramningen under söndagen med det stora poolspelet för flickor 10 (flickor födda 2009) på förmiddagen och herrarnas Allsvenskamatch på eftermiddagen är väldigt fin, säger LIF Lindesbergs tävlingsledare Ricky Nordahl.
Trots alla spännande matcher så kommer Arenans handbollshelg att avslutas med sitt stora huvudnummer där LIF Lindesberg under söndagen gör sin 5:e match i säsongens Allsvenska, där experternas förhandsfavorit HIF Karlskrona står för motståndet, ett lag som under fjolårssäsongen spelade i Elitserien men som fick se sig besegrade av Hallby i Elitseriekvalet under april.
En spelare i LIF Lindesberg som står laddad inför matchen är målvakten Marcus Mattsson som under förra säsongen spelade för just HIF Karlskrona.
– Det ska såklart bli roligt att få möta mina gamla medspelare från Karlskrona, jag tror samtidigt att det kommer att kunna bli ett spel mellan mig och grabbarna då jag kan deras spel medan de samtidigt kan mitt, säger LIF:s nya målvakt Marcus Mattsson.
– Det kommer att bli en tuff match, Karlskrona är ett fysiskt och starkt lag, ska vi vinna så måste vi slå dem genom ett högt tempo, menar Marcus.
Matchguide LIF-HIF Karlskrona
Var och när: Söndagen 13/10 i Lindesberg Arena med matchstart kl. 17.00
Matchvärd: Assemblin
Senaste mötet mot Karlskrona: Senaste tabellmötet mellan lagen spelades under säsongen 2014/2015 där Karlskrona segrade i båda matcherna med 31-25 i Karlskrona och 27-30 i Lindesberg. Karlskrona gick även som slutsegrare i den Allsvenska tabellen samma säsong medan LIF slutade 6:a.
Läget i tabellen: Segern mot Boden har gjort mycket gott för LIF tabellmässigt, förutom de 2 viktiga poängen så finjusterades LIF:s målskillnad från -11 till +3 vilket lägger LIF på en 9:e plats. Karlskrona ligger i nuläget på en 11:e plats och har trots 2 poäng inte lyckats vunnit några av sina 4 spelade matcher, 2 oavgjorda och 2 förluster är deras facit hittills.
Noterbart är att nykomlingen Kärra HF leder tabellen med 8 poäng vilket är maxpoängen efter 4 matcher.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.
Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige från 45 ledamöter och 29 ersättare till 41 ledamöter och 27 ersättare. Förslaget fick dock inte gehör från något annat parti.
– Kostnaden är inte det primära, det handlar om några tusenlappar, men signalvärdet att vi också utvecklar och anpassar den politiska organisationen enligt den övriga förändringen och utvecklingen vi ser i kommunen och Sverige, förklarar Tomas Klockars
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.