I helgen tar handbollssäsongen sin början på riktigt, under lördag och söndag spelas upp mot 10 handbollsmatcher i arenan där flertalet av föreningens ungdomslag påbörjar sina serier och LIF:s veteranlag visar upp sig på planen.
Helgen avslutas med sitt huvudnummer där LIF Lindesberg, som kommer från en bortaseger i Boden, tar emot seriefavoriterna HIF Karlskrona.
Det är full rörelse i Lindesberg Arena under helgen, både under lördag och söndag är flera ungdomslag i blandade åldrar på plats för att inleda sina seriematcher, dessutom kommer LIF:s veteranlag att inleda sin säsongsdebut i ett division 4-derby mot Örebro.
– Seniorsport har sitt värde och det ska bli kul med derby mot Örebro på lördag men ungdomssport är ju det charmigaste, inramningen under söndagen med det stora poolspelet för flickor 10 (flickor födda 2009) på förmiddagen och herrarnas Allsvenskamatch på eftermiddagen är väldigt fin, säger LIF Lindesbergs tävlingsledare Ricky Nordahl.
Trots alla spännande matcher så kommer Arenans handbollshelg att avslutas med sitt stora huvudnummer där LIF Lindesberg under söndagen gör sin 5:e match i säsongens Allsvenska, där experternas förhandsfavorit HIF Karlskrona står för motståndet, ett lag som under fjolårssäsongen spelade i Elitserien men som fick se sig besegrade av Hallby i Elitseriekvalet under april.
En spelare i LIF Lindesberg som står laddad inför matchen är målvakten Marcus Mattsson som under förra säsongen spelade för just HIF Karlskrona.
– Det ska såklart bli roligt att få möta mina gamla medspelare från Karlskrona, jag tror samtidigt att det kommer att kunna bli ett spel mellan mig och grabbarna då jag kan deras spel medan de samtidigt kan mitt, säger LIF:s nya målvakt Marcus Mattsson.
– Det kommer att bli en tuff match, Karlskrona är ett fysiskt och starkt lag, ska vi vinna så måste vi slå dem genom ett högt tempo, menar Marcus.
Matchguide LIF-HIF Karlskrona
Var och när: Söndagen 13/10 i Lindesberg Arena med matchstart kl. 17.00
Matchvärd: Assemblin
Senaste mötet mot Karlskrona: Senaste tabellmötet mellan lagen spelades under säsongen 2014/2015 där Karlskrona segrade i båda matcherna med 31-25 i Karlskrona och 27-30 i Lindesberg. Karlskrona gick även som slutsegrare i den Allsvenska tabellen samma säsong medan LIF slutade 6:a.
Läget i tabellen: Segern mot Boden har gjort mycket gott för LIF tabellmässigt, förutom de 2 viktiga poängen så finjusterades LIF:s målskillnad från -11 till +3 vilket lägger LIF på en 9:e plats. Karlskrona ligger i nuläget på en 11:e plats och har trots 2 poäng inte lyckats vunnit några av sina 4 spelade matcher, 2 oavgjorda och 2 förluster är deras facit hittills.
Noterbart är att nykomlingen Kärra HF leder tabellen med 8 poäng vilket är maxpoängen efter 4 matcher.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.