I helgen tar handbollssäsongen sin början på riktigt, under lördag och söndag spelas upp mot 10 handbollsmatcher i arenan där flertalet av föreningens ungdomslag påbörjar sina serier och LIF:s veteranlag visar upp sig på planen.
Helgen avslutas med sitt huvudnummer där LIF Lindesberg, som kommer från en bortaseger i Boden, tar emot seriefavoriterna HIF Karlskrona.
Det är full rörelse i Lindesberg Arena under helgen, både under lördag och söndag är flera ungdomslag i blandade åldrar på plats för att inleda sina seriematcher, dessutom kommer LIF:s veteranlag att inleda sin säsongsdebut i ett division 4-derby mot Örebro.
– Seniorsport har sitt värde och det ska bli kul med derby mot Örebro på lördag men ungdomssport är ju det charmigaste, inramningen under söndagen med det stora poolspelet för flickor 10 (flickor födda 2009) på förmiddagen och herrarnas Allsvenskamatch på eftermiddagen är väldigt fin, säger LIF Lindesbergs tävlingsledare Ricky Nordahl.
Trots alla spännande matcher så kommer Arenans handbollshelg att avslutas med sitt stora huvudnummer där LIF Lindesberg under söndagen gör sin 5:e match i säsongens Allsvenska, där experternas förhandsfavorit HIF Karlskrona står för motståndet, ett lag som under fjolårssäsongen spelade i Elitserien men som fick se sig besegrade av Hallby i Elitseriekvalet under april.
En spelare i LIF Lindesberg som står laddad inför matchen är målvakten Marcus Mattsson som under förra säsongen spelade för just HIF Karlskrona.
– Det ska såklart bli roligt att få möta mina gamla medspelare från Karlskrona, jag tror samtidigt att det kommer att kunna bli ett spel mellan mig och grabbarna då jag kan deras spel medan de samtidigt kan mitt, säger LIF:s nya målvakt Marcus Mattsson.
– Det kommer att bli en tuff match, Karlskrona är ett fysiskt och starkt lag, ska vi vinna så måste vi slå dem genom ett högt tempo, menar Marcus.
Matchguide LIF-HIF Karlskrona
Var och när: Söndagen 13/10 i Lindesberg Arena med matchstart kl. 17.00
Matchvärd: Assemblin
Senaste mötet mot Karlskrona: Senaste tabellmötet mellan lagen spelades under säsongen 2014/2015 där Karlskrona segrade i båda matcherna med 31-25 i Karlskrona och 27-30 i Lindesberg. Karlskrona gick även som slutsegrare i den Allsvenska tabellen samma säsong medan LIF slutade 6:a.
Läget i tabellen: Segern mot Boden har gjort mycket gott för LIF tabellmässigt, förutom de 2 viktiga poängen så finjusterades LIF:s målskillnad från -11 till +3 vilket lägger LIF på en 9:e plats. Karlskrona ligger i nuläget på en 11:e plats och har trots 2 poäng inte lyckats vunnit några av sina 4 spelade matcher, 2 oavgjorda och 2 förluster är deras facit hittills.
Noterbart är att nykomlingen Kärra HF leder tabellen med 8 poäng vilket är maxpoängen efter 4 matcher.
Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har publiken växt sig större. I veckan kom det glädjande rapporter om att lokalartistens populära rockballad ”Believing” har fått över en miljon lyssningar hos streamingjätten Spotify.
– Det har gått fort men jag är otroligt ödmjuk och tacksam, säger artisten.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Under de senaste dagarna har flertalet kommuner redan avvisat regeringens initiativ som går ut på att få fler personer att frivilligt återvandra till sina hemländer. I Lindesberg håller man dock dörren öppen för dialog med regeringens samordnare i den här frågan.
– Jag menar att demokratin stärks när vi lyssnar, inte när vi stänger dörrar. Regeringens samordnare har bjudit in till dialog och jag ser inga problem med att lyssna samt framföra vårt perspektiv, kommenterar kommunstyrelsens ordförande, Tomas Klockars, i ett pressmeddelande på torsdagen.
I morgon, torsdag, väntar en dag full av skapande och spel på Lindesbergs bibliotek för höstlovslediga barn. Här finns bland annat möjlighet att tillverka egna stickers och halloweenmasker med hjälp av dataprogram och en speciell sorts skrivare. Dessutom kommer det att finnas professionell hjälp av Frederica Patriarca från Italien, som är Character Designer och Concept Artist.
– Frederica brinner för design och ville gärna ge barnen en möjlighet att få visa upp sin kreativitet, berättar initiativtagare Anwar Ghoubari från föreningen ABF Makerspace.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media under måndagen, när man genomförde den allra sista gjutningen innan företaget stänger sin verksamhet på orten.
– Som för alla andra är det sorg i hjärtat man har, bara sorg, säger fabrikschef Torbjörn Lantz.
Förra helgen, när jag var på väg till jobbet, hade jag förberett mig på att kanske få se norrsken. Jag hade under dagen hållit koll på prognoser och förberett min fotoutrustning på så vis att jag endast behövde stanna bilen och börja fotografera om jag såg norrskenet dyka upp – och det gjorde jag. Ett kraftigt norrsken dessutom.
Minoritetsstyret i Lindesberg lade under tisdagen fram ett förslag till Kommunstyrelsens beredande om att i tre steg höja friskvårdsbidraget för kommunens anställda. Målsättningen är att på tre år kunna höja bidraget från dagens 1200 kronor till 2000 kronor per år.
– Vi ser en satsning på kommunens personals hälsa som en prioritet, säger man i ett pressmeddelande.