Bergslagens Sparbank bjuder alla sina kunder på fri entré när ett av förra säsongens elitserielag Hammarby IF HK kommer på besök till Lindesberg under helgens stora handbollslördag, förutom en tuff handbollsmatch där ett revanschsuget LIF Lindesberg jagar säsongens första seriepoäng kommer det även att bjudas på allt från fiskdamm till livemusik.
Lindesbergarna har en härlig helg att se fram emot, på fredag arrangeras den årliga Lindemarken och redan dagen därpå öppnar Lindesberg Arena upp för en riktig handbollslördag där man som kund hos matchvärden Bergslagens Sparbank bjuds på fri entré bara genom att visa upp sitt sparbankskort.
Till barnen finns det tillfälle att få testa en hinderbana i judohallen men det finns också möjlighet att säkra sitt lördagsgodis då handbollsklubben kommer att erbjuda en fiskdamm i Aktiviteten innan matchstart.
För de vuxna som kommer tidigt så väntar livesång i arenans restaurang Krydda där duon Andreas Palm & Albin Fagrell kommer att bjuda på livemusik från kl. 13, duon kommer även att finnas med i entrén innan matchstart för att välkomna in alla besökande med ljuv musik.
Huvudnumret för kvällen är såklart handbollsmatchen där de tidigare trefaldiga SM-vinnarna Hammarby IK HF, som under de senaste säsongerna spelat i elitserien står för motståndet. Hemmalaget LIF Lindesberg står just nu med 0 poäng i den allsvenska tabellen efter 2 spelade matcher och revanschsuget i laget är högt.
– Vi kommer efter 2 jämna matcher som lika gärna kunde slutat med seger och 4 poäng, förlusterna kommer sitta kvar i huvudet till på lördag så vi kommer att springa in på plan med ett rejält revanschsug, menar lagets lagkapten Albin Järlstam.
Trots att det är den 3:e omgången av allsvenskan som ska spelas i arenan så är det inte första gången för säsongen som lagen möts, bara någon vecka innan den allsvenska premiären så finslipade LIF Lindesberg sitt spel genom att delta i Tyresö Cup där Linde-laget fick spela mot tre olika lag där Hammarby var ett av motståndarlagen.
– Vi fick med den matchen lära oss lite om hur Hammarbys spel fungerar, de kör med ett offensivt försvar vilket kan blockera vårat spel med mitt-6:orna som vi i så fall får rätta oss efter, säjer Albin Järlstam och fortsätter:
– Trots att vi gick med seger i Tyresö så kommer Hammarby med stor sannolikhet att vara bättre nu än vad de var under försäsongen, men det kommer vi också att vara, avslutar Albin.
Matchguide LIF-Hammarby IF HK
Var och när: Lördagen 28/9 i Lindesberg Arena med matchstart kl. 16.00
Matchvärd: Bergslagens Sparbank (fri entré för bankens kunder)
Senaste mötet mot Hammarby: Lagen möttes under försäsongen i samband med Tyresö Cup, LIF vann samtliga matcher inom cupen däribland mot Hammarby som stod för den klart tuffaste matchen men besegrades med uddamålsresultatet 26-27.
Senaste tabellmötet var under LIFs sista elitseriesäsong 2010/2011 där LIF gick segrande från både hemma- och bortamötet.
Läget i tabellen: Efter att samtliga lag spelat sina första två matcher för säsongen är det enbart tre lag som ligger poänglösa, LIF är ett av dessa vilket placerar laget på en 12:e plats före Boden och RP Linköping medan det aktuella motståndarlaget Hammarby ligger på en 6:e plats med 2 poäng.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.