Bergslagens Sparbank bjuder alla sina kunder på fri entré när ett av förra säsongens elitserielag Hammarby IF HK kommer på besök till Lindesberg under helgens stora handbollslördag, förutom en tuff handbollsmatch där ett revanschsuget LIF Lindesberg jagar säsongens första seriepoäng kommer det även att bjudas på allt från fiskdamm till livemusik.
Lindesbergarna har en härlig helg att se fram emot, på fredag arrangeras den årliga Lindemarken och redan dagen därpå öppnar Lindesberg Arena upp för en riktig handbollslördag där man som kund hos matchvärden Bergslagens Sparbank bjuds på fri entré bara genom att visa upp sitt sparbankskort.
Till barnen finns det tillfälle att få testa en hinderbana i judohallen men det finns också möjlighet att säkra sitt lördagsgodis då handbollsklubben kommer att erbjuda en fiskdamm i Aktiviteten innan matchstart.
För de vuxna som kommer tidigt så väntar livesång i arenans restaurang Krydda där duon Andreas Palm & Albin Fagrell kommer att bjuda på livemusik från kl. 13, duon kommer även att finnas med i entrén innan matchstart för att välkomna in alla besökande med ljuv musik.
Huvudnumret för kvällen är såklart handbollsmatchen där de tidigare trefaldiga SM-vinnarna Hammarby IK HF, som under de senaste säsongerna spelat i elitserien står för motståndet. Hemmalaget LIF Lindesberg står just nu med 0 poäng i den allsvenska tabellen efter 2 spelade matcher och revanschsuget i laget är högt.
– Vi kommer efter 2 jämna matcher som lika gärna kunde slutat med seger och 4 poäng, förlusterna kommer sitta kvar i huvudet till på lördag så vi kommer att springa in på plan med ett rejält revanschsug, menar lagets lagkapten Albin Järlstam.
Trots att det är den 3:e omgången av allsvenskan som ska spelas i arenan så är det inte första gången för säsongen som lagen möts, bara någon vecka innan den allsvenska premiären så finslipade LIF Lindesberg sitt spel genom att delta i Tyresö Cup där Linde-laget fick spela mot tre olika lag där Hammarby var ett av motståndarlagen.
– Vi fick med den matchen lära oss lite om hur Hammarbys spel fungerar, de kör med ett offensivt försvar vilket kan blockera vårat spel med mitt-6:orna som vi i så fall får rätta oss efter, säjer Albin Järlstam och fortsätter:
– Trots att vi gick med seger i Tyresö så kommer Hammarby med stor sannolikhet att vara bättre nu än vad de var under försäsongen, men det kommer vi också att vara, avslutar Albin.
Matchguide LIF-Hammarby IF HK
Var och när: Lördagen 28/9 i Lindesberg Arena med matchstart kl. 16.00
Matchvärd: Bergslagens Sparbank (fri entré för bankens kunder)
Senaste mötet mot Hammarby: Lagen möttes under försäsongen i samband med Tyresö Cup, LIF vann samtliga matcher inom cupen däribland mot Hammarby som stod för den klart tuffaste matchen men besegrades med uddamålsresultatet 26-27.
Senaste tabellmötet var under LIFs sista elitseriesäsong 2010/2011 där LIF gick segrande från både hemma- och bortamötet.
Läget i tabellen: Efter att samtliga lag spelat sina första två matcher för säsongen är det enbart tre lag som ligger poänglösa, LIF är ett av dessa vilket placerar laget på en 12:e plats före Boden och RP Linköping medan det aktuella motståndarlaget Hammarby ligger på en 6:e plats med 2 poäng.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.
Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu väljer att gå över till Liberalerna – och därmed också byter block.
– Jag har känt mer och mer att jag inte längre känner mig hemma i det jag en gång gick med i. Det skulle vara ett osunt sätt att leva om man stod fast vid ett beslut man tog i 20-årsåldern och aldrig vågade utvärdera det, säger Daniel Andersson i en kommentar till LindeNytt.
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.