På lördag blir det livat värre i norra kommundelen, då flera större event arrangeras under hela dagen. I Löa träffas motorvänner sedvanligt när den årliga Bil- och MC-träffen hålles. Ett stenkast bort, i Stråssa, kommer en minneskonsert hållas för Leif ”Pepparn” Pettersson samtidigt som det i byn arrangeras massor av aktiviteter under parollen Stråssadagen.
Stråssadagen har arrangerats sedan flera år tillbaka med ett koncept som riktar sig till i stort sett alla åldrar. Även denna upplaga bygger på aktiviteter och roliga inslag för de små – och stora.
– Vi kommer bland annat visa upp maskiner av olika slag, som t ex grävmaskin, skotare (skogsmaskin), veterantraktorer och förhoppningsvis också en gruvmaskin. Vi har varit i kontakt med gruvan, men ännu inte fått klart besked, men det vore extra roligt om den maskinen också kan ställas ut, säger Patrik Nilsson, Stråssa Byförening.
Föreningen satsar i år extra på barnen med olika aktiviteter och upplevelser med hoppborgar, hinderbana, underhållning av och med såväl en magiker som en clown och mycket annat skoj.
Ett annat stående inslag på Stråssadagen, är en sportturnering. Så blir det även nu på lördag, men inte i volleyboll som tidigare – utan fotboll.
– Vi tänkte prova fotboll istället och se om det fungerar lika bra eller bättre, säger Nilsson.
Pepparn hyllas
Samma lördag håller samma arrangör även en konsert till minne av Leif ”Pepparn” Pettersson, vars liv och leverne samt enorma talang står i fokus. Dragspelsfenomenet ”Pepparn” aktualiserades i början av året när boken Pepparn – en kulturell rebell, författad av Per Zetterlund, släpptes i Lindesberg.
– Det blev ju ett enormt intresse och det var då vi började planera för den här konserten. Vi har idag sålt 250 biljetter och har ett 50-tal kvar, så det finns fortfarande chans att uppleva det här, säger Patrik Nilsson.
Man ger två föreställningar: kl. 11.00 och 13.00
Inte långt bort från Stråssa, kommer Löa att vara en plats för nostalgi och beundran. På lördag är det nämligen dags för årets nostalgidag, en bil- och mc-träff, som i år bland annat får besök av Svenska Mustangklubben. Denna motorbetonade dag i byn arrangeras mellan klockan 11-16.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 24 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.