På lördag blir det livat värre i norra kommundelen, då flera större event arrangeras under hela dagen. I Löa träffas motorvänner sedvanligt när den årliga Bil- och MC-träffen hålles. Ett stenkast bort, i Stråssa, kommer en minneskonsert hållas för Leif ”Pepparn” Pettersson samtidigt som det i byn arrangeras massor av aktiviteter under parollen Stråssadagen.
Stråssadagen har arrangerats sedan flera år tillbaka med ett koncept som riktar sig till i stort sett alla åldrar. Även denna upplaga bygger på aktiviteter och roliga inslag för de små – och stora.
– Vi kommer bland annat visa upp maskiner av olika slag, som t ex grävmaskin, skotare (skogsmaskin), veterantraktorer och förhoppningsvis också en gruvmaskin. Vi har varit i kontakt med gruvan, men ännu inte fått klart besked, men det vore extra roligt om den maskinen också kan ställas ut, säger Patrik Nilsson, Stråssa Byförening.
Föreningen satsar i år extra på barnen med olika aktiviteter och upplevelser med hoppborgar, hinderbana, underhållning av och med såväl en magiker som en clown och mycket annat skoj.
Ett annat stående inslag på Stråssadagen, är en sportturnering. Så blir det även nu på lördag, men inte i volleyboll som tidigare – utan fotboll.
– Vi tänkte prova fotboll istället och se om det fungerar lika bra eller bättre, säger Nilsson.
Pepparn hyllas
Samma lördag håller samma arrangör även en konsert till minne av Leif ”Pepparn” Pettersson, vars liv och leverne samt enorma talang står i fokus. Dragspelsfenomenet ”Pepparn” aktualiserades i början av året när boken Pepparn – en kulturell rebell, författad av Per Zetterlund, släpptes i Lindesberg.
– Det blev ju ett enormt intresse och det var då vi började planera för den här konserten. Vi har idag sålt 250 biljetter och har ett 50-tal kvar, så det finns fortfarande chans att uppleva det här, säger Patrik Nilsson.
Man ger två föreställningar: kl. 11.00 och 13.00
Inte långt bort från Stråssa, kommer Löa att vara en plats för nostalgi och beundran. På lördag är det nämligen dags för årets nostalgidag, en bil- och mc-träff, som i år bland annat får besök av Svenska Mustangklubben. Denna motorbetonade dag i byn arrangeras mellan klockan 11-16.
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). Interpellationen handlade om en inbjudan till dialog med den nationella samordnaren för frivillig återvandring. På regeringens hemsida står följande: ”Återvandringsbidraget ger personer som av olika skäl inte trivs eller blivit tillräckligt integrerade i det svenska samhället en chans till en nystart i sitt hemland.” Bidraget är alltså helt frivilligt och inte kopplat till tvång så som det framställs i interpellationen.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står klart efter att den hyresförhandling som påkallats av Fastighetsägarna MittNord mellan Lindesbergsbostäder och Hyresgästföreningen nu är avslutad.
– Positivt är att vi nådde en uppgörelse i god tid och att det inte blir någon retroaktiv hyra 2026. Det hade varit dåligt för både oss och våra hyresgäster, säger LIBO:s vd Mikael Kihlberg i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.