På lördag blir det livat värre i norra kommundelen, då flera större event arrangeras under hela dagen. I Löa träffas motorvänner sedvanligt när den årliga Bil- och MC-träffen hålles. Ett stenkast bort, i Stråssa, kommer en minneskonsert hållas för Leif ”Pepparn” Pettersson samtidigt som det i byn arrangeras massor av aktiviteter under parollen Stråssadagen.
Stråssadagen har arrangerats sedan flera år tillbaka med ett koncept som riktar sig till i stort sett alla åldrar. Även denna upplaga bygger på aktiviteter och roliga inslag för de små – och stora.
– Vi kommer bland annat visa upp maskiner av olika slag, som t ex grävmaskin, skotare (skogsmaskin), veterantraktorer och förhoppningsvis också en gruvmaskin. Vi har varit i kontakt med gruvan, men ännu inte fått klart besked, men det vore extra roligt om den maskinen också kan ställas ut, säger Patrik Nilsson, Stråssa Byförening.
Föreningen satsar i år extra på barnen med olika aktiviteter och upplevelser med hoppborgar, hinderbana, underhållning av och med såväl en magiker som en clown och mycket annat skoj.
Ett annat stående inslag på Stråssadagen, är en sportturnering. Så blir det även nu på lördag, men inte i volleyboll som tidigare – utan fotboll.
– Vi tänkte prova fotboll istället och se om det fungerar lika bra eller bättre, säger Nilsson.
Pepparn hyllas
Samma lördag håller samma arrangör även en konsert till minne av Leif ”Pepparn” Pettersson, vars liv och leverne samt enorma talang står i fokus. Dragspelsfenomenet ”Pepparn” aktualiserades i början av året när boken Pepparn – en kulturell rebell, författad av Per Zetterlund, släpptes i Lindesberg.
– Det blev ju ett enormt intresse och det var då vi började planera för den här konserten. Vi har idag sålt 250 biljetter och har ett 50-tal kvar, så det finns fortfarande chans att uppleva det här, säger Patrik Nilsson.
Man ger två föreställningar: kl. 11.00 och 13.00
Inte långt bort från Stråssa, kommer Löa att vara en plats för nostalgi och beundran. På lördag är det nämligen dags för årets nostalgidag, en bil- och mc-träff, som i år bland annat får besök av Svenska Mustangklubben. Denna motorbetonade dag i byn arrangeras mellan klockan 11-16.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.