På lördag blir det livat värre i norra kommundelen, då flera större event arrangeras under hela dagen. I Löa träffas motorvänner sedvanligt när den årliga Bil- och MC-träffen hålles. Ett stenkast bort, i Stråssa, kommer en minneskonsert hållas för Leif ”Pepparn” Pettersson samtidigt som det i byn arrangeras massor av aktiviteter under parollen Stråssadagen.
Stråssadagen har arrangerats sedan flera år tillbaka med ett koncept som riktar sig till i stort sett alla åldrar. Även denna upplaga bygger på aktiviteter och roliga inslag för de små – och stora.
– Vi kommer bland annat visa upp maskiner av olika slag, som t ex grävmaskin, skotare (skogsmaskin), veterantraktorer och förhoppningsvis också en gruvmaskin. Vi har varit i kontakt med gruvan, men ännu inte fått klart besked, men det vore extra roligt om den maskinen också kan ställas ut, säger Patrik Nilsson, Stråssa Byförening.
Föreningen satsar i år extra på barnen med olika aktiviteter och upplevelser med hoppborgar, hinderbana, underhållning av och med såväl en magiker som en clown och mycket annat skoj.
Ett annat stående inslag på Stråssadagen, är en sportturnering. Så blir det även nu på lördag, men inte i volleyboll som tidigare – utan fotboll.
– Vi tänkte prova fotboll istället och se om det fungerar lika bra eller bättre, säger Nilsson.
Pepparn hyllas
Samma lördag håller samma arrangör även en konsert till minne av Leif ”Pepparn” Pettersson, vars liv och leverne samt enorma talang står i fokus. Dragspelsfenomenet ”Pepparn” aktualiserades i början av året när boken Pepparn – en kulturell rebell, författad av Per Zetterlund, släpptes i Lindesberg.
– Det blev ju ett enormt intresse och det var då vi började planera för den här konserten. Vi har idag sålt 250 biljetter och har ett 50-tal kvar, så det finns fortfarande chans att uppleva det här, säger Patrik Nilsson.
Man ger två föreställningar: kl. 11.00 och 13.00
Inte långt bort från Stråssa, kommer Löa att vara en plats för nostalgi och beundran. På lördag är det nämligen dags för årets nostalgidag, en bil- och mc-träff, som i år bland annat får besök av Svenska Mustangklubben. Denna motorbetonade dag i byn arrangeras mellan klockan 11-16.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.