På lördag blir det livat värre i norra kommundelen, då flera större event arrangeras under hela dagen. I Löa träffas motorvänner sedvanligt när den årliga Bil- och MC-träffen hålles. Ett stenkast bort, i Stråssa, kommer en minneskonsert hållas för Leif ”Pepparn” Pettersson samtidigt som det i byn arrangeras massor av aktiviteter under parollen Stråssadagen.
Stråssadagen har arrangerats sedan flera år tillbaka med ett koncept som riktar sig till i stort sett alla åldrar. Även denna upplaga bygger på aktiviteter och roliga inslag för de små – och stora.
– Vi kommer bland annat visa upp maskiner av olika slag, som t ex grävmaskin, skotare (skogsmaskin), veterantraktorer och förhoppningsvis också en gruvmaskin. Vi har varit i kontakt med gruvan, men ännu inte fått klart besked, men det vore extra roligt om den maskinen också kan ställas ut, säger Patrik Nilsson, Stråssa Byförening.
Föreningen satsar i år extra på barnen med olika aktiviteter och upplevelser med hoppborgar, hinderbana, underhållning av och med såväl en magiker som en clown och mycket annat skoj.
Ett annat stående inslag på Stråssadagen, är en sportturnering. Så blir det även nu på lördag, men inte i volleyboll som tidigare – utan fotboll.
– Vi tänkte prova fotboll istället och se om det fungerar lika bra eller bättre, säger Nilsson.
Pepparn hyllas
Samma lördag håller samma arrangör även en konsert till minne av Leif ”Pepparn” Pettersson, vars liv och leverne samt enorma talang står i fokus. Dragspelsfenomenet ”Pepparn” aktualiserades i början av året när boken Pepparn – en kulturell rebell, författad av Per Zetterlund, släpptes i Lindesberg.
– Det blev ju ett enormt intresse och det var då vi började planera för den här konserten. Vi har idag sålt 250 biljetter och har ett 50-tal kvar, så det finns fortfarande chans att uppleva det här, säger Patrik Nilsson.
Man ger två föreställningar: kl. 11.00 och 13.00
Inte långt bort från Stråssa, kommer Löa att vara en plats för nostalgi och beundran. På lördag är det nämligen dags för årets nostalgidag, en bil- och mc-träff, som i år bland annat får besök av Svenska Mustangklubben. Denna motorbetonade dag i byn arrangeras mellan klockan 11-16.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.