Sundbo Ila och Markus Linryd avslutade söndagen efter händelserika tävlingar. Foto: Timmy Lundegård

Händelserika söndagstävlingar på travet

Det blev en utdragen och minst sagt händelserikt när Fornaboda avslutade veckan med säsongens sjunde tävlingsdag. Trots flera omstarter och utdragna förseningar så fick man ändå avsluta på en trevlig ton efter att den värmländska 25-åringen, Alva Johansson, fick ta emot sin första tränarseger.

När dammet precis har lagt sig från onsdagens travfest så öppnar Fornaboda snabbt för nya tävlingar. Med travets huvudtävlingar i Norge under söndagen, så blev Fornaboda landets enda travbana att köra tävlingar. Tävlingsdagen blev däremot något utdragen, då flertalet omstarter och materialfel uppstod under dagens tio lopp.

När tävlingsdagen närmade sig sitt slut så uppstod även en olycka i dagens nionde lopp. Ingen kom till skada men loppet blev tvunget att köras om som sista aktivitet för dagen.

Med det flyttade loppet iväg så såg det ut som att dagen skulle avslutas med en favoritseger på upploppet där favoritspelade Svartina L.G. höll en stor ledning, men fångades in på mållinjen av Sundbo Ila. Förutom ett fint skrällodds gav segern även dagens överlägset gladaste ton, som kom från den 25-åriga segerdebutanten Alva Johansson.

– Jag vet inte vad jag ska säga, jag är förvånad. Hon är duktig och idag räckte det med att säga det till henne, sade en mållös tränare i vinnarcirkeln.

Det var en mållös Alva Johansson i vinnarcirkeln. Foto: Isabella Jansson Wiklund

Istället fick segerkusken, Markus Linryd, sköta vinnarsnacket i mikrofonen. Segern var 30-åringens andra för dagen där duon, trots omstarter samt ett avbrutet och flyttat lopp, höll sig lugna.

– Hästen var genomsnäll och lugn så det var inga bekymmer för vår del, vi blev kanske till och med gynnade av att hon fick springa lite extra en stund innan. Hon kändes mest nöjd med sig själv idag och sen när hon fick tag i ledaren också så blev det bra, sade Markus som höll en låg profil innan loppet.

– Vi hade mest siktet inställt på att köra ett felfritt lopp och ta en placering efter det, så det här var en fin bonus. Mot upploppet kändes det för långt fram men hon sög i lite extra och verkade vilja vinna idag, så det var bra kämpat.

Sundbo Ila efter segern med kusk och tränare. Foto: Isabella Jansson Wiklund.

Tre dubbelsegrare på tio lopp: ”Det är häftigt!”
Förutom dubbelsegraren Markus Linryd, så var det ytterligare två kuskar som fick gästa vinnarcirkeln dubbelt: Valentin Prevost och Maxime Marais. Dagens första kusk till två segrar var Valentin Prevost som är uppväxt i Frankrike men är licensierad på Gävletravet.

Den första segern för dagen togs med den överlägsna hästen Fläsk Ken som Valentin även tränar. Förutom sin fjärde kuskseger i karriären så blev segern extra speciell, då även Valentin fick njuta av sin första tränarseger i karriären.

– Det är min sambo som har tränat hästen tidigare men nu är det jag som tränar, så det var såklart roligt att den första segern kom nu. Det här är en häst som håller sig mellan breddloppen och de större loppen och behövde mest startpoäng, sade Valentin i vinnarcirkeln.

Fläsk Ken gav Valentin Prevost sin första tränarseger. Foto: Timmy Lundegård

Trots en färsk debutseger som tränare så var inte dagen över. Redan i loppet därefter var Valentin tillbaka i vinnarcirkeln, med ett bredare leende än tidigare. Trots en fin resa och en vass avslutning på upploppet, så fick målfotot avgöra vinnaren där Valentin utsågs till vinnare med hästen Global Wildcat.

– Det är häftigt! Jag har bara vunnit tre lopp innan jag kom hit idag så att ta en dubbel är helt nytt. Det här är en häst som jag får köra lite till och från, så det är jätteroligt att jag får vinna med just den. Jag älskar Fornaboda sedan tidigare och efter det här kommer jag absolut att komma tillbaka.

För hemmahästarna var man nära en seger vid tre tillfällen. Tre silverplaceringar fick man med sig från tre olika stall, där det lät positivt från alla håll.

Den första andra platsen gick till Diego Simoni, tränad och körd av Jimmi Ehlers, som efter en snabb spurt på upploppet var duon nära ledaren i mål.
Även Malin Hurtig var nära en seger som tränare, efter att Örebrokusken Micael Lindblom körde in en silverplacering på upploppet.

– Jag är jättenöjd med resultatet. Han har lite problem i svängarna här på Fornaboda så kusken får som sakta in en aning så man slipper galopp, vilket såklart inte är så optimalt. Men som sagt så är vi nöjda med en andra plats, säger Malin Hurtig om sin häst Excellenzen.

Även Kerstin Hell, som hade sju hästar till start under söndagen, var nöjd med en andra plats.

– Vi är nöjda. Det strulade lite med resan till banan men väl på plats så fick hon ett bra lopp. Hon fick gå lite för tidigt men när hon väl gick på så var hon bra, så vi är nöjda, säger Kerstin Hell om Red Alert W.F..

Red Alert W.F. (nr 7) bjöd upp till strid på upploppet. Foto: Timmy Lundegård

Söndagens vinnare:
Lopp 1
: Paoloni Stux – Jennifer Persson
Lopp 2: Mogas Casandra – Emma Tångring (Eva-Lena Hellman)
Lopp 3: Fläsk Ken – Valentin Prevost – 7,76
Lopp 4: Global Wildcat – Valentin Prevost (Gabriella Zaxin) – 37,54
Lopp 5: Chokotail – Fredrik Söderberg – 2,32
Lopp 6: Teton Britannica – Micael Lindblom – 3,81
Lopp 7: Blues d’Ourville – Maxime Marais (Kevin Gondet) – 2,12
Lopp 8: Boira V.W. – Markus Linryd (Tobias J Gustafsson) – 8,68
Lopp 9: Sundbo Ila – Markus Linryd (Alva Johansson) – 23,80
Lopp 10: Victory Trix – Maxime Marais (Christer Otterström) – 2,77

Nästa tävlingsdag: Måndag 18:e juli med första start kl. 12.20. Lunchtrav med fri entré!

Publicerad 10 juli 2022 klockan 19:12

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Allmiljö i Umeå AB

Personalen nekas julledigt när sophämtningen prioriteras

Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.

22 december 2025 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Foto: Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö

Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026

Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.

22 december 2025 klockan 13:14 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan

Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen...

350 marschaller brann för Ukraina och Rotarys insamling till landets befolkning

Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i ...

FotoFredag: God Jul!

Denna vecka blir det ingen fotokrönika - istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen

Kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) klippte glitterbandet under invigningen av Fallen Rocks. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Fallen Rocks invigt: ”Det är ett konstverk men även vår historia”

Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.

18 december 2025 klockan 20:18 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Elever på Vedevågs skola tar nu upp kampen för att bevara skolan. Foto: Camilla Lagerman

Vedevågs elever tar upp kampen om skolan: ”Vill få fram vårt ord”

Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.

18 december 2025 klockan 14:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med ...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomfö...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Ida Lindkvist

Rotarys insamling uppe i 110 000 kronor – ikväll tänds Lindesberg igen

Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.

17 december 2025 klockan 11:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

OpenArt LINKS 13 juni-6 september 2026 i Lindesberg, Nora, Askersund, Kumla och Laxå. Bild: Region Örebro län

OpenArt Links länkar samman kommunerna – Lindesberg med i jubileumssatsningen

Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa. På Kulturenheten är man sprudlande glada över att äntligen få vara en del av Skandinaviens största konstutställning, som hålls 13 juni till 6 september, och ser fram emot en konstsommar utöver det vanliga.
– Nu hoppas vi att fler vill kroka arm med oss för att locka folk till Lindesberg. Vi vill att det blir en riktigt härlig sommar, säger Sara Sporre.

16 december 2025 klockan 20:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ungdom påkörd på övergångsställe – förare misstänkt för brott

En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergå...

Nya avgiftshöjningar väntar – så mycket höjer Linde energi elnätsavgifterna

Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari ...

Rusning efter capricebiljetter – snudd på slutsålt

För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören...

Foto: Lindesbergs kommun

Konstverket ”Fallen Rocks” invigs i Lindesberg

Torsdagen den 18 december klockan 14.00 sker den officiella invigningen av Lindesbergs senaste konstverk, Fallen Rocks, som har funnit sin plats på grönområdet vid Strandpromenaden bakom badhuset. Konstverket består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint, och är skapat av den danska konstnären Veronika Geiger.

15 december 2025 klockan 13:35 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Två till sjukhus efter brand i villa i natt

Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en ...

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad

Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi ...

Artikel innehåller bildspel Motorburet Luciatåg spred ljus i Frövi

Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, ...

FotoFredag: På jakt efter tomtetåget i Nora

Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men s...

Malin Dahl prisades för sitt arbete med film i Örebro län

Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en hö...

Man i 35-årsåldern dömd för misshandel och barnfridsbrott

Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, ...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Lindesbergs äldre förtjänar trygghetsboenden nu!

INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.

12 december 2025 klockan 11:59 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Solsting presenterar komplett line-up – Mimikry huvudakt
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från...
11 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade...
10 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Grillköket gör det igen – skänker julmat till behövande
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite ...
10 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-10

2025-12-10

2025-12-09

2025-12-09

2025-12-09

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-07

2025-12-06

2025-12-05

2025-12-05

2025-12-22 16:37