Sundbo Ila och Markus Linryd avslutade söndagen efter händelserika tävlingar. Foto: Timmy Lundegård

Händelserika söndagstävlingar på travet

Det blev en utdragen och minst sagt händelserikt när Fornaboda avslutade veckan med säsongens sjunde tävlingsdag. Trots flera omstarter och utdragna förseningar så fick man ändå avsluta på en trevlig ton efter att den värmländska 25-åringen, Alva Johansson, fick ta emot sin första tränarseger.

När dammet precis har lagt sig från onsdagens travfest så öppnar Fornaboda snabbt för nya tävlingar. Med travets huvudtävlingar i Norge under söndagen, så blev Fornaboda landets enda travbana att köra tävlingar. Tävlingsdagen blev däremot något utdragen, då flertalet omstarter och materialfel uppstod under dagens tio lopp.

När tävlingsdagen närmade sig sitt slut så uppstod även en olycka i dagens nionde lopp. Ingen kom till skada men loppet blev tvunget att köras om som sista aktivitet för dagen.

Med det flyttade loppet iväg så såg det ut som att dagen skulle avslutas med en favoritseger på upploppet där favoritspelade Svartina L.G. höll en stor ledning, men fångades in på mållinjen av Sundbo Ila. Förutom ett fint skrällodds gav segern även dagens överlägset gladaste ton, som kom från den 25-åriga segerdebutanten Alva Johansson.

– Jag vet inte vad jag ska säga, jag är förvånad. Hon är duktig och idag räckte det med att säga det till henne, sade en mållös tränare i vinnarcirkeln.

Det var en mållös Alva Johansson i vinnarcirkeln. Foto: Isabella Jansson Wiklund

Istället fick segerkusken, Markus Linryd, sköta vinnarsnacket i mikrofonen. Segern var 30-åringens andra för dagen där duon, trots omstarter samt ett avbrutet och flyttat lopp, höll sig lugna.

– Hästen var genomsnäll och lugn så det var inga bekymmer för vår del, vi blev kanske till och med gynnade av att hon fick springa lite extra en stund innan. Hon kändes mest nöjd med sig själv idag och sen när hon fick tag i ledaren också så blev det bra, sade Markus som höll en låg profil innan loppet.

– Vi hade mest siktet inställt på att köra ett felfritt lopp och ta en placering efter det, så det här var en fin bonus. Mot upploppet kändes det för långt fram men hon sög i lite extra och verkade vilja vinna idag, så det var bra kämpat.

Sundbo Ila efter segern med kusk och tränare. Foto: Isabella Jansson Wiklund.

Tre dubbelsegrare på tio lopp: ”Det är häftigt!”
Förutom dubbelsegraren Markus Linryd, så var det ytterligare två kuskar som fick gästa vinnarcirkeln dubbelt: Valentin Prevost och Maxime Marais. Dagens första kusk till två segrar var Valentin Prevost som är uppväxt i Frankrike men är licensierad på Gävletravet.

Den första segern för dagen togs med den överlägsna hästen Fläsk Ken som Valentin även tränar. Förutom sin fjärde kuskseger i karriären så blev segern extra speciell, då även Valentin fick njuta av sin första tränarseger i karriären.

– Det är min sambo som har tränat hästen tidigare men nu är det jag som tränar, så det var såklart roligt att den första segern kom nu. Det här är en häst som håller sig mellan breddloppen och de större loppen och behövde mest startpoäng, sade Valentin i vinnarcirkeln.

Fläsk Ken gav Valentin Prevost sin första tränarseger. Foto: Timmy Lundegård

Trots en färsk debutseger som tränare så var inte dagen över. Redan i loppet därefter var Valentin tillbaka i vinnarcirkeln, med ett bredare leende än tidigare. Trots en fin resa och en vass avslutning på upploppet, så fick målfotot avgöra vinnaren där Valentin utsågs till vinnare med hästen Global Wildcat.

– Det är häftigt! Jag har bara vunnit tre lopp innan jag kom hit idag så att ta en dubbel är helt nytt. Det här är en häst som jag får köra lite till och från, så det är jätteroligt att jag får vinna med just den. Jag älskar Fornaboda sedan tidigare och efter det här kommer jag absolut att komma tillbaka.

För hemmahästarna var man nära en seger vid tre tillfällen. Tre silverplaceringar fick man med sig från tre olika stall, där det lät positivt från alla håll.

Den första andra platsen gick till Diego Simoni, tränad och körd av Jimmi Ehlers, som efter en snabb spurt på upploppet var duon nära ledaren i mål.
Även Malin Hurtig var nära en seger som tränare, efter att Örebrokusken Micael Lindblom körde in en silverplacering på upploppet.

– Jag är jättenöjd med resultatet. Han har lite problem i svängarna här på Fornaboda så kusken får som sakta in en aning så man slipper galopp, vilket såklart inte är så optimalt. Men som sagt så är vi nöjda med en andra plats, säger Malin Hurtig om sin häst Excellenzen.

Även Kerstin Hell, som hade sju hästar till start under söndagen, var nöjd med en andra plats.

– Vi är nöjda. Det strulade lite med resan till banan men väl på plats så fick hon ett bra lopp. Hon fick gå lite för tidigt men när hon väl gick på så var hon bra, så vi är nöjda, säger Kerstin Hell om Red Alert W.F..

Red Alert W.F. (nr 7) bjöd upp till strid på upploppet. Foto: Timmy Lundegård

Söndagens vinnare:
Lopp 1
: Paoloni Stux – Jennifer Persson
Lopp 2: Mogas Casandra – Emma Tångring (Eva-Lena Hellman)
Lopp 3: Fläsk Ken – Valentin Prevost – 7,76
Lopp 4: Global Wildcat – Valentin Prevost (Gabriella Zaxin) – 37,54
Lopp 5: Chokotail – Fredrik Söderberg – 2,32
Lopp 6: Teton Britannica – Micael Lindblom – 3,81
Lopp 7: Blues d’Ourville – Maxime Marais (Kevin Gondet) – 2,12
Lopp 8: Boira V.W. – Markus Linryd (Tobias J Gustafsson) – 8,68
Lopp 9: Sundbo Ila – Markus Linryd (Alva Johansson) – 23,80
Lopp 10: Victory Trix – Maxime Marais (Christer Otterström) – 2,77

Nästa tävlingsdag: Måndag 18:e juli med första start kl. 12.20. Lunchtrav med fri entré!

Publicerad 10 juli 2022 klockan 19:12

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Region Örebro län

Rösterna är räknade i regionvalet

Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.

17 september 2026 klockan 15:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Foto: Jennie Einarsson

Alla röster har räknats

Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.

17 september 2026 klockan 08:44 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Grillköket tar upp kampen mot barncancer för fjärde året i rad

För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man ...

Många incidenter även i Lindesbergs kommun

Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa ...

Våg av förtids- och utlandsröster försenar rösträkningen

Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt ...

Foto: Region Örebro län

Förhandlingar inledda om vilka som ska styra regionen

Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.

15 september 2026 klockan 10:57 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Tom Persson (SD), Elin Axelsson (S). Foto: Camilla Lagerman/Socialdemokraterna

S och SD tappar varsitt mandat: ”I dagsläget känns det ovisst”

Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).

14 september 2026 klockan 15:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

10 år av spektakel ställs ut i ”mycket fin” lada
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsä...
14 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Preliminärt valresultat: Stor framgång för LPO
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. ...
14 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nu går Sverige till val – LindeNytt följer utvecklingen
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och ...
13 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Fialotta Bratt, Valmyndigheten

Hur följer du valet? Uppdatera oss!

Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com

12 september 2026 klockan 19:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Ny budgetform för minskad barn- och ungdomsbrottslighet

INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.

12 september 2026 klockan 16:47 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Du kan välja att stoppa nedmonteringen av Lindesbergs lasarett!

INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i...

Svek Lindesbergs sossar sin ideologi?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att ...

Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus

REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta ...

Foto: Camilla Lagerman

Den friske har tusen önskningar – den sjuke har bara en

INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?

11 september 2026 klockan 13:17 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

FotoFredag: Molndramatik

FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen - särskilt...

Vad vill Moderaterna med barn och utbildning i Lindesberg?

INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag ...

Lindesberg inte drabbat av rösthaveriet

Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens ...

LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten

LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas...

Får vi kvar ett Akutsjukhus i Lindesberg om läkarutbildning inte kan erbjudas?

INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg...

Minister besökte Lindesberg: ”Ökat intresse för politik”

Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när ...

Återvinningscentralen i Södra Måle. Foto: Lindesbergs kommun

Därför stängs återvinningen i Södra Måle på fredag

Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.

8 september 2026 klockan 13:42 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Respons till ”när blev tydlighet ett problem i äldreomsorgen”
REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.
8 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Riktningen måste synas i varje beslut
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala...
8 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Eira ska utveckla kulturen i kommunen: ”Känns jättekul”
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i ...
7 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-07

2026-09-04

2026-09-04

2026-09-04

2026-09-03

2026-09-02

2026-09-02

2026-09-01

2026-09-01

2026-09-01

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-31

2026-09-18 05:16