Sundbo Ila och Markus Linryd avslutade söndagen efter händelserika tävlingar. Foto: Timmy Lundegård

Händelserika söndagstävlingar på travet

Det blev en utdragen och minst sagt händelserikt när Fornaboda avslutade veckan med säsongens sjunde tävlingsdag. Trots flera omstarter och utdragna förseningar så fick man ändå avsluta på en trevlig ton efter att den värmländska 25-åringen, Alva Johansson, fick ta emot sin första tränarseger.

När dammet precis har lagt sig från onsdagens travfest så öppnar Fornaboda snabbt för nya tävlingar. Med travets huvudtävlingar i Norge under söndagen, så blev Fornaboda landets enda travbana att köra tävlingar. Tävlingsdagen blev däremot något utdragen, då flertalet omstarter och materialfel uppstod under dagens tio lopp.

När tävlingsdagen närmade sig sitt slut så uppstod även en olycka i dagens nionde lopp. Ingen kom till skada men loppet blev tvunget att köras om som sista aktivitet för dagen.

Med det flyttade loppet iväg så såg det ut som att dagen skulle avslutas med en favoritseger på upploppet där favoritspelade Svartina L.G. höll en stor ledning, men fångades in på mållinjen av Sundbo Ila. Förutom ett fint skrällodds gav segern även dagens överlägset gladaste ton, som kom från den 25-åriga segerdebutanten Alva Johansson.

– Jag vet inte vad jag ska säga, jag är förvånad. Hon är duktig och idag räckte det med att säga det till henne, sade en mållös tränare i vinnarcirkeln.

Det var en mållös Alva Johansson i vinnarcirkeln. Foto: Isabella Jansson Wiklund

Istället fick segerkusken, Markus Linryd, sköta vinnarsnacket i mikrofonen. Segern var 30-åringens andra för dagen där duon, trots omstarter samt ett avbrutet och flyttat lopp, höll sig lugna.

– Hästen var genomsnäll och lugn så det var inga bekymmer för vår del, vi blev kanske till och med gynnade av att hon fick springa lite extra en stund innan. Hon kändes mest nöjd med sig själv idag och sen när hon fick tag i ledaren också så blev det bra, sade Markus som höll en låg profil innan loppet.

– Vi hade mest siktet inställt på att köra ett felfritt lopp och ta en placering efter det, så det här var en fin bonus. Mot upploppet kändes det för långt fram men hon sög i lite extra och verkade vilja vinna idag, så det var bra kämpat.

Sundbo Ila efter segern med kusk och tränare. Foto: Isabella Jansson Wiklund.

Tre dubbelsegrare på tio lopp: ”Det är häftigt!”
Förutom dubbelsegraren Markus Linryd, så var det ytterligare två kuskar som fick gästa vinnarcirkeln dubbelt: Valentin Prevost och Maxime Marais. Dagens första kusk till två segrar var Valentin Prevost som är uppväxt i Frankrike men är licensierad på Gävletravet.

Den första segern för dagen togs med den överlägsna hästen Fläsk Ken som Valentin även tränar. Förutom sin fjärde kuskseger i karriären så blev segern extra speciell, då även Valentin fick njuta av sin första tränarseger i karriären.

– Det är min sambo som har tränat hästen tidigare men nu är det jag som tränar, så det var såklart roligt att den första segern kom nu. Det här är en häst som håller sig mellan breddloppen och de större loppen och behövde mest startpoäng, sade Valentin i vinnarcirkeln.

Fläsk Ken gav Valentin Prevost sin första tränarseger. Foto: Timmy Lundegård

Trots en färsk debutseger som tränare så var inte dagen över. Redan i loppet därefter var Valentin tillbaka i vinnarcirkeln, med ett bredare leende än tidigare. Trots en fin resa och en vass avslutning på upploppet, så fick målfotot avgöra vinnaren där Valentin utsågs till vinnare med hästen Global Wildcat.

– Det är häftigt! Jag har bara vunnit tre lopp innan jag kom hit idag så att ta en dubbel är helt nytt. Det här är en häst som jag får köra lite till och från, så det är jätteroligt att jag får vinna med just den. Jag älskar Fornaboda sedan tidigare och efter det här kommer jag absolut att komma tillbaka.

För hemmahästarna var man nära en seger vid tre tillfällen. Tre silverplaceringar fick man med sig från tre olika stall, där det lät positivt från alla håll.

Den första andra platsen gick till Diego Simoni, tränad och körd av Jimmi Ehlers, som efter en snabb spurt på upploppet var duon nära ledaren i mål.
Även Malin Hurtig var nära en seger som tränare, efter att Örebrokusken Micael Lindblom körde in en silverplacering på upploppet.

– Jag är jättenöjd med resultatet. Han har lite problem i svängarna här på Fornaboda så kusken får som sakta in en aning så man slipper galopp, vilket såklart inte är så optimalt. Men som sagt så är vi nöjda med en andra plats, säger Malin Hurtig om sin häst Excellenzen.

Även Kerstin Hell, som hade sju hästar till start under söndagen, var nöjd med en andra plats.

– Vi är nöjda. Det strulade lite med resan till banan men väl på plats så fick hon ett bra lopp. Hon fick gå lite för tidigt men när hon väl gick på så var hon bra, så vi är nöjda, säger Kerstin Hell om Red Alert W.F..

Red Alert W.F. (nr 7) bjöd upp till strid på upploppet. Foto: Timmy Lundegård

Söndagens vinnare:
Lopp 1
: Paoloni Stux – Jennifer Persson
Lopp 2: Mogas Casandra – Emma Tångring (Eva-Lena Hellman)
Lopp 3: Fläsk Ken – Valentin Prevost – 7,76
Lopp 4: Global Wildcat – Valentin Prevost (Gabriella Zaxin) – 37,54
Lopp 5: Chokotail – Fredrik Söderberg – 2,32
Lopp 6: Teton Britannica – Micael Lindblom – 3,81
Lopp 7: Blues d’Ourville – Maxime Marais (Kevin Gondet) – 2,12
Lopp 8: Boira V.W. – Markus Linryd (Tobias J Gustafsson) – 8,68
Lopp 9: Sundbo Ila – Markus Linryd (Alva Johansson) – 23,80
Lopp 10: Victory Trix – Maxime Marais (Christer Otterström) – 2,77

Nästa tävlingsdag: Måndag 18:e juli med första start kl. 12.20. Lunchtrav med fri entré!

Publicerad 10 juli 2022 klockan 19:12

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Lindesbergs första prideparad tågar fram mot Loppholmarna. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Stort intresse för Lindes första Prideparad: ”Så häftigt”

Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.

16 augusti 2026 klockan 10:43 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Balkongbrand var snabbt under kontroll

Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.

15 augusti 2026 klockan 23:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Var stolt över dig själv – du är unik

INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för ...

Förväntansfulla kräftfiskare hoppas på storfångst

Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i ...

FotoFredag: På jakt efter mäktiga rovfåglar

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vä...

Foto: Hans Andersson

Låt höstens val bli priset för nedmonteringen av Lindesbergs lasarett

INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.

14 augusti 2026 klockan 11:19 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Därför råder ”båtförbud”

Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.

14 augusti 2026 klockan 11:11 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Välkända profiler gästar Teater Ruths nya revy
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar ...
14 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Sista minuten: Ställ dina frågor till politikerna
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För ...
13 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Harmoni efterlyser nomineringar till årets Kulturstipendium
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson...
13 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Arkivfoto: Fredrik Norman

Vad är ett handslag värt?

INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.

13 augusti 2026 klockan 10:39 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

För Annie Harjamäki är kombinationen av kreativitet och mötet med kunden som hon uppskattar allra mest med frisöryrket. Foto: Jennie Einarsson

Annie förverkligade drömmen och startade eget

Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.

12 augusti 2026 klockan 15:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Det vore modigare av Socialdemokraterna att vara ärliga

REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet...

Dubbla himlafenomen att vänta – då börjar det

Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn ...

Härligt Klotenäventyr för barn med diabetes: ”Väldigt roligt”

För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott frå...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Ett starkare Lindesbergs lasarett kräver mod att prioritera rätt

INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.

10 augusti 2026 klockan 13:41 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Pride behövs – också i Lindesberg

INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Braksuccé för Truckmeet: ”Väldigt roligt”

Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När...

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan

Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf...

FotoFredag: Sol, jaktlycka och omfamnande natur

FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, s...

Charlie siktade mot stjärnorna och kom in – börjar rymdgymnasiet i Kiruna

Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att ...

Ett år med Vision 2040 – och jag känner att Lindesberg rör på sig

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med ...

Det blev ett sommarlov fyllt av upplevelser. Foto: Privat

Barnen fick ett sommarlov med guldkant – tack vare generös donation

Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.

5 augusti 2026 klockan 12:46 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Tåg i Bergslagen riktar hård kritik mot staten
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta ...
4 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nadim Ghazale föreläser på Lindesbergs bibliotek
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen "Vägen fr...
3 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Centrumrestaurang i konkurs
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, fö...
3 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-07-31

2026-07-31

2026-07-29

2026-07-29

2026-07-28

2026-07-27

2026-07-24

2026-07-24

2026-07-24

2026-07-23

2026-07-23

2026-07-23

2026-07-22

2026-07-22

2026-08-16 18:36