På måndag har TV3 premiär för sin nya satsning – Händig man sökes.
En av de hoppfulla killarna som hoppas på tur i kärlek är Tom Tärnlund från Frövi.
TV3 sökte händiga singelkillar till sitt nya dejtingprogram, och Tom nappade.
LindeNytt fick en pratstund med frövikillen som vi kommer kunna följa i rutan på sin jakt efter kärleken.
Tom, som är 28 år, bor i Frövi och arbetar som snickare och deltidsbrandman.
Han sökte till programmet mest som en rolig grej, men också för att se om han kunde hitta kärleken, i eller utanför rutan.
-Jag är en romantiker, men sen är det ju ett bra sätt att visa upp sig på, berättar Tom.
Programkonceptet är nytt, många har beskrivit det som en blandning mellan Bonde söker fru och Äntligen Hemma, något som Tom tycker stämmer bra.
-Jag har ju sett Bonde söker fru och sådana program tidigare, men det här tror jag kommer bli ett vinnande koncept, säger han med ett skratt.
Det är ju en perfekt blandning av allt kan man säga!
Programmet går ut på att ett gäng hantverkarkillar dejtar en tjej, och under tiden renoverar de hennes hus.
Slutligen står en ensam kille kvar och förhoppningsvis har kärlek uppstått i byggdammet.
På måndag är det premiär, men några premiärnerver är det inte tal om, och responsen från familj och vänner har varit uteslutande positiv.
– Det känns bra faktiskt, bara roligt!
Mamma har velat se mig på tv länge, så hon är jätteglad nu! skrattar Tom.
Vill man följa Tom i jakten på kärleken så är det måndagar kl 21.00 på TV3 som gäller.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.