Blott 42 år – men ändå en av stadens ”äldre” handlare. I alla fall sett till antalet verksamma år i en och samma butik. Men 25 år får räcka, nu måste livet få berikas med nya intryck och utmaningar, anser Caroline Söderlöf som med blandade känslor fattat beslutet att sälja sin butik.- Det är så mycket känslor i allt det här, men jag har bestämt mig nu och det känns rätt. Jag vill testa något annat i livet, berättar hon.
Redan
som 17-åring kunde Caroline Söderlöf titulera sig egenföretagare när hon
tillsammans med sin syster tog över butiken Hon & Han, som på den tiden var
betydligt mindre och låg ett kvarter norrut på Kungsgatan sett från butikens
nuvarande adress i hörnet Kungsgatan/Skolgatan.
– Vi fick nys om att butiken var till
salu, så vi slog till. Senare köpte vi upp Handelsboden också och lät den verksamheten
bli en del av butiken, berättar Caroline.
Dessutom tog systrarna över Carolines dåvarande makes butik ”Skål” också i samma veva ungefär.
– Han drev butiken i ett par år innan vi tog över den och senare lät
sortimentet från Skål bli en del av Hon & Han, säger hon.
Den lilla presentbutiken gick alltså ganska fort från liten till stor och har
under åren genomgått många utvecklingsstadier, hela tiden med en strävan att
utvecklas och växa. Idag är butiken 300 kvm där heminredning blandas med presenter
av alla de slag. Affären med Handelsboden innebar att kaffe och te blev en
uppskattad avdelning i butikens breda utbud. Och Skåls sortiment håller också
det än idag.
En strävan att utvecklas har hela tiden varit ett faktum. Och det är en melodi
som fortsätter trots att Caroline nu väljer att sälja butiken. Faktum är att
ännu en satsning ser dagens ljus i butiken nu.
– Det är bara tillfälligt inför julen, men jag har hyrt en del av f d Leanders
Måleri där en leksaksavdelning har fått utrymme. Det är ju ingen annan i
centrum som säljer leksaker, så jag tänkte att det kunde vara roligt att prova,
säger Caroline.

Caroline har drivit företaget i helt egen regi de senaste 13 åren. Detta sedan systern flyttade ner till Skåne. För ungefär ett år sedan började hon att fundera över om det var dags för henne också att prova ett nytt spår i livet.
– Det har väl funnits med i tankarna ett tag, att man känner sig redo att lämna över allt det här till någon annan. Jag känner att det är nu eller aldrig och jag vill gärna testa något annat i livet nu, även om det känns lite vemodigt. Det är med blandade känslor jag väljer att släppa butiken, säger Caroline.
Dagliga möten med människor är en av styrkorna att jobba i butik, påpekar Caroline. Med detta sagt avslöjar hon att det mesta lutar åt att hon kommer välja en arbetslinje som påminner om den hon vandrat sedan tonårsåldern.
– Jag är ganska övertygad om att jag kommer att arbeta med något inom försäljning. Men inte från ett kontor, för jag vill ut och röra på mig och träffa människor varje dag. Jag skulle klättra på väggarna om jag satte mig i ett kontor, skrattar Caroline.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.