Blott 42 år – men ändå en av stadens ”äldre” handlare. I alla fall sett till antalet verksamma år i en och samma butik. Men 25 år får räcka, nu måste livet få berikas med nya intryck och utmaningar, anser Caroline Söderlöf som med blandade känslor fattat beslutet att sälja sin butik.- Det är så mycket känslor i allt det här, men jag har bestämt mig nu och det känns rätt. Jag vill testa något annat i livet, berättar hon.
Redan
som 17-åring kunde Caroline Söderlöf titulera sig egenföretagare när hon
tillsammans med sin syster tog över butiken Hon & Han, som på den tiden var
betydligt mindre och låg ett kvarter norrut på Kungsgatan sett från butikens
nuvarande adress i hörnet Kungsgatan/Skolgatan.
– Vi fick nys om att butiken var till
salu, så vi slog till. Senare köpte vi upp Handelsboden också och lät den verksamheten
bli en del av butiken, berättar Caroline.
Dessutom tog systrarna över Carolines dåvarande makes butik ”Skål” också i samma veva ungefär.
– Han drev butiken i ett par år innan vi tog över den och senare lät
sortimentet från Skål bli en del av Hon & Han, säger hon.
Den lilla presentbutiken gick alltså ganska fort från liten till stor och har
under åren genomgått många utvecklingsstadier, hela tiden med en strävan att
utvecklas och växa. Idag är butiken 300 kvm där heminredning blandas med presenter
av alla de slag. Affären med Handelsboden innebar att kaffe och te blev en
uppskattad avdelning i butikens breda utbud. Och Skåls sortiment håller också
det än idag.
En strävan att utvecklas har hela tiden varit ett faktum. Och det är en melodi
som fortsätter trots att Caroline nu väljer att sälja butiken. Faktum är att
ännu en satsning ser dagens ljus i butiken nu.
– Det är bara tillfälligt inför julen, men jag har hyrt en del av f d Leanders
Måleri där en leksaksavdelning har fått utrymme. Det är ju ingen annan i
centrum som säljer leksaker, så jag tänkte att det kunde vara roligt att prova,
säger Caroline.

Caroline har drivit företaget i helt egen regi de senaste 13 åren. Detta sedan systern flyttade ner till Skåne. För ungefär ett år sedan började hon att fundera över om det var dags för henne också att prova ett nytt spår i livet.
– Det har väl funnits med i tankarna ett tag, att man känner sig redo att lämna över allt det här till någon annan. Jag känner att det är nu eller aldrig och jag vill gärna testa något annat i livet nu, även om det känns lite vemodigt. Det är med blandade känslor jag väljer att släppa butiken, säger Caroline.
Dagliga möten med människor är en av styrkorna att jobba i butik, påpekar Caroline. Med detta sagt avslöjar hon att det mesta lutar åt att hon kommer välja en arbetslinje som påminner om den hon vandrat sedan tonårsåldern.
– Jag är ganska övertygad om att jag kommer att arbeta med något inom försäljning. Men inte från ett kontor, för jag vill ut och röra på mig och träffa människor varje dag. Jag skulle klättra på väggarna om jag satte mig i ett kontor, skrattar Caroline.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.