Blott 42 år – men ändå en av stadens ”äldre” handlare. I alla fall sett till antalet verksamma år i en och samma butik. Men 25 år får räcka, nu måste livet få berikas med nya intryck och utmaningar, anser Caroline Söderlöf som med blandade känslor fattat beslutet att sälja sin butik.- Det är så mycket känslor i allt det här, men jag har bestämt mig nu och det känns rätt. Jag vill testa något annat i livet, berättar hon.
Redan
som 17-åring kunde Caroline Söderlöf titulera sig egenföretagare när hon
tillsammans med sin syster tog över butiken Hon & Han, som på den tiden var
betydligt mindre och låg ett kvarter norrut på Kungsgatan sett från butikens
nuvarande adress i hörnet Kungsgatan/Skolgatan.
– Vi fick nys om att butiken var till
salu, så vi slog till. Senare köpte vi upp Handelsboden också och lät den verksamheten
bli en del av butiken, berättar Caroline.
Dessutom tog systrarna över Carolines dåvarande makes butik ”Skål” också i samma veva ungefär.
– Han drev butiken i ett par år innan vi tog över den och senare lät
sortimentet från Skål bli en del av Hon & Han, säger hon.
Den lilla presentbutiken gick alltså ganska fort från liten till stor och har
under åren genomgått många utvecklingsstadier, hela tiden med en strävan att
utvecklas och växa. Idag är butiken 300 kvm där heminredning blandas med presenter
av alla de slag. Affären med Handelsboden innebar att kaffe och te blev en
uppskattad avdelning i butikens breda utbud. Och Skåls sortiment håller också
det än idag.
En strävan att utvecklas har hela tiden varit ett faktum. Och det är en melodi
som fortsätter trots att Caroline nu väljer att sälja butiken. Faktum är att
ännu en satsning ser dagens ljus i butiken nu.
– Det är bara tillfälligt inför julen, men jag har hyrt en del av f d Leanders
Måleri där en leksaksavdelning har fått utrymme. Det är ju ingen annan i
centrum som säljer leksaker, så jag tänkte att det kunde vara roligt att prova,
säger Caroline.

Caroline har drivit företaget i helt egen regi de senaste 13 åren. Detta sedan systern flyttade ner till Skåne. För ungefär ett år sedan började hon att fundera över om det var dags för henne också att prova ett nytt spår i livet.
– Det har väl funnits med i tankarna ett tag, att man känner sig redo att lämna över allt det här till någon annan. Jag känner att det är nu eller aldrig och jag vill gärna testa något annat i livet nu, även om det känns lite vemodigt. Det är med blandade känslor jag väljer att släppa butiken, säger Caroline.
Dagliga möten med människor är en av styrkorna att jobba i butik, påpekar Caroline. Med detta sagt avslöjar hon att det mesta lutar åt att hon kommer välja en arbetslinje som påminner om den hon vandrat sedan tonårsåldern.
– Jag är ganska övertygad om att jag kommer att arbeta med något inom försäljning. Men inte från ett kontor, för jag vill ut och röra på mig och träffa människor varje dag. Jag skulle klättra på väggarna om jag satte mig i ett kontor, skrattar Caroline.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.