Blott 42 år – men ändå en av stadens ”äldre” handlare. I alla fall sett till antalet verksamma år i en och samma butik. Men 25 år får räcka, nu måste livet få berikas med nya intryck och utmaningar, anser Caroline Söderlöf som med blandade känslor fattat beslutet att sälja sin butik.- Det är så mycket känslor i allt det här, men jag har bestämt mig nu och det känns rätt. Jag vill testa något annat i livet, berättar hon.
Redan
som 17-åring kunde Caroline Söderlöf titulera sig egenföretagare när hon
tillsammans med sin syster tog över butiken Hon & Han, som på den tiden var
betydligt mindre och låg ett kvarter norrut på Kungsgatan sett från butikens
nuvarande adress i hörnet Kungsgatan/Skolgatan.
– Vi fick nys om att butiken var till
salu, så vi slog till. Senare köpte vi upp Handelsboden också och lät den verksamheten
bli en del av butiken, berättar Caroline.
Dessutom tog systrarna över Carolines dåvarande makes butik ”Skål” också i samma veva ungefär.
– Han drev butiken i ett par år innan vi tog över den och senare lät
sortimentet från Skål bli en del av Hon & Han, säger hon.
Den lilla presentbutiken gick alltså ganska fort från liten till stor och har
under åren genomgått många utvecklingsstadier, hela tiden med en strävan att
utvecklas och växa. Idag är butiken 300 kvm där heminredning blandas med presenter
av alla de slag. Affären med Handelsboden innebar att kaffe och te blev en
uppskattad avdelning i butikens breda utbud. Och Skåls sortiment håller också
det än idag.
En strävan att utvecklas har hela tiden varit ett faktum. Och det är en melodi
som fortsätter trots att Caroline nu väljer att sälja butiken. Faktum är att
ännu en satsning ser dagens ljus i butiken nu.
– Det är bara tillfälligt inför julen, men jag har hyrt en del av f d Leanders
Måleri där en leksaksavdelning har fått utrymme. Det är ju ingen annan i
centrum som säljer leksaker, så jag tänkte att det kunde vara roligt att prova,
säger Caroline.

Caroline har drivit företaget i helt egen regi de senaste 13 åren. Detta sedan systern flyttade ner till Skåne. För ungefär ett år sedan började hon att fundera över om det var dags för henne också att prova ett nytt spår i livet.
– Det har väl funnits med i tankarna ett tag, att man känner sig redo att lämna över allt det här till någon annan. Jag känner att det är nu eller aldrig och jag vill gärna testa något annat i livet nu, även om det känns lite vemodigt. Det är med blandade känslor jag väljer att släppa butiken, säger Caroline.
Dagliga möten med människor är en av styrkorna att jobba i butik, påpekar Caroline. Med detta sagt avslöjar hon att det mesta lutar åt att hon kommer välja en arbetslinje som påminner om den hon vandrat sedan tonårsåldern.
– Jag är ganska övertygad om att jag kommer att arbeta med något inom försäljning. Men inte från ett kontor, för jag vill ut och röra på mig och träffa människor varje dag. Jag skulle klättra på väggarna om jag satte mig i ett kontor, skrattar Caroline.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke om att mannen, som är i 20-årsåldern, var påverkad av narkotika.
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring. Under måndagen genomfördes mötet ändå, där Klockars representerade Moderaterna.
– I Lindesbergs kommun ska ingen nekas sina mänskliga rättigheter till information, säger Klockars i ett pressmeddelande.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.