Arbetslösheten varierar kraftigt mellan olika områden i Lindesbergs tätort. Det visar statistik från Statistiska Centralbyrån, publicerat av Dagens Nyheter. Vi har utifrån dessa siffror gjort en karläggning över hur arbetslösheten varierar inom de olika postnummerområdena i centrala Lindesberg. Resultatet blev överraskande.
Högst arbetslöshet råder på Hagabergsområdet på de så kallade ”bärvägarna”, det vill säga adresser vars gator har fått sina namn efter olika sorters bär: till exempel Rönnbärsvägen, Blåbärsvägen, Hallonvägen etc. Detta postnummerområde har siffran 711 33 och är något överraskande villaområden. Här är arbetslösheten hela 6,01 procent.
Lägst arbetslöshet procentuellt räknat hittas på Nya Stadsskogen och postnummer 711 36. Här är andelen arbetslösa 3,50 procent. Även grannområdet 711 35, Sköndal / lasarettsområdet, visar en mer acceptabel siffra, om än något högre: 3,60 procent.
Varför variationerna är så stora finns inget konkret svar på. Klasskillnader brukar vara ett enkelt svar. Men så är knappast fallet här.
Staden uppdelad i postnummerområden – och andelen arbetslösa i dessa områden>>
Lägre arbetslöshet på landsbygden
Strax utanför Lindesbergs centrum finns flera byområden med 91, 93 och 94 som sista siffror. Dessa byar är Björka, Fageräng, Grönbo, Rya och Torphyttan för att nämna några. Inom dessa områden redovisas mycket lågt antal arbetslösa. Bäst är 711 94, Bergshyttan, Pilkrog, Kåfalla, Grönbo med flera, som har endast 2,99 procents arbetslöshet.
Så hög/låg är arbetslösheten där du bor>>
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.