Traktens lokala klubbarrangörer träffades i onsdags för att tillsammans lägga grunden för årets musikupplevelser på den gemensamma scenen: Bistro Bellman. Arrangörerna har därmed fått krogägarens förtroende att fixa en stor del av musikutbudet under året.
Klubben som mer eller mindre lade grunden för detta samarbete, är den succéartade Klubb Ba’Rock med förgrundsfigurerna Christer Pilblad och Carolina Trettondal. Klubben startades hösten 2006 och slog snabbt rot i bygden. Succén på scenen i Lindesberg har redan fått andra städer att haka på och ”låna” konceptet. Idag dundrar Ba’Rock-scenen även i Nora och Karlstad och ytterligare två städer är på G: Arvika och Kristinehamn. Klubbens inriktning är tyngre musik med band som skriver eget material.
Christer och Carro driver också KBR´s ”showcase-klubb” vars huvudsakliga arbete ligger i att fixa spelningar åt lokala band ute i landet. Duon jobbar också för att ge lokala oetablerade band chansen att få scenvana inför hemmapublik under klubbnamnet ”Rock&K”.
Succén med Klubb Ba’Rock har alltså mer eller mindre öppnat dörren för andra lokala klubbaktörer inom andra musikgenres. Rock/metalmusiken har en stor publik i Lindesberg, men det har också begreppet Rockabilly. Därför har även Hans ”Basse” Eriksson valt att ingå i samarbetet. Han driver med framgång sin Rockabillyklubb under namnet ”John Doe Musik Events” som senast i fredags drog tillräckligt med folk för att få timmerstockarna i Göransonska Gården att bågna av trycket.
Club Knas är inte så knasigt som namnet antyder. Klubben inriktar sig på hip hop och reggaemusik och har tidigare dragit hit stora artister inom genren som t ex Petter. Club Knas har alltså också tackat ja till att fortsätta med deras koncept på Bellman-scenen i år. Knas-gänget består av: Luis Pinto, Joshua Pinto, Måns Grebäck och Henrik Falknäs.
Bilden: Carro Trettondal, Christer Pilblad (Klubb Ba’Rock och Rock&K), Hans ”Basse” Eriksson (John Doe Musik Events), Luis Pinto, Måns Grebäck (Club Knas)












































