Tittarna har valt, Chris har valt och vinnarlåten är vald. Nu återstår det att se vem tittarna väljer som vinnare i Idol 2017. Här är låtarna som Chris ska sjunga i finalen på fredag.
Ända sedan Chris Kläfford klev in på scenen under slutaudition och sjöng John Lennons ”Imagine” är det många som har önskat att få höra den igen. När Youtube under veckan publicerade sin årliga lista på vilka 10 klipp i Sverige som blivit mest populära under året, hittar man Chris version av just ”Imagine” på plats nr 3. På fredag är det dags för Kläfford att framföra den igen, då den blivit framröstad av tittarna som en av låtarna han ska sjunga.
Chris har dessutom fått välja en låt själv, och valet föll på Mumford and Sons superhit ”I will wait”.
Precis som tidigare år kommer finalisterna även att framföra en vinnarlåt, i varsin tappning för att passa deras personliga stil, som kommer bli segrarens egna efter vinsten.
Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.
Igår när jag var på väg hem efter några timmar i skogen så fick jag se en väldigt ljus rovfågel ute på en åker. Jag trodde direkt att det var en blå kärrhök då stäpphök inte är så troligt – och ängshök ännu mindre troligt.
I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gång startade. Nu väntar nästa steg för butiken, som från slutet av november flyttar till Charlottenlunds Handelsområde.
– Planen är att öppna den 25 november. Det bästa vore om allt är på plats till julhandeln, säger Charlotte.
På onsdagen kommer vattenleveransen stängas av för flertalet hushåll i Lindesberg. Anledningen är ett planerat arbete på ledningsnätet. Berörda hushåll hänvisas till kommunens nödvattensläp som placeras i området.
Vädret visade sig från sin bästa sida när Linde Båtklubb firade sitt 30-årsjubileum på lördagen – som inleddes med en fin båtkortege. Med start från Kyrkbryggan i Lindesberg gick kortegen upp längs Bottenån med siktet inställt på klubbens stuga vid Ånäs för att där fortsätta med festligheterna. När båtarna nådde Norsviken hade fler anslutit längs färden – med glada jubileumsfirare ombord – som vinkade glatt när de passerade LindeNytts fotograf. Se bildspelet ovan.
Sedan i vintras har jag funderat kring en plats där jag har lagt märke till några grenar som sett ut som något slags bobygge. Under våren har jag tittat till platsen lite då och då. Under april månad så förstod jag att någonting var på gång. Grenarna, som jag sedan i vintras funderat över, hade blivit fler i antal. Många fler.
INSÄNDARE/DEBATT: Missnöjet i Lindesberg är inte svårt att förstå. Löften har staplats på hög om att stärka det gemensamma, men verkligheten har gett motsatsen. Sjukhus avlastas på fel sätt, vårdcentraler placeras i osäkerhet och skolor ifrågasätts som om de vore en belastning. När makthavare säger att detta är för allas bästa känns det som att någon annan alltid är den som tjänar på besluten.
Under förra veckan så bestämde jag mig för att kombinera vandring med fotografering. Jag tänkte ut en lämplig plats och valet föll till slut på en av mina favoritplatser – Brattforsen Naturreservat i Ljusnarsbergs kommun.