Johnny Johansson, från Lindesberg, och rallykollegan Mats Jonsson, överraskades rejält under den stora Bilsportgalan som arrangerades i lördags. Ett fullsatt Conventum applåderade när rallyduon fick ta emot den mycket prestigefyllda utmärkelsen ”Stora Grabbars Märke”.-Det var en jätteöverraskning och det är först nu man börjar inse hur stort det här verkligen är, säger Johnny Johansson.
Stora Grabbars Märke har delats ut till framgångsrika sportutövare sedan 1931 och totalt 214 personer har fått utmärkelsen sedan dess. Nummer 214 är för övrigt Johnny i raden av vinnare. Inom rallysporten är det inte så väldigt många som har lyckats uppnå den poängnivå som krävs för att ens ha chansen att bli nominerad. Än färre har passerat den med råge. Men Lindesbergs rallykung har faktiskt lyckats.
Med totalt 10 SM-guld (det senaste togs 2009) och en sjukhelsikes massa andra priser, har han totalt 72 poäng på sin meritlista. Ett SM-guld är värt 3 poäng, ett silver 2 poäng osv. Det krävs en del framgångar för att nå 25 poäng kort och gott.
-Det var ju visserligen ett bra tag sedan man passerade 25-poängsbarriären, så det är många som kommenterat detta med att det verkligen var dags nu, skrattar Johnny.
Trots sin ödmjukhet, så inser man ändå att just detta pris haft en stark inverkan på honom.
-Det är som slutet på ett maraton av vinster, det här går ju inte att toppa på något vis. Jag kan inte komma på vad det skulle vara i alla fall, det här känns hedrande och jättestort, säger han.
Johnny Johansson har varit aktiv inom rallysporten i totalt 40 år. Och intresset är cementerat, helt utan sikte på den allra sista målgången i karriären.
-Det här är ju vårt intresse, vi håller på för att det är så kul, poängterar han.
På lördag startar Johnny och Mats den första deltävlingen för i år – i SuperCupen. Två veckor senare är det dags för ett nytt SM igen, då som två peppade och riktigt Stora Grabbar som bara blir större för varje år – resultatmässigt sett.
Kuriosa: Johnnys totala tävlings- och transportsträcka under alla år, motsvarar cirka 5 varv runt jordklotet.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.