Johnny Johansson, från Lindesberg, och rallykollegan Mats Jonsson, överraskades rejält under den stora Bilsportgalan som arrangerades i lördags. Ett fullsatt Conventum applåderade när rallyduon fick ta emot den mycket prestigefyllda utmärkelsen ”Stora Grabbars Märke”.-Det var en jätteöverraskning och det är först nu man börjar inse hur stort det här verkligen är, säger Johnny Johansson.
Stora Grabbars Märke har delats ut till framgångsrika sportutövare sedan 1931 och totalt 214 personer har fått utmärkelsen sedan dess. Nummer 214 är för övrigt Johnny i raden av vinnare. Inom rallysporten är det inte så väldigt många som har lyckats uppnå den poängnivå som krävs för att ens ha chansen att bli nominerad. Än färre har passerat den med råge. Men Lindesbergs rallykung har faktiskt lyckats.
Med totalt 10 SM-guld (det senaste togs 2009) och en sjukhelsikes massa andra priser, har han totalt 72 poäng på sin meritlista. Ett SM-guld är värt 3 poäng, ett silver 2 poäng osv. Det krävs en del framgångar för att nå 25 poäng kort och gott.
-Det var ju visserligen ett bra tag sedan man passerade 25-poängsbarriären, så det är många som kommenterat detta med att det verkligen var dags nu, skrattar Johnny.
Trots sin ödmjukhet, så inser man ändå att just detta pris haft en stark inverkan på honom.
-Det är som slutet på ett maraton av vinster, det här går ju inte att toppa på något vis. Jag kan inte komma på vad det skulle vara i alla fall, det här känns hedrande och jättestort, säger han.
Johnny Johansson har varit aktiv inom rallysporten i totalt 40 år. Och intresset är cementerat, helt utan sikte på den allra sista målgången i karriären.
-Det här är ju vårt intresse, vi håller på för att det är så kul, poängterar han.
På lördag startar Johnny och Mats den första deltävlingen för i år – i SuperCupen. Två veckor senare är det dags för ett nytt SM igen, då som två peppade och riktigt Stora Grabbar som bara blir större för varje år – resultatmässigt sett.
Kuriosa: Johnnys totala tävlings- och transportsträcka under alla år, motsvarar cirka 5 varv runt jordklotet.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.