Johnny Johansson, från Lindesberg, och rallykollegan Mats Jonsson, överraskades rejält under den stora Bilsportgalan som arrangerades i lördags. Ett fullsatt Conventum applåderade när rallyduon fick ta emot den mycket prestigefyllda utmärkelsen ”Stora Grabbars Märke”.-Det var en jätteöverraskning och det är först nu man börjar inse hur stort det här verkligen är, säger Johnny Johansson.
Stora Grabbars Märke har delats ut till framgångsrika sportutövare sedan 1931 och totalt 214 personer har fått utmärkelsen sedan dess. Nummer 214 är för övrigt Johnny i raden av vinnare. Inom rallysporten är det inte så väldigt många som har lyckats uppnå den poängnivå som krävs för att ens ha chansen att bli nominerad. Än färre har passerat den med råge. Men Lindesbergs rallykung har faktiskt lyckats.
Med totalt 10 SM-guld (det senaste togs 2009) och en sjukhelsikes massa andra priser, har han totalt 72 poäng på sin meritlista. Ett SM-guld är värt 3 poäng, ett silver 2 poäng osv. Det krävs en del framgångar för att nå 25 poäng kort och gott.
-Det var ju visserligen ett bra tag sedan man passerade 25-poängsbarriären, så det är många som kommenterat detta med att det verkligen var dags nu, skrattar Johnny.
Trots sin ödmjukhet, så inser man ändå att just detta pris haft en stark inverkan på honom.
-Det är som slutet på ett maraton av vinster, det här går ju inte att toppa på något vis. Jag kan inte komma på vad det skulle vara i alla fall, det här känns hedrande och jättestort, säger han.
Johnny Johansson har varit aktiv inom rallysporten i totalt 40 år. Och intresset är cementerat, helt utan sikte på den allra sista målgången i karriären.
-Det här är ju vårt intresse, vi håller på för att det är så kul, poängterar han.
På lördag startar Johnny och Mats den första deltävlingen för i år – i SuperCupen. Två veckor senare är det dags för ett nytt SM igen, då som två peppade och riktigt Stora Grabbar som bara blir större för varje år – resultatmässigt sett.
Kuriosa: Johnnys totala tävlings- och transportsträcka under alla år, motsvarar cirka 5 varv runt jordklotet.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.