Johnny Johansson, från Lindesberg, och rallykollegan Mats Jonsson, överraskades rejält under den stora Bilsportgalan som arrangerades i lördags. Ett fullsatt Conventum applåderade när rallyduon fick ta emot den mycket prestigefyllda utmärkelsen ”Stora Grabbars Märke”.-Det var en jätteöverraskning och det är först nu man börjar inse hur stort det här verkligen är, säger Johnny Johansson.
Stora Grabbars Märke har delats ut till framgångsrika sportutövare sedan 1931 och totalt 214 personer har fått utmärkelsen sedan dess. Nummer 214 är för övrigt Johnny i raden av vinnare. Inom rallysporten är det inte så väldigt många som har lyckats uppnå den poängnivå som krävs för att ens ha chansen att bli nominerad. Än färre har passerat den med råge. Men Lindesbergs rallykung har faktiskt lyckats.
Med totalt 10 SM-guld (det senaste togs 2009) och en sjukhelsikes massa andra priser, har han totalt 72 poäng på sin meritlista. Ett SM-guld är värt 3 poäng, ett silver 2 poäng osv. Det krävs en del framgångar för att nå 25 poäng kort och gott.
-Det var ju visserligen ett bra tag sedan man passerade 25-poängsbarriären, så det är många som kommenterat detta med att det verkligen var dags nu, skrattar Johnny.
Trots sin ödmjukhet, så inser man ändå att just detta pris haft en stark inverkan på honom.
-Det är som slutet på ett maraton av vinster, det här går ju inte att toppa på något vis. Jag kan inte komma på vad det skulle vara i alla fall, det här känns hedrande och jättestort, säger han.
Johnny Johansson har varit aktiv inom rallysporten i totalt 40 år. Och intresset är cementerat, helt utan sikte på den allra sista målgången i karriären.
-Det här är ju vårt intresse, vi håller på för att det är så kul, poängterar han.
På lördag startar Johnny och Mats den första deltävlingen för i år – i SuperCupen. Två veckor senare är det dags för ett nytt SM igen, då som två peppade och riktigt Stora Grabbar som bara blir större för varje år – resultatmässigt sett.
Kuriosa: Johnnys totala tävlings- och transportsträcka under alla år, motsvarar cirka 5 varv runt jordklotet.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.