Johnny Johansson, från Lindesberg, och rallykollegan Mats Jonsson, överraskades rejält under den stora Bilsportgalan som arrangerades i lördags. Ett fullsatt Conventum applåderade när rallyduon fick ta emot den mycket prestigefyllda utmärkelsen ”Stora Grabbars Märke”.-Det var en jätteöverraskning och det är först nu man börjar inse hur stort det här verkligen är, säger Johnny Johansson.
Stora Grabbars Märke har delats ut till framgångsrika sportutövare sedan 1931 och totalt 214 personer har fått utmärkelsen sedan dess. Nummer 214 är för övrigt Johnny i raden av vinnare. Inom rallysporten är det inte så väldigt många som har lyckats uppnå den poängnivå som krävs för att ens ha chansen att bli nominerad. Än färre har passerat den med råge. Men Lindesbergs rallykung har faktiskt lyckats.
Med totalt 10 SM-guld (det senaste togs 2009) och en sjukhelsikes massa andra priser, har han totalt 72 poäng på sin meritlista. Ett SM-guld är värt 3 poäng, ett silver 2 poäng osv. Det krävs en del framgångar för att nå 25 poäng kort och gott.
-Det var ju visserligen ett bra tag sedan man passerade 25-poängsbarriären, så det är många som kommenterat detta med att det verkligen var dags nu, skrattar Johnny.
Trots sin ödmjukhet, så inser man ändå att just detta pris haft en stark inverkan på honom.
-Det är som slutet på ett maraton av vinster, det här går ju inte att toppa på något vis. Jag kan inte komma på vad det skulle vara i alla fall, det här känns hedrande och jättestort, säger han.
Johnny Johansson har varit aktiv inom rallysporten i totalt 40 år. Och intresset är cementerat, helt utan sikte på den allra sista målgången i karriären.
-Det här är ju vårt intresse, vi håller på för att det är så kul, poängterar han.
På lördag startar Johnny och Mats den första deltävlingen för i år – i SuperCupen. Två veckor senare är det dags för ett nytt SM igen, då som två peppade och riktigt Stora Grabbar som bara blir större för varje år – resultatmässigt sett.
Kuriosa: Johnnys totala tävlings- och transportsträcka under alla år, motsvarar cirka 5 varv runt jordklotet.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.