Järnvägsparken fick idag det stora blomsterarrangemang som har varit saknat under flera år. BKT och representanter från Plantmarknaden jobbade flitigt under några timmars tid för att få snits på installationerna. Och nu fortsätter projektet ”Renovera Flugparken”. Redan i morgon faktiskt.
Dagens plantering ger visserligen parken ett nytt ansikte. Men i morgon och framledes kommer ytterligare saker att ske. Pengarna från insamlingen kommer nämligen även täcka upp ytterligare ett inslag som till skillnad från blommorna kommer att stå kvar många, många år.
Marco Åkesson och stadsträdgårdsmästare Arne Tschentscher berättar att man nu kommer plantera ett träd samt lägre buskar i parkens västra sida. Denna plantering skall helt enkelt hjälpa till att skymma en lyktstolpe som inte ser alltför vackert ut i en parkmiljö.
-Men exakt när det kommer att ske vet vi inte idag. Det kommer i alla fall att ske ganska så snart, säger Marco och Arne.
Redan under morgondagen (torsdag) återvänder BKT till parken för att placera ut ett antal blomsterkorgar som skall placeras runt fontänen, där man numera också har ställt ut fyra parkbänkar.
Parkbänkar kommer även placeras intill de två hörnplacerade blomsterinstallationerna – alltså de som folket står bakom via insamlingen.
Något senare kommer även blomsterkorgar hängas i lyktstolparna.
Kortfakta om blomsterarrangemangen:
De två planteringar som folket bidragit till, kommer att stå för färgprakt medan den BKT installerat i mitten står ut genom höjden på växterna.
-Det kommer att bli riktigt högt i mitten – ca 160 cm – och sedan kortare växter ju längre ut i cirkeln man kommer. Det blir alltså lite som en pyramid, konstaterar arbetsledare Kalle Andersson.
Totalt 12 993 kr har skänkts av följande personer och företag
125 kr: röö rolf
500 kr: Brosäters Blomsterhandel
100 kr: astrid kultorp
500 kr: Lågprisvaruhuset Mejk
20 kr: ”Anonym bidragsgivare”
200 kr: Peter & Pia Steckl
200 kr: Tuvalie
800 kr: Musik Över Gränserna
200 kr: Kiin Törnvall
100 kr: Isa Jansson
100 kr: Calisa Nilsson
100 kr: Mayla Nilsson
150 kr: Jonas Brolin
500 kr: Marie Nilsson
500 kr: Torbjörn Nilsson
100 kr: Pär & Monica Nilsson
30 kr: Simon Nilsson
30 kr: Andreas Nilsson
100 kr: Marianne Porath
500 kr: Johan Eriksson
100 kr: Mats Kultorp
100 kr: ”Arbetslös”
100 kr: Bo Pettersson
133 kr: Robbin Andersson
1000 kr: Lindesbergs Bilskadecenter
25 kr: Carl Wessman
50 kr: Hugo Wessman
500 kr: Advokatfirman Masada AB
500 kr: Joacim Wessman
100 kr: Anders & Anna-Karin Svedjelid
100 kr: Jessica Phersson
200 kr: Brita Falck
250 kr: Thomas Axelsson
500 kr: Linde Bildelar AB
500 kr: Mattias Johansson (Hemköp)
500 kr: Fredrik Norman (LindeNytt)
700 kr: Mattias Eriksson (Euronics)
300 kr: Hans Falck
500 kr: LantbruksNet Sverige AB
1000 kr: Egeryds Service AB
1000 kr: Bergslagens Sparbank
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.