Järnvägsparken fick idag det stora blomsterarrangemang som har varit saknat under flera år. BKT och representanter från Plantmarknaden jobbade flitigt under några timmars tid för att få snits på installationerna. Och nu fortsätter projektet ”Renovera Flugparken”. Redan i morgon faktiskt.
Dagens plantering ger visserligen parken ett nytt ansikte. Men i morgon och framledes kommer ytterligare saker att ske. Pengarna från insamlingen kommer nämligen även täcka upp ytterligare ett inslag som till skillnad från blommorna kommer att stå kvar många, många år.
Marco Åkesson och stadsträdgårdsmästare Arne Tschentscher berättar att man nu kommer plantera ett träd samt lägre buskar i parkens västra sida. Denna plantering skall helt enkelt hjälpa till att skymma en lyktstolpe som inte ser alltför vackert ut i en parkmiljö.
-Men exakt när det kommer att ske vet vi inte idag. Det kommer i alla fall att ske ganska så snart, säger Marco och Arne.
Redan under morgondagen (torsdag) återvänder BKT till parken för att placera ut ett antal blomsterkorgar som skall placeras runt fontänen, där man numera också har ställt ut fyra parkbänkar.
Parkbänkar kommer även placeras intill de två hörnplacerade blomsterinstallationerna – alltså de som folket står bakom via insamlingen.
Något senare kommer även blomsterkorgar hängas i lyktstolparna.
Kortfakta om blomsterarrangemangen:
De två planteringar som folket bidragit till, kommer att stå för färgprakt medan den BKT installerat i mitten står ut genom höjden på växterna.
-Det kommer att bli riktigt högt i mitten – ca 160 cm – och sedan kortare växter ju längre ut i cirkeln man kommer. Det blir alltså lite som en pyramid, konstaterar arbetsledare Kalle Andersson.
Totalt 12 993 kr har skänkts av följande personer och företag
125 kr: röö rolf
500 kr: Brosäters Blomsterhandel
100 kr: astrid kultorp
500 kr: Lågprisvaruhuset Mejk
20 kr: ”Anonym bidragsgivare”
200 kr: Peter & Pia Steckl
200 kr: Tuvalie
800 kr: Musik Över Gränserna
200 kr: Kiin Törnvall
100 kr: Isa Jansson
100 kr: Calisa Nilsson
100 kr: Mayla Nilsson
150 kr: Jonas Brolin
500 kr: Marie Nilsson
500 kr: Torbjörn Nilsson
100 kr: Pär & Monica Nilsson
30 kr: Simon Nilsson
30 kr: Andreas Nilsson
100 kr: Marianne Porath
500 kr: Johan Eriksson
100 kr: Mats Kultorp
100 kr: ”Arbetslös”
100 kr: Bo Pettersson
133 kr: Robbin Andersson
1000 kr: Lindesbergs Bilskadecenter
25 kr: Carl Wessman
50 kr: Hugo Wessman
500 kr: Advokatfirman Masada AB
500 kr: Joacim Wessman
100 kr: Anders & Anna-Karin Svedjelid
100 kr: Jessica Phersson
200 kr: Brita Falck
250 kr: Thomas Axelsson
500 kr: Linde Bildelar AB
500 kr: Mattias Johansson (Hemköp)
500 kr: Fredrik Norman (LindeNytt)
700 kr: Mattias Eriksson (Euronics)
300 kr: Hans Falck
500 kr: LantbruksNet Sverige AB
1000 kr: Egeryds Service AB
1000 kr: Bergslagens Sparbank
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.