Järnvägsparken fick idag det stora blomsterarrangemang som har varit saknat under flera år. BKT och representanter från Plantmarknaden jobbade flitigt under några timmars tid för att få snits på installationerna. Och nu fortsätter projektet ”Renovera Flugparken”. Redan i morgon faktiskt.
Dagens plantering ger visserligen parken ett nytt ansikte. Men i morgon och framledes kommer ytterligare saker att ske. Pengarna från insamlingen kommer nämligen även täcka upp ytterligare ett inslag som till skillnad från blommorna kommer att stå kvar många, många år.
Marco Åkesson och stadsträdgårdsmästare Arne Tschentscher berättar att man nu kommer plantera ett träd samt lägre buskar i parkens västra sida. Denna plantering skall helt enkelt hjälpa till att skymma en lyktstolpe som inte ser alltför vackert ut i en parkmiljö.
-Men exakt när det kommer att ske vet vi inte idag. Det kommer i alla fall att ske ganska så snart, säger Marco och Arne.
Redan under morgondagen (torsdag) återvänder BKT till parken för att placera ut ett antal blomsterkorgar som skall placeras runt fontänen, där man numera också har ställt ut fyra parkbänkar.
Parkbänkar kommer även placeras intill de två hörnplacerade blomsterinstallationerna – alltså de som folket står bakom via insamlingen.
Något senare kommer även blomsterkorgar hängas i lyktstolparna.
Kortfakta om blomsterarrangemangen:
De två planteringar som folket bidragit till, kommer att stå för färgprakt medan den BKT installerat i mitten står ut genom höjden på växterna.
-Det kommer att bli riktigt högt i mitten – ca 160 cm – och sedan kortare växter ju längre ut i cirkeln man kommer. Det blir alltså lite som en pyramid, konstaterar arbetsledare Kalle Andersson.
Totalt 12 993 kr har skänkts av följande personer och företag
125 kr: röö rolf
500 kr: Brosäters Blomsterhandel
100 kr: astrid kultorp
500 kr: Lågprisvaruhuset Mejk
20 kr: ”Anonym bidragsgivare”
200 kr: Peter & Pia Steckl
200 kr: Tuvalie
800 kr: Musik Över Gränserna
200 kr: Kiin Törnvall
100 kr: Isa Jansson
100 kr: Calisa Nilsson
100 kr: Mayla Nilsson
150 kr: Jonas Brolin
500 kr: Marie Nilsson
500 kr: Torbjörn Nilsson
100 kr: Pär & Monica Nilsson
30 kr: Simon Nilsson
30 kr: Andreas Nilsson
100 kr: Marianne Porath
500 kr: Johan Eriksson
100 kr: Mats Kultorp
100 kr: ”Arbetslös”
100 kr: Bo Pettersson
133 kr: Robbin Andersson
1000 kr: Lindesbergs Bilskadecenter
25 kr: Carl Wessman
50 kr: Hugo Wessman
500 kr: Advokatfirman Masada AB
500 kr: Joacim Wessman
100 kr: Anders & Anna-Karin Svedjelid
100 kr: Jessica Phersson
200 kr: Brita Falck
250 kr: Thomas Axelsson
500 kr: Linde Bildelar AB
500 kr: Mattias Johansson (Hemköp)
500 kr: Fredrik Norman (LindeNytt)
700 kr: Mattias Eriksson (Euronics)
300 kr: Hans Falck
500 kr: LantbruksNet Sverige AB
1000 kr: Egeryds Service AB
1000 kr: Bergslagens Sparbank
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Lördag 15 november drar Gåvobodens årliga julklappsinsamling igång – en tradition som varje år sprider julglädje hos utsatta barnfamiljer i Lindesbergs kommun. På Nya Snickerifabriken står nu den stora julklappssäcken redo att ta emot gåvor från allmänheten. Initiativtagaren Elin Olofsson hoppas åter på ett varmt gensvar från alla som vill bidra till att göra julen lite ljusare för de barn som behöver det mest.
– Jag hoppas att vi ska kunna hjälpa till att minska den stress som många känner inför julen. Det är en sådan hets kring att ha det nyaste och senaste, och många har kanske inte den möjligheten, säger Elin Olofsson från Gåvoboden.