Valborgsmässoafton. Synonymt med elden för de allra flesta. Och det är klart, när våren är kommen, med vintern i släp med isande vindar, är en majbrasa underbar att värma sig vid.
Fast detta är inget vi rekommenderar alla Valborgsfirare i Lindesberg – om man inte lämnar finkostymen hemma och beger sig ner till sjön klädd i vadarstövlar vill säga. I Lindesberg arrangeras brasan som vanligt mycket nära det element som är dess naturliga fiende: vattnet.
Så här firas Valborgsmässoafton i Lindesbergs kommun
Lindesberg
Plats: Oscarsparken/Strandpromenaden. Medverkande är Manskören Harmoni, Lovisa och Bengt Lindqvist samt kyrkokören Andra Ord. Uppträdanden med start kl. 19:45. Brasan tänds ute på Lindessjön cirka kl. 21:25 följt av fyrverkerier kort därefter.
Storå
Valborgsfirande med start kl. 20:15 med fackeltåg, musikkår, brasa, fyrverkerier och korvgrillning med mera.
Frövi
Plats: Sjövallen i Frövi. Kl. 19-22.
Kl. 19:00. Trolleri och barnteater av och med Ove Hoffner.
Chokladhjul – lotteri – korv – vårtal – Frövi Musikkår
Kl. 20:00. Majbrasan tänds.
Kl. 21:15. Stort fyrverkeri.
Vedevåg
Lillön i Vedevåg. Samling sker vid Källängsvägen kl 21:15. Avmarsch kl. 21:30 med fackeltåg mot festplatsen – Lillön. Linde Bergslagskör bjuder på vårsång. Klassiskt firande med brasa och fyrverkerier toppar aftonen.
Hammarbacken
Med start kl. 20:00. Underhållning, vårtal, kaffeservering och fyrverkerier står på programmet.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.