Valborgsmässoafton. Synonymt med elden för de allra flesta. Och det är klart, när våren är kommen, med vintern i släp med isande vindar, är en majbrasa underbar att värma sig vid.
Fast detta är inget vi rekommenderar alla Valborgsfirare i Lindesberg – om man inte lämnar finkostymen hemma och beger sig ner till sjön klädd i vadarstövlar vill säga. I Lindesberg arrangeras brasan som vanligt mycket nära det element som är dess naturliga fiende: vattnet.
Så här firas Valborgsmässoafton i Lindesbergs kommun
Lindesberg
Plats: Oscarsparken/Strandpromenaden. Medverkande är Manskören Harmoni, Lovisa och Bengt Lindqvist samt kyrkokören Andra Ord. Uppträdanden med start kl. 19:45. Brasan tänds ute på Lindessjön cirka kl. 21:25 följt av fyrverkerier kort därefter.
Storå
Valborgsfirande med start kl. 20:15 med fackeltåg, musikkår, brasa, fyrverkerier och korvgrillning med mera.
Frövi
Plats: Sjövallen i Frövi. Kl. 19-22.
Kl. 19:00. Trolleri och barnteater av och med Ove Hoffner.
Chokladhjul – lotteri – korv – vårtal – Frövi Musikkår
Kl. 20:00. Majbrasan tänds.
Kl. 21:15. Stort fyrverkeri.
Vedevåg
Lillön i Vedevåg. Samling sker vid Källängsvägen kl 21:15. Avmarsch kl. 21:30 med fackeltåg mot festplatsen – Lillön. Linde Bergslagskör bjuder på vårsång. Klassiskt firande med brasa och fyrverkerier toppar aftonen.
Hammarbacken
Med start kl. 20:00. Underhållning, vårtal, kaffeservering och fyrverkerier står på programmet.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!