Valborgsmässoafton. Synonymt med elden för de allra flesta. Och det är klart, när våren är kommen, med vintern i släp med isande vindar, är en majbrasa underbar att värma sig vid.
Fast detta är inget vi rekommenderar alla Valborgsfirare i Lindesberg – om man inte lämnar finkostymen hemma och beger sig ner till sjön klädd i vadarstövlar vill säga. I Lindesberg arrangeras brasan som vanligt mycket nära det element som är dess naturliga fiende: vattnet.
Så här firas Valborgsmässoafton i Lindesbergs kommun
Lindesberg
Plats: Oscarsparken/Strandpromenaden. Medverkande är Manskören Harmoni, Lovisa och Bengt Lindqvist samt kyrkokören Andra Ord. Uppträdanden med start kl. 19:45. Brasan tänds ute på Lindessjön cirka kl. 21:25 följt av fyrverkerier kort därefter.
Storå
Valborgsfirande med start kl. 20:15 med fackeltåg, musikkår, brasa, fyrverkerier och korvgrillning med mera.
Frövi
Plats: Sjövallen i Frövi. Kl. 19-22.
Kl. 19:00. Trolleri och barnteater av och med Ove Hoffner.
Chokladhjul – lotteri – korv – vårtal – Frövi Musikkår
Kl. 20:00. Majbrasan tänds.
Kl. 21:15. Stort fyrverkeri.
Vedevåg
Lillön i Vedevåg. Samling sker vid Källängsvägen kl 21:15. Avmarsch kl. 21:30 med fackeltåg mot festplatsen – Lillön. Linde Bergslagskör bjuder på vårsång. Klassiskt firande med brasa och fyrverkerier toppar aftonen.
Hammarbacken
Med start kl. 20:00. Underhållning, vårtal, kaffeservering och fyrverkerier står på programmet.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.