På fredag är det åter dags att dansa kring midsommarstången, äta sill och leka lekar. Oavsett om det blir regn eller solsken finns det en hel del olika firanden att välja mellan runt om i Lindesbergs kommun.
Lindesberg. Traditionellt firande i Oscarsparken. 15.30 visar Lindesbergs folkdansgille några danser. Därefter danslekar med alla barn och vuxna. Som avslutning delas det ut glass till alla deltagande barn.
Arrangör: Lindesbergs folkdansgille och Lindesbergs kommun.
Siggebohyttan, Bergsmansgården. Midsommarstången kläs med blomster på Midsommarafton kl. 10.00. Därefter startar firandet med underhållning då midsommarstången reses ca. kl 14.15 – danslekar, kaffeserveringl lekar och trolleri.
Fri entré, P-avgift 40 kr/bil obs! endast kontanter. Arrangör: Öskeviks Allmänna Byförening i samarbete med Örebro läns museum och stöd från Lindesbergs kommun.
Vedevåg, Wedevågs Herrgård, kl 14.00. Midsommarafton med dans kring midsommarstången och fika med fiskdamm. Arrangör: Wedevåg Hembygdsförening.
Fellingsbro, Hembygdsgården. Midsommarstången kläs fredagen den 22 juni kl. 09.00, plocka blommor och var med. Sedan reses stången kl. 14.00 som följs av traditionella danslekar med Midsommarkören samt uppvisning av folkdansare. Arrangör: Fellingsbro Hembygds- och Fornminnesförening.
Löa dansbanan vid bygdegården. Ett traditionellt midsommarfirande som startas kl 14.00. Klass 6 på skolan säljer fika och Löa kultursällskap står för musik och ringdans.
Stråssa, Navet. Festligheterna börjar kl 11.00 och beräknas hålla på till ca 14.00. Lotterier, tävlingar, sockervadd, fika och chokladhjul. Farbror Tord håller i musiken. Arrangör: Stråssa By.
Frövi, Missionskyrkans sommarhem. Pågår mellan 14-16 men var gärna med och klä midsommarstången från kl 13.30. Jonas Amcoff spelar och sjunger, det blir dans kring stången, Frövi folkdansgille och godisregn. Servering med hembakat, godislotteri, älgbaneskytte, fiskdamm och mycket mer! Alla är välkomna. Parkera gärna vid Prästryggen och gå stigen österut. Arrangör: Equmenia Frövi.
Nyberget Dammsjön. Midsommarfirande med start kl. 14.00. Dans, lekar och kaffeservering finnes. Alla är hjärtligt välkomna. Arrangör: Nybergets Byalag.
Rockhammar, Lustholmen. Kl. 10.00 samling vid Stallbacken för blomsterplockning. Tur med kärra efter traktor som slutar vid Lustholmen där stången kläs och det bjuds på fika. Firandet startar kl 14.00. Traditionsenligt firande med dans runt stången, kafé med fika och korv med bröd, fiskdamm för barnen samt lotteri. Sonny Landin spelaar och sjunger.
Arrangör: Rockhammars IK
I Ramsberg firas midsommar kl 14.00, tillsammans med Rolands Trio. Arrangör: Ramsbergs Hembygdsförening
På midsommardagen KL 14.30 är det Musikgudstjänst i Ramsbergs kyrka med Ramsbergs kyrkokör, därefter följer den årliga Karnevalen med avmarsch från skolan kl 16. Vinnare utses på festplatsen Kölnberget där även kaffe, glass, varm korv finns att tillgå samt tombola, fiskdamm mm. Arrangör: Ramsbergs idrottsförening.
Guldsmedshyttan, Råsshallen. Kl 13.30 börjar Guldsmedshyttans Musikkår att spela och stången reses. Lotteri och fikaförsäljning. Arrangör: GSBK
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.