På fredag är det åter dags att dansa kring midsommarstången, äta sill och leka lekar. Oavsett om det blir regn eller solsken finns det en hel del olika firanden att välja mellan runt om i Lindesbergs kommun.
Lindesberg. Traditionellt firande i Oscarsparken. 15.30 visar Lindesbergs folkdansgille några danser. Därefter danslekar med alla barn och vuxna. Som avslutning delas det ut glass till alla deltagande barn.
Arrangör: Lindesbergs folkdansgille och Lindesbergs kommun.
Siggebohyttan, Bergsmansgården. Midsommarstången kläs med blomster på Midsommarafton kl. 10.00. Därefter startar firandet med underhållning då midsommarstången reses ca. kl 14.15 – danslekar, kaffeserveringl lekar och trolleri.
Fri entré, P-avgift 40 kr/bil obs! endast kontanter. Arrangör: Öskeviks Allmänna Byförening i samarbete med Örebro läns museum och stöd från Lindesbergs kommun.
Vedevåg, Wedevågs Herrgård, kl 14.00. Midsommarafton med dans kring midsommarstången och fika med fiskdamm. Arrangör: Wedevåg Hembygdsförening.
Fellingsbro, Hembygdsgården. Midsommarstången kläs fredagen den 22 juni kl. 09.00, plocka blommor och var med. Sedan reses stången kl. 14.00 som följs av traditionella danslekar med Midsommarkören samt uppvisning av folkdansare. Arrangör: Fellingsbro Hembygds- och Fornminnesförening.
Löa dansbanan vid bygdegården. Ett traditionellt midsommarfirande som startas kl 14.00. Klass 6 på skolan säljer fika och Löa kultursällskap står för musik och ringdans.
Stråssa, Navet. Festligheterna börjar kl 11.00 och beräknas hålla på till ca 14.00. Lotterier, tävlingar, sockervadd, fika och chokladhjul. Farbror Tord håller i musiken. Arrangör: Stråssa By.
Frövi, Missionskyrkans sommarhem. Pågår mellan 14-16 men var gärna med och klä midsommarstången från kl 13.30. Jonas Amcoff spelar och sjunger, det blir dans kring stången, Frövi folkdansgille och godisregn. Servering med hembakat, godislotteri, älgbaneskytte, fiskdamm och mycket mer! Alla är välkomna. Parkera gärna vid Prästryggen och gå stigen österut. Arrangör: Equmenia Frövi.
Nyberget Dammsjön. Midsommarfirande med start kl. 14.00. Dans, lekar och kaffeservering finnes. Alla är hjärtligt välkomna. Arrangör: Nybergets Byalag.
Rockhammar, Lustholmen. Kl. 10.00 samling vid Stallbacken för blomsterplockning. Tur med kärra efter traktor som slutar vid Lustholmen där stången kläs och det bjuds på fika. Firandet startar kl 14.00. Traditionsenligt firande med dans runt stången, kafé med fika och korv med bröd, fiskdamm för barnen samt lotteri. Sonny Landin spelaar och sjunger.
Arrangör: Rockhammars IK
I Ramsberg firas midsommar kl 14.00, tillsammans med Rolands Trio. Arrangör: Ramsbergs Hembygdsförening
På midsommardagen KL 14.30 är det Musikgudstjänst i Ramsbergs kyrka med Ramsbergs kyrkokör, därefter följer den årliga Karnevalen med avmarsch från skolan kl 16. Vinnare utses på festplatsen Kölnberget där även kaffe, glass, varm korv finns att tillgå samt tombola, fiskdamm mm. Arrangör: Ramsbergs idrottsförening.
Guldsmedshyttan, Råsshallen. Kl 13.30 börjar Guldsmedshyttans Musikkår att spela och stången reses. Lotteri och fikaförsäljning. Arrangör: GSBK
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Socialnämnden har under hösten genomfört en utredning över ”hemtjänst söder”, det vill säga hemtjänsten i Frövi och Fellingsbro. Syftet har varit att utreda besparingar och effektiviseringar inom verksamheten, något som fått många att befara det värsta. Under torsdagen kom dock nämndens ordförande, Tom Persson (SD) med ett lugnande besked.
– Från presidiet har vi lagt två förslag till beslut, att dagens hemtjänstgrupper blir kvar i befintliga lokaler, utifrån att vi inte ser någon organisatorisk fördel i en flytt i utredningen, samt att det främjar Fellingsbro som ort.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). Interpellationen handlade om en inbjudan till dialog med den nationella samordnaren för frivillig återvandring. På regeringens hemsida står följande: ”Återvandringsbidraget ger personer som av olika skäl inte trivs eller blivit tillräckligt integrerade i det svenska samhället en chans till en nystart i sitt hemland.” Bidraget är alltså helt frivilligt och inte kopplat till tvång så som det framställs i interpellationen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.