Foto: Camilla Lagerman

Här firas midsommar

Prästens lilla kråka ska få ut och åka igen, när det åter är dags att dansa kring midsommarstången på fredag. Med god mat, gott sällskap och förhoppningsvis fint väder finns alla förutsättningar för en fin midsommar. Nedan hittar ni alla firanden i Lindesbergs kommun som man kan ansluta till.

Lindesberg, Traditionellt firande i Oscarsparken. 15.30 visar Lindesbergs folkdansgille några danser. Därefter danslekar med alla barn och vuxna. Arrangör: Lindesbergs folkdansgille och Lindesbergs kommun.

Siggebohyttans Bergsmansgård, Midsommarstången kläs med blomster på Midsommarafton kl. 10.00. Därefter startar firandet med underhållning då midsommarstången reses ca. kl 14.15 – danslekar till dragspel.
Fri entré, P-avgift 40 kr/bil obs! endast kontanter. Arrangör: Öskeviks Allmänna Byförening i samarbete med Örebro läns museum och stöd från Lindesbergs kommun.

Fellingsbros Hembygdsgård, Midsommarstången kläs fredagen den 21 juni kl. 09.00, plocka blommor och var med. Sedan reses stången kl. 14.00 som följs av traditionella danslekar med Midsommarkören samt uppvisning av Tassadansarna. I Stenstagården visas bildarkivets jubileumsfotoutställning. Åktur med häst och vagn. Arrangör: Fellingsbro Hembygds- och Fornminnesförening.

Löa, dansbanan vid bygdegården. Ett traditionellt midsommarfirande som startas kl 14.00. Klass 6 på skolan säljer fika och Löa kultursällskap står för musik och ringdans.

Frövi, Korskyrkans sommarhem. Pågår mellan 14-16 men var gärna med och klä midsommarstången från kl 13.30. Helmer och Wester spelar och sjunger, det blir dans kring stången, Frövi folkdansgille och godisregn. Servering med hembakat, godislotteri, älgbaneskytte, fiskdamm och mycket mer! Alla är välkomna. Parkera gärna vid Prästryggen och gå stigen österut. Arrangör: Equmenia Frövi.

Nyberget, Dammsjön. Midsommarfirande med start kl. 14.00. Dans, lekar och kaffeservering finnes. Alla är hjärtligt välkomna. Arrangör: Nybergets Byalag.

Rockhammar, Lustholmen. Kl. 10.00 samling vid Stallbacken för blomsterplockning. Tur med kärra efter traktor som slutar vid Lustholmen där stången kläs och det bjuds på fika. Firandet startar kl 14.00. Traditionsenligt firande med dans runt stången, café med fika och korv med bröd, fiskdamm för barnen samt lotteri. Sonny Landin spelar och sjunger.  Arrangör: Rockhammars IK.

Uskavigården, Kl. 11.00 stången kläs, kl. 16.00 dans kring stången, uppträdande av Lindesbergs Folkdansgille m.m. För hela midsommarprogrammet se www.uskavi.se. Arrangör: Uskavigården.

Ramsberg, Traditionellt firande med start kl. 14.00 då midsommarstången reses. Uppträdande av Rolands Trio, dans, barnlek och servering vid Församlingsgården i Ramsberg. Arrangör: Ramsbergs Hembygdsförening.

Vedevåg, Vid Wedevågs Herrgård, kl 14.00. Midsommarafton med dans kring midsommarstången och fika med fiskdamm. Arrangör: Wedevåg Hembygdsförening.

Stråssa, Midsommar firas på Navet i Stråssa. Festligheterna börjar kl. 11.00 och beräknas hålla på till kl. 13.30. Mats och Anna Andersson står för musik och lek. Under dagen kommer det vara tävlingar, ponnyridning, servering m.m. Torsdagen innan midsommar samling vid Navet för blomplockning. Efteråt finns möjlighet till traktoråkning och skrinda samt glass. Arrangör: Stråssa by.

Källa: Upplev Lindesberg

Publicerad 19 juni 2019 klockan 14:19

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Lindesbergs kommun

Nu kan ungdomar söka feriejobb inom kommunen

Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.

11 mars 2026 klockan 13:36 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Projektledare Simon Tullstedt, museichef Mikael Tiderman och samhällsutvecklingschef Isabella Lohse. Foto: Lindesbergs kommun

Kraftsamling för Frövis framtid – nu startar projektet ”Vi är Frövi”

Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.

11 mars 2026 klockan 12:27 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Beslut: Nej till utredning om möjligheter till etablering av kärnkraft i Lindesberg

På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den ...

Artikel innehåller bildspel Här inviger Linde Energi sin del av industriutställningen

Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens ...

Han tar över Frövi hotell: ”Ett fantastiskt vackert hus”

Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter ...

De tre närvarande från Ramsbergs Ryttarkamrater som emottog priset är från vänster Inger Zanders, Margareta Sundman och längst till höger Carina Lundkvist. Foto: Anna Hedrén

Trio överraskades med att prisas Årets Ramsbergare

I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.

9 mars 2026 klockan 14:11 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Gunilla Borensjö visade upp sina fantasifulla blommor gjorda av kräppapper. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Vinterspår 2026

Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.

8 mars 2026 klockan 14:44 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

”Stickmaja” prisades till minne av Gunilla Dovsten: ”Hedrande”
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla ...
7 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nytt förslag: Utred möjligheterna till etablering av kärnkraft i Lindesberg
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför ...
7 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett först bland Sveriges regioner med robotassisterade höftoperationer
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut ...
6 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Geten Pelle vid Lindesbergs lasarett. Foto: Jennie Einarsson. Allan Runefelt. Foto: Privat.

Inför Vinterspår: Han är konstnären bakom de kända skulpturerna i Lindesberg

Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.

5 mars 2026 klockan 17:06 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ellen Arrestad har tagit över som VD för Storå Rör efter pappa Stefan Olsson Arrestad. Foto: Jennie Einarsson

Ellen tog över VD-posten efter pappa Stefan

En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.

4 mars 2026 klockan 19:01 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Region Örebro län satsar vidare på gratis livemusik

För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”...

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana

För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från ...

Undersköterskornas larm: ”Hemtjänstens brister är större än ni tror”

Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i ...

Sara Gunnarsson sätter in 4-1 och låser i princip måndagens kvalmatch till IFK Lindesbergs fördel. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel

Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.

2 mars 2026 klockan 22:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett ...

Artikel innehåller bildspel Hemmaglädje i Libo Cup – fyra av sex finaler till LIF Lindesberg

För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som ...

VA-satsning på 400 miljoner påverkar taxan i Lindesberg

Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen...

Lindlöven utklassar Falu IF i seriefinalen – nu väntar slutspelet

Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar sä...

IFK Lindesbergs damer avslutar futsalsäsongen i arenan

Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin ...

Artikel innehåller bildspel Nu öppnar Lindesbergs nya Solotek: ”En stunds vardagslyx”

På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Till och från jobbet

Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.

27 februari 2026 klockan 15:39 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde ...
26 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

På fredag går startskottet för det sjunde Libo Cup
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin...
26 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg är klara för kvalspel mot Allsvenskan
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande sä...
25 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-25

2026-02-25

2026-02-24

2026-02-24

2026-02-23

2026-02-22

2026-02-22

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-19

2026-02-19

2026-03-11 15:09