Arkivfoto: Ida Lindkvist

Här firas midsommar i Lindesbergs kommun

En dag fylld av tradition och glädje väntar runt hörnet. Små grodor, lekar och mycket annat skoj väntar när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum nu på fredag. På Gusselby Annorlundas camping är förberedelserna i full gång, och i år får man besök av en dragspelare som ska sätta guldkant på ringdansen. LindeNytt har samlat information om detta och många andra firanden för att guida invånarna till festligheterna.

Varje år, när sommaren står i full blom, samlas hundratals människor i Gusselby för att fira midsommar på ett traditionellt sätt. Mellan klockan 12 och 15 på midsommarafton förvandlas campingområdet vid sjön till en plats fylld av glädje, musik, och gemenskap. Firandet är helt och hållet arrangerat av frivilliga långliggare på campingen, däribland Makarna Lennart och Annelie Heintz som är i full fart med att styra upp årets firande.

”Snäckan och Skalis” är ett uppskattat inslag på Gusselby Annorlundas midsommarfirande. Foto: Privat

– Det är vi långliggare som tillsammans anordnar midsommarfirandet varje år. Under de senaste åren har det kommit igång ordentligt, det brukar komma hundratals människor från Mellansverige hit och fira midsommar, berättar Lennart Heintz.

Lennart förklarar att det ligger mycket planering bakom firandet för att det ska finnas något för alla. I år blir det luftgevärsskytte, lotterier med fina priser, chokladhjul och fiskdamm för barnen. Snäckan och Skalis, campingens uppskattade maskotar, leker med barnen och i år gästas man dessutom av en dragspeleman som ska sätta guldkant på ringdansen.

– Om vädret är fint brukar många passa på att bada i vår vackra badvik också, vilket är en extra bonus för både barn och vuxna. Det är ett litet lotteri, men oavsett vädret så ser vi alltid till att de som kommer får en härlig midsommarafton, avslutar makarna Heinz.

Som sig bör anordnas det traditionsenliga firanden på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. Nedan hittar ni alla firanden som just nu har kommit till vår kännedom.

Siggebohyttan, Bergsmansgården
Förberedelser: Torsdag 20 juni kl 18.00 lövas midsommarstången och kläs med blomster på Midsommarafton kl 10.00. Alla är välkomna att hjälpa till – ta gärna med blomster.
Midsommarfirande: Start kl. 14.00. Musikunderhållning av Bärgslaget och cellotrio från Lindesbergs kulturskola. Midsommarstången reses ca. kl 15.00 Följt av danslekar med Jorma Ehnvik och uppträdande kl. 16.00 av clownen Hoff. Kaffeservering.
Fri entré. P-avgift 50kr/bil
Arrangör: Öskeviks Allmänna Byförening i samarbete med Örebro läns museum och stöd från Lindesbergs Kultur- och fritidsförvaltning

Frövi, Korskyrkans Sommarhem
Förberedelser: Kom gärna en liten stund innan firandet börjar för att vara med och klä midsommarstången. Ta gärna med egna blommor.
Midsommarfirande: Start kl 14.00. Ringdans kring midsommarstången. Lekar, aktiviteter, folkdansuppvisning av Frövi folkdansgille och servering med hembakat fika.
Arrangör: Korskyrkan Frövi, Frövi sportfiskeklubb, Näsby hembygdsförening, Frövi PRO, Fröviortens trädgårdsförening, Frövi folkdansgille och studieförbundet Bilda

Fellingsbro, Hembygdsgården
Förberedelser: Midsommarafton kl 09.00 kläs midsommarstången. Alla som vill får delta, ta gärna med blommor.
Midsommarfirande: Start kl. 13:00. Knytgubbarna reser stången. Spelmanslaget med dansare deltager. Traditionella danslekar under ledning av Sören Wester. Uppvisning av Tassadansarna. Försäljning av böcker. Servering finns.
Arrangör: Fellingsbro Hembygds- och Fornminnesförening

Vedevåg, Wedevågs herrgård
Förberedelser: Torsdag 20 juni kl. 17.00 kläs midsommarstången. Wedevåg Hembygdsförening bjuder på fika. Ta med egenplockade blommor.
Midsommarfirande: Start kl. 14.00. Dans kring midsommarstången. Musikunderhållning av spelmännen ”Inge Widars”. Fika finns. Fiskdamm för barnen.
Begränsat antal sittplatser så ta gärna med filt eller stol att sitta på.
Arrangör: Wedevåg Hembygdsförening

Gusselby, Gusselby Annorlunda
Förberedelser: Torsdag 20 juni kl. 19.00 klär vi midsommarstången tillsammans.
Midsommarfirande: Start kl. 12.00. Lotterier, chokladhjul, pilkastning, luftgevärsskytte, fiskedamm, hamburgare, kaffeservering. 13.00 Tågar vi mot fotbollsplanen och reser midsommarstången, Jorma underhåller med sitt dragspel, dans runt stången. Snäckan och Skalis hälsar på barnen och dansar med runt stången.
Arrangör: Caravan Club Gusselby Annorlunda

Sällinge, Paviljongen vid Sällinge gamla affär
Midsommarvaka med kransbindning torsdag 20 juni kl. 17.00. Ta gärna med dig blommor från din trädgård, ängen eller vägkanten. Ta gärna med egen sekatör.
Knytis, ta med det du vill äta & dricka. Möjlighet att grilla. Midsommarafton hänvisas firandet till Rockhammar.
Arrangör: Sällinge By

Rockhammar, Lustholmen
Midsommarfirande: Kl 10.00 Traktortur för barn med vuxen för att plocka blommor och ris till midsommarstången. Samling vid brandstationen. Föräldrar ansvarar för sina barn. Medtag egen sekatör och gärna avbitare till ståltråd. Turen avslutas på Lustholmen c:a 11.00 där man hjälps åt att klä stången, resa den samt dans. 10.00 öppnar serveringen på Lustholmen där fika säljs. 11.00 – 13.00 Ponnyridning (kostar 30 kr) 12.30 – 14.00 Lotteri för vuxna och barn. Efter kl 14.00 kan man om man vill ha med sig picknic och fortsätta firandet på de stora gräsytorna.
Arrangör: Rockhammars IK

Stråssa, Navet
Förberedelser: Torsdag 20 juni kl. 18.00 samlas vi vid Navet för att plocka blommor och klä midsommarstången.
Midsommarfirande: Start kl. 11.00. Dans runt midsommarstången till livemusik. Chokladhjul, godisregn, tipspromenad, fika, korv.
Arrangör: Föreningen Stråssa By

Ramsberg, Församlingsgården
Förberedelser: Torsdag 20 juni kl. 17.00 klär vi stången tillsammans, där vi alla bidrar med blommor. Ramsbergs Hembygdsförening bjuder på korv med bröd till de som är med och klär stången.
Midsommarfirande: Start kl. 14.00. reser vi midsommarstången. Levande musik med lekar och dans kring. Lotterier, fika och midsommarbakelse.
Arrangör: Ramsbergs Hembygdsförening

Löa, Dansbanan vid bygdegården
Midsommarfirandet startar kl. 11.00. Traditionell midsommardans kring stången. Föreningen bjuder barnen på glass.
Arrangör: Löa Bygdegårdsförening

Uskavi, Uskavigården
Förberedelser: Midsommarafton kl 11.00 kläs midsommarstången. kl. 12.00 – 14.00 serveras midsommarbuffé i restaurangen.
Midsommarfirande: Start kl 16.00. Dans kring midsommarstången. Uppvisning av Frövi Folkdansgille. Kl. 19.00 Konsert i Parken med gruppen Vera. Kl. 21.30 Nattvardsandakt med Eddy Alexandersson och Magnus Kronberg.
Midsommardagen: 11.00 Gudstjänst med Magnus Kronberg och Eddy Alexandersson. Kl. 12.00 Midsommarbuffé. Kl. 15.00 Konsert med Erik Mjönes som tolkar Einar Ekberg. Kl. 19.00 Konsert med Guldsmedshyttans musikkår. Kl. 21.00 Konsert med Per Alexandersson & Mats Dernánd ”Brother from another Brother”.
Arrangör: Uskavigården

Allmänningbo, Granathagen Grimsöbodar
Förberedelser: Torsdag 20 juni kl. 15.00 pyntar vi festplatsen tillsammans. Plocka gärna med blommor som vi kan klä midsommarstången med.
Midsommarfirande: Start kl 14.00. Dans kring midsommarstången, traditionsenliga tävlingar, lotterier, fiskedamm. Kaffe med dopp till försäljning. Vi tar helst kontanter.
Arrangör: Allmänningbo bygdeförening

• Midsommarfirandet i Guldsmedshyttan är inställt i år.

• Listan kan komma att uppdateras. Känner du till andra platser där firande kommer äga rum, så tipsa oss gärna på redaktion@lindenytt.com

 

Publicerad 17 juni 2024 klockan 11:01

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Barn- utbildningsnämndens ordförande Lillemor Bodman (M) och verksamhetschef Kristina Öhrn. Foto: Camilla Lagerman

Miljonförstärkning till förskolan: ”De sliter verkligen”

Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).

27 april 2026 klockan 16:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Mats Nyström, Försvarsmakten

900 soldater intar Lindesbergs kommun i stor militärövning

Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.

27 april 2026 klockan 11:34 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön

Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av ...

Polisen misstänker att centrumbränder var anlagda

Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i ...

Flera fordon i brand i centrala Lindesberg

På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna p...

Arkivfoto: Jennie Einarsson

Lista: Här firas Valborg

Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.

24 april 2026 klockan 14:23 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Efter polislarmet: Så ska ungdomsfylleriet stävjas

Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.

24 april 2026 klockan 11:26 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Polisen larmar om ungdomsfylleri i centrum
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med ...
23 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

De tar över bär- och grönsaksodlingen: ”Förälskade direkt”
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av...
23 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nytt avtal underlättar för kommuninvånare med skadade bilar
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja ...
22 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ett omfattande arbete med vatten och avlopp startar nu på industrirakan i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun

VA-arbete på industrirakan – Stafettgatan stängs delvis av

Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.

22 april 2026 klockan 12:35 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Personbilen totalförstördes i branden. Foto: Läsarbild

Bilbrand orsakade trafikstopp

En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

21 april 2026 klockan 09:31 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Viadukt stängd i månader

Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat ...

Artikel innehåller bildspel Nu är teaterstjärnorna ”på spåret” igen med ny vårshow!

Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stj...

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Lada totalförstörd i brand – polisen misstänker brott

Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.

18 april 2026 klockan 08:58 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan...

Holksuccé i Löa – fjärde raka finalen för friskolan

Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i få...

Skolbuss i olycka – varken polis eller räddningstjänst larmades

På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett ...

Veteranerna Mathz och Jan om invigningen av minnesstenen: ”Alla är välkomna”

De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar ...

Minnesord: Greger Nilsson – 19 år i Linde energis styrelse

Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget ...

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare...

Foto: Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Caprice 2026

Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.

13 april 2026 klockan 13:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Jöback och Rathana satte stjärnglans på årets Caprice
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och ...
11 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av ...
10 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Naturreservatet som är en riktig pärla
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
10 april 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-10

2026-04-09

2026-04-09

2026-04-08

2026-04-08

2026-04-07

2026-04-06

2026-04-05

2026-04-05

2026-04-04

2026-04-03

2026-04-02

2026-04-02

2026-04-02

2026-04-27 22:01