Arkivfoto: Ida Lindkvist

Här firas midsommar i Lindesbergs kommun

En dag fylld av tradition och glädje väntar runt hörnet. Små grodor, lekar och mycket annat skoj väntar när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum nu på fredag. På Gusselby Annorlundas camping är förberedelserna i full gång, och i år får man besök av en dragspelare som ska sätta guldkant på ringdansen. LindeNytt har samlat information om detta och många andra firanden för att guida invånarna till festligheterna.

Varje år, när sommaren står i full blom, samlas hundratals människor i Gusselby för att fira midsommar på ett traditionellt sätt. Mellan klockan 12 och 15 på midsommarafton förvandlas campingområdet vid sjön till en plats fylld av glädje, musik, och gemenskap. Firandet är helt och hållet arrangerat av frivilliga långliggare på campingen, däribland Makarna Lennart och Annelie Heintz som är i full fart med att styra upp årets firande.

”Snäckan och Skalis” är ett uppskattat inslag på Gusselby Annorlundas midsommarfirande. Foto: Privat

– Det är vi långliggare som tillsammans anordnar midsommarfirandet varje år. Under de senaste åren har det kommit igång ordentligt, det brukar komma hundratals människor från Mellansverige hit och fira midsommar, berättar Lennart Heintz.

Lennart förklarar att det ligger mycket planering bakom firandet för att det ska finnas något för alla. I år blir det luftgevärsskytte, lotterier med fina priser, chokladhjul och fiskdamm för barnen. Snäckan och Skalis, campingens uppskattade maskotar, leker med barnen och i år gästas man dessutom av en dragspeleman som ska sätta guldkant på ringdansen.

– Om vädret är fint brukar många passa på att bada i vår vackra badvik också, vilket är en extra bonus för både barn och vuxna. Det är ett litet lotteri, men oavsett vädret så ser vi alltid till att de som kommer får en härlig midsommarafton, avslutar makarna Heinz.

Som sig bör anordnas det traditionsenliga firanden på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. Nedan hittar ni alla firanden som just nu har kommit till vår kännedom.

Siggebohyttan, Bergsmansgården
Förberedelser: Torsdag 20 juni kl 18.00 lövas midsommarstången och kläs med blomster på Midsommarafton kl 10.00. Alla är välkomna att hjälpa till – ta gärna med blomster.
Midsommarfirande: Start kl. 14.00. Musikunderhållning av Bärgslaget och cellotrio från Lindesbergs kulturskola. Midsommarstången reses ca. kl 15.00 Följt av danslekar med Jorma Ehnvik och uppträdande kl. 16.00 av clownen Hoff. Kaffeservering.
Fri entré. P-avgift 50kr/bil
Arrangör: Öskeviks Allmänna Byförening i samarbete med Örebro läns museum och stöd från Lindesbergs Kultur- och fritidsförvaltning

Frövi, Korskyrkans Sommarhem
Förberedelser: Kom gärna en liten stund innan firandet börjar för att vara med och klä midsommarstången. Ta gärna med egna blommor.
Midsommarfirande: Start kl 14.00. Ringdans kring midsommarstången. Lekar, aktiviteter, folkdansuppvisning av Frövi folkdansgille och servering med hembakat fika.
Arrangör: Korskyrkan Frövi, Frövi sportfiskeklubb, Näsby hembygdsförening, Frövi PRO, Fröviortens trädgårdsförening, Frövi folkdansgille och studieförbundet Bilda

Fellingsbro, Hembygdsgården
Förberedelser: Midsommarafton kl 09.00 kläs midsommarstången. Alla som vill får delta, ta gärna med blommor.
Midsommarfirande: Start kl. 13:00. Knytgubbarna reser stången. Spelmanslaget med dansare deltager. Traditionella danslekar under ledning av Sören Wester. Uppvisning av Tassadansarna. Försäljning av böcker. Servering finns.
Arrangör: Fellingsbro Hembygds- och Fornminnesförening

Vedevåg, Wedevågs herrgård
Förberedelser: Torsdag 20 juni kl. 17.00 kläs midsommarstången. Wedevåg Hembygdsförening bjuder på fika. Ta med egenplockade blommor.
Midsommarfirande: Start kl. 14.00. Dans kring midsommarstången. Musikunderhållning av spelmännen ”Inge Widars”. Fika finns. Fiskdamm för barnen.
Begränsat antal sittplatser så ta gärna med filt eller stol att sitta på.
Arrangör: Wedevåg Hembygdsförening

Gusselby, Gusselby Annorlunda
Förberedelser: Torsdag 20 juni kl. 19.00 klär vi midsommarstången tillsammans.
Midsommarfirande: Start kl. 12.00. Lotterier, chokladhjul, pilkastning, luftgevärsskytte, fiskedamm, hamburgare, kaffeservering. 13.00 Tågar vi mot fotbollsplanen och reser midsommarstången, Jorma underhåller med sitt dragspel, dans runt stången. Snäckan och Skalis hälsar på barnen och dansar med runt stången.
Arrangör: Caravan Club Gusselby Annorlunda

Sällinge, Paviljongen vid Sällinge gamla affär
Midsommarvaka med kransbindning torsdag 20 juni kl. 17.00. Ta gärna med dig blommor från din trädgård, ängen eller vägkanten. Ta gärna med egen sekatör.
Knytis, ta med det du vill äta & dricka. Möjlighet att grilla. Midsommarafton hänvisas firandet till Rockhammar.
Arrangör: Sällinge By

Rockhammar, Lustholmen
Midsommarfirande: Kl 10.00 Traktortur för barn med vuxen för att plocka blommor och ris till midsommarstången. Samling vid brandstationen. Föräldrar ansvarar för sina barn. Medtag egen sekatör och gärna avbitare till ståltråd. Turen avslutas på Lustholmen c:a 11.00 där man hjälps åt att klä stången, resa den samt dans. 10.00 öppnar serveringen på Lustholmen där fika säljs. 11.00 – 13.00 Ponnyridning (kostar 30 kr) 12.30 – 14.00 Lotteri för vuxna och barn. Efter kl 14.00 kan man om man vill ha med sig picknic och fortsätta firandet på de stora gräsytorna.
Arrangör: Rockhammars IK

Stråssa, Navet
Förberedelser: Torsdag 20 juni kl. 18.00 samlas vi vid Navet för att plocka blommor och klä midsommarstången.
Midsommarfirande: Start kl. 11.00. Dans runt midsommarstången till livemusik. Chokladhjul, godisregn, tipspromenad, fika, korv.
Arrangör: Föreningen Stråssa By

Ramsberg, Församlingsgården
Förberedelser: Torsdag 20 juni kl. 17.00 klär vi stången tillsammans, där vi alla bidrar med blommor. Ramsbergs Hembygdsförening bjuder på korv med bröd till de som är med och klär stången.
Midsommarfirande: Start kl. 14.00. reser vi midsommarstången. Levande musik med lekar och dans kring. Lotterier, fika och midsommarbakelse.
Arrangör: Ramsbergs Hembygdsförening

Löa, Dansbanan vid bygdegården
Midsommarfirandet startar kl. 11.00. Traditionell midsommardans kring stången. Föreningen bjuder barnen på glass.
Arrangör: Löa Bygdegårdsförening

Uskavi, Uskavigården
Förberedelser: Midsommarafton kl 11.00 kläs midsommarstången. kl. 12.00 – 14.00 serveras midsommarbuffé i restaurangen.
Midsommarfirande: Start kl 16.00. Dans kring midsommarstången. Uppvisning av Frövi Folkdansgille. Kl. 19.00 Konsert i Parken med gruppen Vera. Kl. 21.30 Nattvardsandakt med Eddy Alexandersson och Magnus Kronberg.
Midsommardagen: 11.00 Gudstjänst med Magnus Kronberg och Eddy Alexandersson. Kl. 12.00 Midsommarbuffé. Kl. 15.00 Konsert med Erik Mjönes som tolkar Einar Ekberg. Kl. 19.00 Konsert med Guldsmedshyttans musikkår. Kl. 21.00 Konsert med Per Alexandersson & Mats Dernánd ”Brother from another Brother”.
Arrangör: Uskavigården

Allmänningbo, Granathagen Grimsöbodar
Förberedelser: Torsdag 20 juni kl. 15.00 pyntar vi festplatsen tillsammans. Plocka gärna med blommor som vi kan klä midsommarstången med.
Midsommarfirande: Start kl 14.00. Dans kring midsommarstången, traditionsenliga tävlingar, lotterier, fiskedamm. Kaffe med dopp till försäljning. Vi tar helst kontanter.
Arrangör: Allmänningbo bygdeförening

• Midsommarfirandet i Guldsmedshyttan är inställt i år.

• Listan kan komma att uppdateras. Känner du till andra platser där firande kommer äga rum, så tipsa oss gärna på redaktion@lindenytt.com

 

Publicerad 17 juni 2024 klockan 11:01

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Mikael "Blomman" Blomberg, Jens Ekmark och Peter Hayden. Foto: Camilla Lagerman

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.

1 juli 2026 klockan 15:50 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Willhelm Sundman (L). Oppositionsråd, Region Örebro län. Pressbild: Liberalerna

Mitt löfte till dig – vårdcentralerna och akuten

INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.

1 juli 2026 klockan 11:09 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”

I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten ...

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”

Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg...

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården

Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala ...

Det är upplagt för ännu en magisk sommarkväll när Martin på sjön går av stapeln. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Det blir en sommar med Martin på sjön igen

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.

29 juni 2026 klockan 14:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Regionstyret sviker landsbygden

INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.

29 juni 2026 klockan 14:49 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. ...
26 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Solig premiär för Sommarsaga på torget: ”Jättehärligt”
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget...
26 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Gun-Britt visar en av landets Tusen Trädgårdar: ”Positivt”
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning...
25 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Liberalerna Christian Liljenhed och Willhelm Sundman. Bilden är tagen i samband med invigningen av Svea Kvinnojours nya lokaler i Kumla. Foto: Liberalerna

Ingen kvinna ska behöva fly från kommunen för att bli fri

INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.

25 juni 2026 klockan 10:38 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Gruvstrejkens öden skildras i drömsk uppsättning i Stripa

Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.

24 juni 2026 klockan 13:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan ...

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående ...

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet

För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ...

På lördag arrangeras till populära Ullermuller för fjortonde året i rad. Arkivbild: Anna Fryxell

Fjortonde raka året med Ullermuller: ”Riktigt kul”

Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.

23 juni 2026 klockan 08:45 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Man gripen misstänkt för inbrott på krog

Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i ...

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egenträ...

FotoFredag: Glad Midsommar!

Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna...

Så var kommunens första Demokratikväll

Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där ...

Efter alla skadegörelser – nu väntar kameraövervakning

Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter...

Sommarlovskänslan på topp vid Fröjevi Idrottsplats

Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ...

Gymnasiechef Staffan Hörnberg fick en kunglig avtackning. Foto: Camilla Lagerman

Kunglig avtackning för Lindeskolans regent

Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.

16 juni 2026 klockan 17:19 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Oppositionens budget vinnare i fullmäktige
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, ...
16 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Laddat för sommaraktiviteter vid Siggebohyttans bergsmansgård
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står ...
16 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Sista dagen med gänget – och sista studenten med Staffan
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt ...
15 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-15

2026-06-12

2026-06-12

2026-06-12

2026-06-12

2026-06-11

2026-06-11

2026-06-11

2026-06-09

2026-06-09

2026-06-09

2026-06-08

2026-06-06

2026-06-05

2026-07-01 22:57