Arkivfoto: Ida Lindkvist

Här firas midsommar i Lindesbergs kommun

En dag fylld av tradition och glädje väntar runt hörnet. Små grodor, lekar och mycket annat skoj väntar när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum nu på fredag. På Gusselby Annorlundas camping är förberedelserna i full gång, och i år får man besök av en dragspelare som ska sätta guldkant på ringdansen. LindeNytt har samlat information om detta och många andra firanden för att guida invånarna till festligheterna.

Varje år, när sommaren står i full blom, samlas hundratals människor i Gusselby för att fira midsommar på ett traditionellt sätt. Mellan klockan 12 och 15 på midsommarafton förvandlas campingområdet vid sjön till en plats fylld av glädje, musik, och gemenskap. Firandet är helt och hållet arrangerat av frivilliga långliggare på campingen, däribland Makarna Lennart och Annelie Heintz som är i full fart med att styra upp årets firande.

”Snäckan och Skalis” är ett uppskattat inslag på Gusselby Annorlundas midsommarfirande. Foto: Privat

– Det är vi långliggare som tillsammans anordnar midsommarfirandet varje år. Under de senaste åren har det kommit igång ordentligt, det brukar komma hundratals människor från Mellansverige hit och fira midsommar, berättar Lennart Heintz.

Lennart förklarar att det ligger mycket planering bakom firandet för att det ska finnas något för alla. I år blir det luftgevärsskytte, lotterier med fina priser, chokladhjul och fiskdamm för barnen. Snäckan och Skalis, campingens uppskattade maskotar, leker med barnen och i år gästas man dessutom av en dragspeleman som ska sätta guldkant på ringdansen.

– Om vädret är fint brukar många passa på att bada i vår vackra badvik också, vilket är en extra bonus för både barn och vuxna. Det är ett litet lotteri, men oavsett vädret så ser vi alltid till att de som kommer får en härlig midsommarafton, avslutar makarna Heinz.

Som sig bör anordnas det traditionsenliga firanden på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. Nedan hittar ni alla firanden som just nu har kommit till vår kännedom.

Siggebohyttan, Bergsmansgården
Förberedelser: Torsdag 20 juni kl 18.00 lövas midsommarstången och kläs med blomster på Midsommarafton kl 10.00. Alla är välkomna att hjälpa till – ta gärna med blomster.
Midsommarfirande: Start kl. 14.00. Musikunderhållning av Bärgslaget och cellotrio från Lindesbergs kulturskola. Midsommarstången reses ca. kl 15.00 Följt av danslekar med Jorma Ehnvik och uppträdande kl. 16.00 av clownen Hoff. Kaffeservering.
Fri entré. P-avgift 50kr/bil
Arrangör: Öskeviks Allmänna Byförening i samarbete med Örebro läns museum och stöd från Lindesbergs Kultur- och fritidsförvaltning

Frövi, Korskyrkans Sommarhem
Förberedelser: Kom gärna en liten stund innan firandet börjar för att vara med och klä midsommarstången. Ta gärna med egna blommor.
Midsommarfirande: Start kl 14.00. Ringdans kring midsommarstången. Lekar, aktiviteter, folkdansuppvisning av Frövi folkdansgille och servering med hembakat fika.
Arrangör: Korskyrkan Frövi, Frövi sportfiskeklubb, Näsby hembygdsförening, Frövi PRO, Fröviortens trädgårdsförening, Frövi folkdansgille och studieförbundet Bilda

Fellingsbro, Hembygdsgården
Förberedelser: Midsommarafton kl 09.00 kläs midsommarstången. Alla som vill får delta, ta gärna med blommor.
Midsommarfirande: Start kl. 13:00. Knytgubbarna reser stången. Spelmanslaget med dansare deltager. Traditionella danslekar under ledning av Sören Wester. Uppvisning av Tassadansarna. Försäljning av böcker. Servering finns.
Arrangör: Fellingsbro Hembygds- och Fornminnesförening

Vedevåg, Wedevågs herrgård
Förberedelser: Torsdag 20 juni kl. 17.00 kläs midsommarstången. Wedevåg Hembygdsförening bjuder på fika. Ta med egenplockade blommor.
Midsommarfirande: Start kl. 14.00. Dans kring midsommarstången. Musikunderhållning av spelmännen ”Inge Widars”. Fika finns. Fiskdamm för barnen.
Begränsat antal sittplatser så ta gärna med filt eller stol att sitta på.
Arrangör: Wedevåg Hembygdsförening

Gusselby, Gusselby Annorlunda
Förberedelser: Torsdag 20 juni kl. 19.00 klär vi midsommarstången tillsammans.
Midsommarfirande: Start kl. 12.00. Lotterier, chokladhjul, pilkastning, luftgevärsskytte, fiskedamm, hamburgare, kaffeservering. 13.00 Tågar vi mot fotbollsplanen och reser midsommarstången, Jorma underhåller med sitt dragspel, dans runt stången. Snäckan och Skalis hälsar på barnen och dansar med runt stången.
Arrangör: Caravan Club Gusselby Annorlunda

Sällinge, Paviljongen vid Sällinge gamla affär
Midsommarvaka med kransbindning torsdag 20 juni kl. 17.00. Ta gärna med dig blommor från din trädgård, ängen eller vägkanten. Ta gärna med egen sekatör.
Knytis, ta med det du vill äta & dricka. Möjlighet att grilla. Midsommarafton hänvisas firandet till Rockhammar.
Arrangör: Sällinge By

Rockhammar, Lustholmen
Midsommarfirande: Kl 10.00 Traktortur för barn med vuxen för att plocka blommor och ris till midsommarstången. Samling vid brandstationen. Föräldrar ansvarar för sina barn. Medtag egen sekatör och gärna avbitare till ståltråd. Turen avslutas på Lustholmen c:a 11.00 där man hjälps åt att klä stången, resa den samt dans. 10.00 öppnar serveringen på Lustholmen där fika säljs. 11.00 – 13.00 Ponnyridning (kostar 30 kr) 12.30 – 14.00 Lotteri för vuxna och barn. Efter kl 14.00 kan man om man vill ha med sig picknic och fortsätta firandet på de stora gräsytorna.
Arrangör: Rockhammars IK

Stråssa, Navet
Förberedelser: Torsdag 20 juni kl. 18.00 samlas vi vid Navet för att plocka blommor och klä midsommarstången.
Midsommarfirande: Start kl. 11.00. Dans runt midsommarstången till livemusik. Chokladhjul, godisregn, tipspromenad, fika, korv.
Arrangör: Föreningen Stråssa By

Ramsberg, Församlingsgården
Förberedelser: Torsdag 20 juni kl. 17.00 klär vi stången tillsammans, där vi alla bidrar med blommor. Ramsbergs Hembygdsförening bjuder på korv med bröd till de som är med och klär stången.
Midsommarfirande: Start kl. 14.00. reser vi midsommarstången. Levande musik med lekar och dans kring. Lotterier, fika och midsommarbakelse.
Arrangör: Ramsbergs Hembygdsförening

Löa, Dansbanan vid bygdegården
Midsommarfirandet startar kl. 11.00. Traditionell midsommardans kring stången. Föreningen bjuder barnen på glass.
Arrangör: Löa Bygdegårdsförening

Uskavi, Uskavigården
Förberedelser: Midsommarafton kl 11.00 kläs midsommarstången. kl. 12.00 – 14.00 serveras midsommarbuffé i restaurangen.
Midsommarfirande: Start kl 16.00. Dans kring midsommarstången. Uppvisning av Frövi Folkdansgille. Kl. 19.00 Konsert i Parken med gruppen Vera. Kl. 21.30 Nattvardsandakt med Eddy Alexandersson och Magnus Kronberg.
Midsommardagen: 11.00 Gudstjänst med Magnus Kronberg och Eddy Alexandersson. Kl. 12.00 Midsommarbuffé. Kl. 15.00 Konsert med Erik Mjönes som tolkar Einar Ekberg. Kl. 19.00 Konsert med Guldsmedshyttans musikkår. Kl. 21.00 Konsert med Per Alexandersson & Mats Dernánd ”Brother from another Brother”.
Arrangör: Uskavigården

Allmänningbo, Granathagen Grimsöbodar
Förberedelser: Torsdag 20 juni kl. 15.00 pyntar vi festplatsen tillsammans. Plocka gärna med blommor som vi kan klä midsommarstången med.
Midsommarfirande: Start kl 14.00. Dans kring midsommarstången, traditionsenliga tävlingar, lotterier, fiskedamm. Kaffe med dopp till försäljning. Vi tar helst kontanter.
Arrangör: Allmänningbo bygdeförening

• Midsommarfirandet i Guldsmedshyttan är inställt i år.

• Listan kan komma att uppdateras. Känner du till andra platser där firande kommer äga rum, så tipsa oss gärna på redaktion@lindenytt.com

 

Publicerad 17 juni 2024 klockan 11:01

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Polisen misstänker att centrumbränder var anlagda

Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.

25 april 2026 klockan 14:52 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Flera fordon i brand i centrala Lindesberg

På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.

25 april 2026 klockan 11:56 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Lista: Här firas Valborg

Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista...

Efter polislarmet: Så ska ungdomsfylleriet stävjas

Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevh...

Polisen larmar om ungdomsfylleri i centrum

Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i ...

Adam och Angelica. Foto: privat. Brunnstorps gård. Arkivbild, LindeNytt. Foto: Ida Lindkvist

De tar över bär- och grönsaksodlingen: ”Förälskade direkt”

I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.

23 april 2026 klockan 10:25 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Patrik Esenius och Daniel Forsman på Lindesbergs Bilskadecenter. Foto: Camilla Lagerman

Nytt avtal underlättar för kommuninvånare med skadade bilar

För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.

22 april 2026 klockan 14:59 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

VA-arbete på industrirakan – Stafettgatan stängs delvis av
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär ...
22 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Bilbrand orsakade trafikstopp
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvä...
21 april 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Viadukt stängd i månader
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Fö...
20 april 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, inleder årets Vårshow - "På spåret". Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Nu är teaterstjärnorna ”på spåret” igen med ny vårshow!

Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!

20 april 2026 klockan 12:23 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Mona Ek får hjälp att ställa upp en av de nio korgarna som nu är uppställda på Lindesbergs nya discgolfbana, strax utanför Fritidsbyn. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.

18 april 2026 klockan 18:04 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lada totalförstörd i brand – polisen misstänker brott

Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Stor...

FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan...

Holksuccé i Löa – fjärde raka finalen för friskolan

Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i få...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Skolbuss i olycka – varken polis eller räddningstjänst larmades

På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.

16 april 2026 klockan 11:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Veteranerna Mathz och Jan om invigningen av minnesstenen: ”Alla är välkomna”

De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar ...

Minnesord: Greger Nilsson – 19 år i Linde energis styrelse

Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget ...

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Caprice 2026

Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 ...

Artikel innehåller bildspel Jöback och Rathana satte stjärnglans på årets Caprice

Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig...

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta

15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa ...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Naturreservatet som är en riktig pärla

FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.

10 april 2026 klockan 15:29 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ...
10 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden s...
9 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Här ska minnessten för veteraner resas
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett ...
9 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-08

2026-04-08

2026-04-07

2026-04-06

2026-04-05

2026-04-05

2026-04-04

2026-04-03

2026-04-02

2026-04-02

2026-04-02

2026-03-31

2026-03-31

2026-03-30

2026-04-25 20:29