Måndag den 6 juni är det Sveriges nationaldag. Efter två år med pandemi så kan vi äntligen fira nationaldagen tillsammans på ett traditionellt sätt igen. I Lindesbergs kommun firas det på flera olika platser som vi har listat nedan:
Lindesberg
Kl. 17.45 går det traditionsenliga Fantåget från Arenan. Alla som vill är välkomna att delta i fantåget som leds av Hemvärnets Musikkår Guldsmedshyttan. Ta gärna med flagga. I Oscarsparken spelar Hemvärnets Musikkår och Lindesbergs folkdansgille bjuder upp till dans. Staffan Blixt håller tal och medlemmar från Bergslagens Spektakelteater visar upp delar från årets Korpspel. Tillväxtutskottets ordförande Magnus Storm delar ut Kulturstipendiet, Föreningsledarstipendiet samt Byggnadspriset. Kommunfullmäktiges ordförande Arnold Bengtsson håller tal. Firandet avslutas med Sveriges nationalsång.
Arrangör: Lindesbergs kommun.
Frövi
Firandet startar kl. 11.00 vid Hembygdsgården i Mariedal. Underhållning av Frövidansarna och Frövifors musikkår. Högtidstalare är kyrkoherde Per Kallin Pålsson. Hembygdsföreningen ordnar med kaffeservering.
Arrangör: Näsby Hembygdsförening
Fellingsbro
Kl. 13.00 är det samling vid Olofsborg för parad av föreningar med fanor och Frövifors musikkår. Kl. 13.30 startar firandet vid Hembygdsgården. Dagens talare är Karl Arne Löthgren. Rotarystipendiet delas ut. Servering.
Arrangör: Fellingsbro hembygds- och fornminnesförening.
Vedevåg
Kl. 14.00 firas Sveriges nationaldag utanför teatern i Vedevåg. Vid dåligt väder är vi inomhus. Wedevågs hembygdsförening bjuder på kaffe, tårta och musikunderhållning. Vi får lyssna till årets tal av Zila Conejeros.
Arrangör: Wedevågs Hembygdsförening.
Fornaboda
Nationaldagstrav på Fornaboda travbana. Första start kl. 13.45.
Bergslagsburger har servering.
Arrangör: Örebrotravet
Gusselby
Byaloppis och Marknad vid Kerstins Gårdsbutik med start kl. 11.00. Flera säljare finns på plats med försäljning av hantverk, bröd, kött och fisk m.m.
Hamburgare, glass, fika och lotteriförsäljning.
Arrangör: Hembygdsföreningen och Kerstins Gårdsbutik
Saknar du något firande i listan, så kontakta oss gärna via e-post: info@lindenytt.com
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.