Måndag den 6 juni är det Sveriges nationaldag. Efter två år med pandemi så kan vi äntligen fira nationaldagen tillsammans på ett traditionellt sätt igen. I Lindesbergs kommun firas det på flera olika platser som vi har listat nedan:
Lindesberg
Kl. 17.45 går det traditionsenliga Fantåget från Arenan. Alla som vill är välkomna att delta i fantåget som leds av Hemvärnets Musikkår Guldsmedshyttan. Ta gärna med flagga. I Oscarsparken spelar Hemvärnets Musikkår och Lindesbergs folkdansgille bjuder upp till dans. Staffan Blixt håller tal och medlemmar från Bergslagens Spektakelteater visar upp delar från årets Korpspel. Tillväxtutskottets ordförande Magnus Storm delar ut Kulturstipendiet, Föreningsledarstipendiet samt Byggnadspriset. Kommunfullmäktiges ordförande Arnold Bengtsson håller tal. Firandet avslutas med Sveriges nationalsång.
Arrangör: Lindesbergs kommun.
Frövi
Firandet startar kl. 11.00 vid Hembygdsgården i Mariedal. Underhållning av Frövidansarna och Frövifors musikkår. Högtidstalare är kyrkoherde Per Kallin Pålsson. Hembygdsföreningen ordnar med kaffeservering.
Arrangör: Näsby Hembygdsförening
Fellingsbro
Kl. 13.00 är det samling vid Olofsborg för parad av föreningar med fanor och Frövifors musikkår. Kl. 13.30 startar firandet vid Hembygdsgården. Dagens talare är Karl Arne Löthgren. Rotarystipendiet delas ut. Servering.
Arrangör: Fellingsbro hembygds- och fornminnesförening.
Vedevåg
Kl. 14.00 firas Sveriges nationaldag utanför teatern i Vedevåg. Vid dåligt väder är vi inomhus. Wedevågs hembygdsförening bjuder på kaffe, tårta och musikunderhållning. Vi får lyssna till årets tal av Zila Conejeros.
Arrangör: Wedevågs Hembygdsförening.
Fornaboda
Nationaldagstrav på Fornaboda travbana. Första start kl. 13.45.
Bergslagsburger har servering.
Arrangör: Örebrotravet
Gusselby
Byaloppis och Marknad vid Kerstins Gårdsbutik med start kl. 11.00. Flera säljare finns på plats med försäljning av hantverk, bröd, kött och fisk m.m.
Hamburgare, glass, fika och lotteriförsäljning.
Arrangör: Hembygdsföreningen och Kerstins Gårdsbutik
Saknar du något firande i listan, så kontakta oss gärna via e-post: info@lindenytt.com
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.