Valborgsmässoafton står för dörren och på en handfull platser runt om i kommunen laddas det för ett traditionsenligt firande. Klicka och läs mer om var eldarna brinner för Valborg.
Lindesberg, Oscarsparken. Firandet börjar kl. 20.45 med musikunderhållning av estetelever. Under kvällen hålls ett vårtal av kommunalrådet Irja Gustavsson, Harmoni sjunger vårsånger, brasan tänds 21.30 och sedan avfyras fyrverkerierna. Servering Café Oscar. Arrangör: Manskören Produktion Lindesberg AB
Frövi, Sjövallen. Musikkåren spelar. Trollkarlen Hoffner underhåller. Agility, körsång, förtäring, lotter med mera. Tal hålles av prästen Helene Björzén. Brasa och fyrverkeri efter kl 20.30
Grönbo. Körsång. Vårtal av Joakim Wessman. Linde Bergslags Kammarkör sjunger in våren. Fika finns från kl. 19.00. Ärtsoppa med ostsmörgås samt korv med bröd serveras. Brasan tänds ca 21.00.
Hammarbacken. Firande vid Gränsjöns strand från kl. 20.00. Fyrmästare Anders Luth. Sång och tal vid brasan. Skogscaféet öppet. Fyrverkerier över sjön. Arrangör: Hammarbackens Hembygdsförening
Fellingsbro, Hembygdsgården kl. 20.30. Brasan tänds och talet till våren håller Hans Degreus från Finnåkers kursgård. Vårsånger sjungs av Fellingsbro gospelkör och kyrkokör under ledning av Stefan Ljungberg. Ishockeyföreningen FFIK sköter serveringen. Räddningstjänsten avslutar kvällen med ett sponsrat sprakande fyrverkeri. Arrangör: Fellingsbro hembygds- och fornminnesförening samt Svenska kyrkan.
Vasselhyttan, Grusgropen kl. 19.00. Brasa, varmkorv och dryck finns att tillgå där. Sedan blir det promenad till Bygdegården där det är paketauktion och kaffe. Byn Vasselhyttan ligger i hjärtat av Bergslagen, ca 2 mil norr om Lindesberg, mellan Lindesberg och Kopparberg. Arrangör: Vasselhyttans Bygdegårdsförening.
Vedevåg, Lillön. Fackeltåg, brasa och fyrverkeri. Samling klockan 21:15 vid Källängsvägen. Avmarsch klockan 21:30 med tända facklor till Lillön.
Storå. Firandet börjar kl. 19.30 vid förskolan (bredvid Storåskolan) med korvförsäljning, kaffe, lotterier m.m. Kl 20.15 går man i fackeltåg till fotbollsplanen, där brasan tänds, musikkåren spelar och fyrverkeriet avfyras.
Arrangör: Lions Club Storå
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.