Valborgsmässoafton står för dörren och på en handfull platser runt om i kommunen laddas det för ett traditionsenligt firande. Klicka och läs mer om var eldarna brinner för Valborg.
Lindesberg, Oscarsparken. Firandet börjar kl. 20.45 med musikunderhållning av estetelever. Under kvällen hålls ett vårtal av kommunalrådet Irja Gustavsson, Harmoni sjunger vårsånger, brasan tänds 21.30 och sedan avfyras fyrverkerierna. Servering Café Oscar. Arrangör: Manskören Produktion Lindesberg AB
Frövi, Sjövallen. Musikkåren spelar. Trollkarlen Hoffner underhåller. Agility, körsång, förtäring, lotter med mera. Tal hålles av prästen Helene Björzén. Brasa och fyrverkeri efter kl 20.30
Grönbo. Körsång. Vårtal av Joakim Wessman. Linde Bergslags Kammarkör sjunger in våren. Fika finns från kl. 19.00. Ärtsoppa med ostsmörgås samt korv med bröd serveras. Brasan tänds ca 21.00.
Hammarbacken. Firande vid Gränsjöns strand från kl. 20.00. Fyrmästare Anders Luth. Sång och tal vid brasan. Skogscaféet öppet. Fyrverkerier över sjön. Arrangör: Hammarbackens Hembygdsförening
Fellingsbro, Hembygdsgården kl. 20.30. Brasan tänds och talet till våren håller Hans Degreus från Finnåkers kursgård. Vårsånger sjungs av Fellingsbro gospelkör och kyrkokör under ledning av Stefan Ljungberg. Ishockeyföreningen FFIK sköter serveringen. Räddningstjänsten avslutar kvällen med ett sponsrat sprakande fyrverkeri. Arrangör: Fellingsbro hembygds- och fornminnesförening samt Svenska kyrkan.
Vasselhyttan, Grusgropen kl. 19.00. Brasa, varmkorv och dryck finns att tillgå där. Sedan blir det promenad till Bygdegården där det är paketauktion och kaffe. Byn Vasselhyttan ligger i hjärtat av Bergslagen, ca 2 mil norr om Lindesberg, mellan Lindesberg och Kopparberg. Arrangör: Vasselhyttans Bygdegårdsförening.
Vedevåg, Lillön. Fackeltåg, brasa och fyrverkeri. Samling klockan 21:15 vid Källängsvägen. Avmarsch klockan 21:30 med tända facklor till Lillön.
Storå. Firandet börjar kl. 19.30 vid förskolan (bredvid Storåskolan) med korvförsäljning, kaffe, lotterier m.m. Kl 20.15 går man i fackeltåg till fotbollsplanen, där brasan tänds, musikkåren spelar och fyrverkeriet avfyras.
Arrangör: Lions Club Storå
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.