Valborgsmässoafton står för dörren och på flera platser runt om i kommunen laddas det för ett traditionsenligt firande. Nedan listar LindeNytt de platser i kommunen där vårens intåg firas.
• Oscarsparken i Lindesberg. Underhållning, vårsånger, vårtal, brasa och fyrverkeri. Programmet börjar kl. 20.45.Arrangör: Manskören Harmoni
• Hembygdsgården i Fellingsbro kl 20:30 Brasan tänds och talet till våren håller kyrkofullmäktiges ordförande Kerstin Ahlgren. Vårsånger sjungs av Fellingsbro gospelkör och kyrkokör under ledning av Helena Balke. Arrangör: Fellingsbro Hembygds- och Fornminnesförening
• Grusgropen i Vasselhyttan kl. 19.00. Efter brasan blir det promenad till Bygdegården där det blir paketauktion och kaffe. Arrangör: Vasselhyttans Bygdegårdsförening.
• Slaggvarpen Löa Hytta, Löa kl. 20.00. Brasa, vårtal, sång servering och fyrverkerier. Arrangör: Löa Bygdegårdsförening.
Gränssjöns strand, Hammarbacken kl. 20.00. Sång och tal vid brasan. Arrangör: Hammarbackens Hembygdsförening
• Ramsberg, vid församlingsgården mittemot kyrkan. Brasan tänds kl. 20.00. Allsång med Bosse Olsson, vårtal, lotterier, korvförsäljning och fyrverkeri. Arrangör: Ramsbergs hembygdsförening.
• Sjövallen i Frövi, området öppnar 19.00
Barnteater med Ove Hoffner, Millan & Jag uppträder, vårens melodier & allsång, vårtal med ungdomspastor Maria Bengtsson, brasan tänds, kvällen avslutas med fyrverkerier
• Storå, fotbollsplan. kl. 20.30.
• Fotbollsplanen i Stråssa, kl 18-22, brasan tänds kl 19.00
Försäljning av hamburgare och korv med bröd, fika,godis mm.
Lotterier,paketauktion för både barn och vuxna, tävlingar, fiskedamm, livemusik.
• Valborgsfirande på Lustholmen i Rockhammar, brasan tänds ca 19.00
Fyrverkeri avfyras vid skymning, lotter finns till försäljning
• Vedevåg, kl 21:15, Valborgsmässofirande på Lillön med fackeltåg, brasa och fyrverkeri.
Samling vid Källängsvägen. 21:30 är det avmarsch med tända facklor till Lillön.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.