”Så fort det dyker upp nytt klotter, så tar vi bort det direkt” Ja, så lät det från kommunens gata- och parkavdelning för några år sedan i samband med en klottersanering av gångtunneln under järnvägen. Sedan dess är det tydligt att mycket klotter har dykt upp, men det verkar inte längre lika angeläget att hålla efter den allt mer ”färgglada” tunneln.
På Bergslagens Kommunalteknik har man idag nästan gett upp hoppet om den ständigt nedklottrade tunneln. Det är dock med lite skämtsam ton som Tommy Karlqvist säger detta samtidigt som han konstaterar att klottrarna alltid ligger steget före.
-Vi har försökt att hålla efter, men det fungerar inte. Under vinterhalvåret har vi inte möjlighet att måla över det klotter som dyker upp, och då går det ganska fort utför, berättar Tommy.
Att sanera tunneln gång på gång är kostsamt. Tommy Karlqvist tror att det rör sig om cirka 10 000 kronor per totalsanering, och det blir naturligtvis väldigt mycket pengar i längden.
-Det är pengar man kan använda till något betydligt roligare än att hålla efter klottrarna, säger han.
Bergslagens Kommunalteknik räknar med att piffa upp tunneln igen i år. Men det blir först tidigast i vår eller framåt sommaren. Samtidigt finns planer om att ge tunneln ett lyft även ovan mark.
-Vi har planer på det, men det är inget som är bestämt när. Dessutom försöker vi samtidigt finna en lösning att förbättra belysningen nere i tunneln, för den är undermålig idag. Det svåra är att finna armaturer som fungerar där nere på grund den låga takhöjden.
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.