Arbetet med den sedan tidigare planerade långtidsparkeringen – pendlarparkeringen på Banvägen – har nu påbörjats. Parkeringssatsningen kommer göra plats för cirka hundra bilar på en sträcka om totalt 300 meter längs med Banvägen.
Parkeringssituationen är botten i Lindesberg. Ungefär så resonerade moderaten Jan Hansson när han sensommaren 2012 lyfte ärendet i BMB-nämnden. Då hade förslaget på en långtidsparkering på Banvägen redan närmare två år på nacken utan att något arbete kommit igång.
Ända sedan 2010 har inriktningen varit att nyttja marken mellan Banvägen och järnvägen, där man tidigare, slarvigt uttryckt, endast har ”spontanodlat sly och gräs”.
Arbetet med parkeringen påbörjades i förra veckan och skall enligt uppgift vara helt färdigt i slutet av sommaren. Innan entreprenören tar semesterledigt skall dock arbetet ha kommit så pass långt att parkeringen går att nyttja för ändamålet det är avsett för.
– Parkeringen skall gå att använda lagom till 20 juli när Midnattssolsrallyt gör ett stopp i Lindesberg på den aktuella platsen, berättar Gunnar Jaxell på Näringsliv och Utveckling.
Parkeringen kommer att sträcka sig från järnvägstunneln och 300 meter norrut – det vill säga nästan hela vägen fram till järnvägsövergången.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke om att mannen, som är i 20-årsåldern, var påverkad av narkotika.
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring. Under måndagen genomfördes mötet ändå, där Klockars representerade Moderaterna.
– I Lindesbergs kommun ska ingen nekas sina mänskliga rättigheter till information, säger Klockars i ett pressmeddelande.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra kommundelen som varningen gäller, enligt den varning SMHI utfärdat på torsdagsförmiddagen.