Arbetet med den sedan tidigare planerade långtidsparkeringen – pendlarparkeringen på Banvägen – har nu påbörjats. Parkeringssatsningen kommer göra plats för cirka hundra bilar på en sträcka om totalt 300 meter längs med Banvägen.
Parkeringssituationen är botten i Lindesberg. Ungefär så resonerade moderaten Jan Hansson när han sensommaren 2012 lyfte ärendet i BMB-nämnden. Då hade förslaget på en långtidsparkering på Banvägen redan närmare två år på nacken utan att något arbete kommit igång.
Ända sedan 2010 har inriktningen varit att nyttja marken mellan Banvägen och järnvägen, där man tidigare, slarvigt uttryckt, endast har ”spontanodlat sly och gräs”.
Arbetet med parkeringen påbörjades i förra veckan och skall enligt uppgift vara helt färdigt i slutet av sommaren. Innan entreprenören tar semesterledigt skall dock arbetet ha kommit så pass långt att parkeringen går att nyttja för ändamålet det är avsett för.
– Parkeringen skall gå att använda lagom till 20 juli när Midnattssolsrallyt gör ett stopp i Lindesberg på den aktuella platsen, berättar Gunnar Jaxell på Näringsliv och Utveckling.
Parkeringen kommer att sträcka sig från järnvägstunneln och 300 meter norrut – det vill säga nästan hela vägen fram till järnvägsövergången.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.