Arbetet med den sedan tidigare planerade långtidsparkeringen – pendlarparkeringen på Banvägen – har nu påbörjats. Parkeringssatsningen kommer göra plats för cirka hundra bilar på en sträcka om totalt 300 meter längs med Banvägen.
Parkeringssituationen är botten i Lindesberg. Ungefär så resonerade moderaten Jan Hansson när han sensommaren 2012 lyfte ärendet i BMB-nämnden. Då hade förslaget på en långtidsparkering på Banvägen redan närmare två år på nacken utan att något arbete kommit igång.
Ända sedan 2010 har inriktningen varit att nyttja marken mellan Banvägen och järnvägen, där man tidigare, slarvigt uttryckt, endast har ”spontanodlat sly och gräs”.
Arbetet med parkeringen påbörjades i förra veckan och skall enligt uppgift vara helt färdigt i slutet av sommaren. Innan entreprenören tar semesterledigt skall dock arbetet ha kommit så pass långt att parkeringen går att nyttja för ändamålet det är avsett för.
– Parkeringen skall gå att använda lagom till 20 juli när Midnattssolsrallyt gör ett stopp i Lindesberg på den aktuella platsen, berättar Gunnar Jaxell på Näringsliv och Utveckling.
Parkeringen kommer att sträcka sig från järnvägstunneln och 300 meter norrut – det vill säga nästan hela vägen fram till järnvägsövergången.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.