Vid 10-tiden på tisdagen grep närpolisen i Lindesberg de tre män som bland annat misstänks för dramat vid Restaurang 2000 i fredags kväll. Männen greps helt odramatiskt och fördes till stationen i Lindesberg för vidare färd till Örebro där ärendet nu utreds.
Enligt Anders Nohlgren, polisen i Lindesberg, så är de i första hand misstänkta för händelsen vid restaurangen i fredags, men det kan även bli tal om andra brottsmisstankar.
Det var vid 22-tiden på fredagskvällen som tre män började bråka med personalen efter att de vägrat betala de 36 öl de druckit under kvällen. Bråket urartade i ett våldsamt utspel från en av männen som satte sig i sällskapets bil och försökte köra över flera människor som stod på trottoaren utanför restaurangen. Dessförinnan hade han dragit kniv inne i restaurangen och bland annat attackerat och skadat en man med kniven.
Bilen de färdades i vid dagens gripande är inte samma som användes i fredags. Dock förändrar inte detta läget, menar polisen. Den andra bilen är inte anträffad vid skrivandets stund.
En trafikolycka med flera fordon inblandade har inträffat vid mellersta infarten till Lindesberg. Enligt initiala uppgifter har inga allvarliga personskador rapporterats från platsen.
Texten uppdateras
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.