När Idol på förmiddagen kom till Lindesberg för att göra en filminspelning med Martin Almgren blev det stor uppslutning på Rådhustorget. Martin fick kliva upp på lastbilen för att filmas och publiken fick hjälpa till att hoppa och heja, vilket man så gärna ställde upp och gjorde.
Filminspelning inför Globenfinalen av Idol spelades idag in i Lindesberg med Martin Almgren som huvudperson. Till Rådhustorget var Martin-stöttare välkomna att komma och heja på idolen. Det var många som ville vara med, och emellan tagningarna passade Martin på att tacka alla som röstar.
– Jag är så sjukt glad att ni tittat och röstat varje fredag. Det är er förtjänst att jag gått såhär långt, säger en märkbart berörd Almgren.
Publiken ropar idolens namn och klappar händerna.
– Fan, jag blir glad av det här alltså!, konstaterar Martin.
Som en bonus river Martin av några låtar för den trogna skaran, och när han toppar det lilla framträdandet med ”En gammal amazon” är de som inte rycks med lätträknade.
Glöm inte att det går att rösta hela veckan: RING 099 414 01 eller smsa MARTIN till 72 400
Rösterna från semifinalen är inte stängd utan pågår till det att alla tre finalister sjungit sin första låt i Ericsson Globe fredag 4:e december. Därefter nollställs omröstningen och två deltagare gör upp om segern i slutfinalen. Kostnaden för att rösta är 5,70:- + eventuell trafikavgift per samtal/sms. Du kan max rösta 60 gånger (30 samtal och 30 sms) per nummer och dag.
Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har publiken växt sig större. I veckan kom det glädjande rapporter om att lokalartistens populära rockballad ”Believing” har fått över en miljon lyssningar hos streamingjätten Spotify.
– Det har gått fort men jag är otroligt ödmjuk och tacksam, säger artisten.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Under de senaste dagarna har flertalet kommuner redan avvisat regeringens initiativ som går ut på att få fler personer att frivilligt återvandra till sina hemländer. I Lindesberg håller man dock dörren öppen för dialog med regeringens samordnare i den här frågan.
– Jag menar att demokratin stärks när vi lyssnar, inte när vi stänger dörrar. Regeringens samordnare har bjudit in till dialog och jag ser inga problem med att lyssna samt framföra vårt perspektiv, kommenterar kommunstyrelsens ordförande, Tomas Klockars, i ett pressmeddelande på torsdagen.
I morgon, torsdag, väntar en dag full av skapande och spel på Lindesbergs bibliotek för höstlovslediga barn. Här finns bland annat möjlighet att tillverka egna stickers och halloweenmasker med hjälp av dataprogram och en speciell sorts skrivare. Dessutom kommer det att finnas professionell hjälp av Frederica Patriarca från Italien, som är Character Designer och Concept Artist.
– Frederica brinner för design och ville gärna ge barnen en möjlighet att få visa upp sin kreativitet, berättar initiativtagare Anwar Ghoubari från föreningen ABF Makerspace.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media under måndagen, när man genomförde den allra sista gjutningen innan företaget stänger sin verksamhet på orten.
– Som för alla andra är det sorg i hjärtat man har, bara sorg, säger fabrikschef Torbjörn Lantz.
Förra helgen, när jag var på väg till jobbet, hade jag förberett mig på att kanske få se norrsken. Jag hade under dagen hållit koll på prognoser och förberett min fotoutrustning på så vis att jag endast behövde stanna bilen och börja fotografera om jag såg norrskenet dyka upp – och det gjorde jag. Ett kraftigt norrsken dessutom.
Minoritetsstyret i Lindesberg lade under tisdagen fram ett förslag till Kommunstyrelsens beredande om att i tre steg höja friskvårdsbidraget för kommunens anställda. Målsättningen är att på tre år kunna höja bidraget från dagens 1200 kronor till 2000 kronor per år.
– Vi ser en satsning på kommunens personals hälsa som en prioritet, säger man i ett pressmeddelande.