När Idol på förmiddagen kom till Lindesberg för att göra en filminspelning med Martin Almgren blev det stor uppslutning på Rådhustorget. Martin fick kliva upp på lastbilen för att filmas och publiken fick hjälpa till att hoppa och heja, vilket man så gärna ställde upp och gjorde.
Filminspelning inför Globenfinalen av Idol spelades idag in i Lindesberg med Martin Almgren som huvudperson. Till Rådhustorget var Martin-stöttare välkomna att komma och heja på idolen. Det var många som ville vara med, och emellan tagningarna passade Martin på att tacka alla som röstar.
– Jag är så sjukt glad att ni tittat och röstat varje fredag. Det är er förtjänst att jag gått såhär långt, säger en märkbart berörd Almgren.
Publiken ropar idolens namn och klappar händerna.
– Fan, jag blir glad av det här alltså!, konstaterar Martin.
Som en bonus river Martin av några låtar för den trogna skaran, och när han toppar det lilla framträdandet med ”En gammal amazon” är de som inte rycks med lätträknade.
Glöm inte att det går att rösta hela veckan: RING 099 414 01 eller smsa MARTIN till 72 400
Rösterna från semifinalen är inte stängd utan pågår till det att alla tre finalister sjungit sin första låt i Ericsson Globe fredag 4:e december. Därefter nollställs omröstningen och två deltagare gör upp om segern i slutfinalen. Kostnaden för att rösta är 5,70:- + eventuell trafikavgift per samtal/sms. Du kan max rösta 60 gånger (30 samtal och 30 sms) per nummer och dag.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag har arbetat dagligen i det system som nu kritiseras i media i snart två år. Därför känner jag att bilden som nu målas upp av systemet behöver nyanseras.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.