Till tonerna av Guldsmedshyttans Musikkår invigdes helgens SM-tävlingar i bruks och mondioring med pompa och ståt under fredagen.
– Hunden, människans bästa vän genom tiderna. Jag googlade lite och hittade grottmålningar som sträcker sig åtminstone 11 500 år tillbaka i tiden, där människan och hunden har jobbat ihop, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars i sitt invigningstal.
Både två- och fyrbenta deltog stolt i den stora och festliga parad som gick genom delar av centrala Lindesberg, innan den avslutades på Loppholmarna där sedan invigningstal tog vid.
– Att träna och tävla ihop med en hund tycker jag är jättefint, det kräver mycket av både hunden och hundföraren. Jag vill önska er en jättetrevlig helg och välkomna till Lindesberg, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars och möttes av både applåder och glada hundskall.
Så sent som för två veckor sedan drabbades fritidsbyn, där helgens SM-tävlingar går av stapeln, av en kraftig översvämning. Men sedan drygt en vecka tillbaka är anläggningen åter öppen för bruk, något som Tom Persson ordförande i Tillväxtnämnden adresserade i sitt tal.
– Som kommunens representant för föreningslivet blir jag ju jätteglad att den här tävlingen är här, och jag blev även väldigt orolig när tävlingsområdet översvämmades för några veckor sedan, Men det har jobbats hårt med det, och vi har haft tur att vattnet runnit bort. Vi önskar er alla lycka till i tävlingarna!
Helgens SM-tävlingar startar klockan 14:00 idag, fredag, och håller sedan på till söndag då mästerskapet ska få sina medaljörer. Under lördagen kommer bland annat Svenska Draghundssällskapet att ha uppvisning, samt ge allmänheten möjlighet att testa på grenen.
– Det är fritt inträde hela helgen och alla är välkomna! avslutar tävlingsledare Monika Sasse.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Stefan och Maria Larsson, Rose-marie, Fredrik Hedin och Bodie Evertsson från Titt-In. Foto: Jennie Einarsson
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main ...
Låt dem inte lura dig igen
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vå...
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det norska kallblodet, Brenne Viktor, gästade Fornabodas säsongspremiär och imponerade rejält med ett nytt banrekord för 3-åriga kallblod. Foto: Anneli Lundegård
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Till minne: Greger Nilsson
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.