Lucia i maj? Allt är möjligt under Lindeskolans studentkamp. Foto: Camilla Lagerman
Här jagar studenterna poäng i jakten på att springa ut först
Den årliga studentkampen pågår just nu för fullt, där Lindeskolans avgångsklasser tävlar om att få springa ut allra först på studentdagen. För att ha en chans att vinna behöver de utföra en rad olika uppdrag för att samla så många poäng som möjligt, och i år kunde även LindeNytt vara med på ett hjälpande hörn.
– Den svåraste är nog att äta två bananer och dricka 1,5 liter Sprite på tre minuter, säger Tiara Nziza.
Ta en selfie med en ko, fria till en främling och bugga med rektorn är bara några av de utmaningar som Lindeskolans avgångselever kan utföra i jakten på poäng i studentkampen. De diverse uppgifterna är alla värda olika mycket poäng, och i potten ligger äran att få springa ut som den allra första klassen på studentdagen.
– Igår gjorde vi mänskliga pyramider med lärarna, och i natt ska vi tälta ute i skogen, berättar Louise Johansson.
Emma Gustafsson ska gå iklädd våtdräkt hela dagen. Foto: Camilla Lagerman
Det finns dock några utmaningar på listan som tjejerna i NA21 inte är så sugna på att genomföra, av förståeliga skäl.
– Jag hade nog inte kunnat dricka tre råa ägg, säger Maya Eriksson och skrattar.
– Den svåraste är nog att äta två bananer och dricka 1,5 liter Sprite på tre minuter, säger Tiara Nziza.
För att få sina poäng måste eleverna utföra utmaningen, samt filma med datum och tid för att det ska räknas. Sedan redovisas det för alla klasser på Instagram.
– Alla uppdaterar på Insta, så vi lägger ut allt vi gör. Men kommer vi på något smart så kan alla andra härma oss såklart, säger Louise.
Poängen samlas för fullt. Foto: Camilla Lagerman
På onsdagsförmiddagen är det dags att genomföra tre uppdrag, gå ett Luciatåg genom hela skolan medan de sjunger Sankta Lucia, gå med våtdräkt en hel dag, samt komma med på förstasidan i tidningen.
Med Louise i spetsen tågar tjejerna iväg genom skolan, tätt följda av en klasskompis som givetvis filmar så att poängen kan kasseras in. Och grattis tjejer, ni hamnade på förstasidan!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Fullspäckad Pridevecka väntar i Lindesberg
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 - fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, ...