Lucia i maj? Allt är möjligt under Lindeskolans studentkamp. Foto: Camilla Lagerman
Här jagar studenterna poäng i jakten på att springa ut först
Den årliga studentkampen pågår just nu för fullt, där Lindeskolans avgångsklasser tävlar om att få springa ut allra först på studentdagen. För att ha en chans att vinna behöver de utföra en rad olika uppdrag för att samla så många poäng som möjligt, och i år kunde även LindeNytt vara med på ett hjälpande hörn.
– Den svåraste är nog att äta två bananer och dricka 1,5 liter Sprite på tre minuter, säger Tiara Nziza.
Ta en selfie med en ko, fria till en främling och bugga med rektorn är bara några av de utmaningar som Lindeskolans avgångselever kan utföra i jakten på poäng i studentkampen. De diverse uppgifterna är alla värda olika mycket poäng, och i potten ligger äran att få springa ut som den allra första klassen på studentdagen.
– Igår gjorde vi mänskliga pyramider med lärarna, och i natt ska vi tälta ute i skogen, berättar Louise Johansson.
Emma Gustafsson ska gå iklädd våtdräkt hela dagen. Foto: Camilla Lagerman
Det finns dock några utmaningar på listan som tjejerna i NA21 inte är så sugna på att genomföra, av förståeliga skäl.
– Jag hade nog inte kunnat dricka tre råa ägg, säger Maya Eriksson och skrattar.
– Den svåraste är nog att äta två bananer och dricka 1,5 liter Sprite på tre minuter, säger Tiara Nziza.
För att få sina poäng måste eleverna utföra utmaningen, samt filma med datum och tid för att det ska räknas. Sedan redovisas det för alla klasser på Instagram.
– Alla uppdaterar på Insta, så vi lägger ut allt vi gör. Men kommer vi på något smart så kan alla andra härma oss såklart, säger Louise.
Poängen samlas för fullt. Foto: Camilla Lagerman
På onsdagsförmiddagen är det dags att genomföra tre uppdrag, gå ett Luciatåg genom hela skolan medan de sjunger Sankta Lucia, gå med våtdräkt en hel dag, samt komma med på förstasidan i tidningen.
Med Louise i spetsen tågar tjejerna iväg genom skolan, tätt följda av en klasskompis som givetvis filmar så att poängen kan kasseras in. Och grattis tjejer, ni hamnade på förstasidan!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Lindenytt gästade Fritidsbyn under torsdagen när IFK Lindesbergs damer gjorde sitt första träningspass efter att laget har accepterat ett deltagande inom futsalens högsta liga till den kommande vintern. Foto: Timmy Lundegård
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Emma ger ömma leder och muskler lindring
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller ...