Lucia i maj? Allt är möjligt under Lindeskolans studentkamp. Foto: Camilla Lagerman
Här jagar studenterna poäng i jakten på att springa ut först
Den årliga studentkampen pågår just nu för fullt, där Lindeskolans avgångsklasser tävlar om att få springa ut allra först på studentdagen. För att ha en chans att vinna behöver de utföra en rad olika uppdrag för att samla så många poäng som möjligt, och i år kunde även LindeNytt vara med på ett hjälpande hörn.
– Den svåraste är nog att äta två bananer och dricka 1,5 liter Sprite på tre minuter, säger Tiara Nziza.
Ta en selfie med en ko, fria till en främling och bugga med rektorn är bara några av de utmaningar som Lindeskolans avgångselever kan utföra i jakten på poäng i studentkampen. De diverse uppgifterna är alla värda olika mycket poäng, och i potten ligger äran att få springa ut som den allra första klassen på studentdagen.
– Igår gjorde vi mänskliga pyramider med lärarna, och i natt ska vi tälta ute i skogen, berättar Louise Johansson.
Emma Gustafsson ska gå iklädd våtdräkt hela dagen. Foto: Camilla Lagerman
Det finns dock några utmaningar på listan som tjejerna i NA21 inte är så sugna på att genomföra, av förståeliga skäl.
– Jag hade nog inte kunnat dricka tre råa ägg, säger Maya Eriksson och skrattar.
– Den svåraste är nog att äta två bananer och dricka 1,5 liter Sprite på tre minuter, säger Tiara Nziza.
För att få sina poäng måste eleverna utföra utmaningen, samt filma med datum och tid för att det ska räknas. Sedan redovisas det för alla klasser på Instagram.
– Alla uppdaterar på Insta, så vi lägger ut allt vi gör. Men kommer vi på något smart så kan alla andra härma oss såklart, säger Louise.
Poängen samlas för fullt. Foto: Camilla Lagerman
På onsdagsförmiddagen är det dags att genomföra tre uppdrag, gå ett Luciatåg genom hela skolan medan de sjunger Sankta Lucia, gå med våtdräkt en hel dag, samt komma med på förstasidan i tidningen.
Med Louise i spetsen tågar tjejerna iväg genom skolan, tätt följda av en klasskompis som givetvis filmar så att poängen kan kasseras in. Och grattis tjejer, ni hamnade på förstasidan!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
Guld till ReScan UF – bäst i Sverige 2026
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, ...