Ett guldläge utan dess like. Ja, så får man nog se på vardagen i Lindesberg denna vecka – om man gillar hockey vill säga. Som vi kunde berätta igår, så har svenska damlandslaget slagit läger i stan för att träna, träna, träna inför 4-nationsturneringen som börjar nu på fredag.
Och orkar man inte vänta till helgen så finns alltså goda chanser att spana in Damkronorna redan nu. Idag, tisdag, fortsätter man träningspassen uppe i Lindehov och enligt planerna fortsätter man hårdträningen varje dag ända fram till matchstart på fredag.
Så här spelar damerna träning och matcher:
Tisdag
Träning kl 10:00-11:15
Träning kl 16:00-17:25
Plats: Lindehov
Onsdag
Träning kl 10:00-10:15
Match, OLIF Team 92. Kl 16:00-17:25
Plats: Lindehov
Torsdag
Träning kl 10:00-11:15
Träning kl 16:00-17:25
Plats: Lindehov
Fredag
Uppvärmning kl 10:00-11:00
Plats: Lindehov
Matcher – Fredag – Råsshallen
Ryssland – Finland kl 15:30
Sverige – Tyskland kl 19:00
Matcher – Lördag – Lindehov
Finland – Tyskland kl 12:00
Sverige – Ryssland kl 16:00
Matcher – Söndag – Örebro ishall
Ryssland – Tyskland kl 12:00
Sverige – Finland kl 16:00
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.