Nicke Sedell, Bo Eriksson, ordförande och Lasse Jansson från Linde Båtklubb.
Foto: Jennie Einarsson
Här laddar man inför Båtens Dag
På lördag är det dags för Linde Båtklubbs årliga event ”Båtens dag”, en dag då båtentusiaster samlas för traditionell båtkortege från Kyrkbryggan i Lindessjön till klubbstugan vid Ånäs där festligheterna tar vid. Med förhoppningar om sol till helgen ser arrangörerna fram emot en dag fylld av gemenskap och glädje på sjön.
– Vi hoppas att det blir fint väder, då brukar det bli mycket båtar, säger Bo Eriksson, ordförande i Linde Båtklubb.
Gården vid klubbhuset i Ånäs har snyggats till inför lördagens festligheter, gräsmattan är klippt och ett partytält finns på plats för att ta emot gäster som kommer från båtkortegen.
Förberedelserna inför helgens festligheter är i full gång. Foto: Jennie Einarsson
– Vi startar 15:00 från Kyrkbryggan och åker längs Bottenån mot Ånäs, de större båtarna väntar in oss vid Hemköp och ansluter därifrån då Prästbron är för låg för några av båtarna, berättar Bo Eriksson.
Väl på plats vid klubbstugan tar festligheterna vid med lekar och lotteri. Klubben bjuder även på kaffe och tårta till alla gäster så långt det räcker och för den som vill förtära medhavd mat är grillen tänd.
2022 års båtkortege. Foto: Agnetha Johnsson, Lindesbergs Turistbåtförening.
– Har man båt och vill ansluta till kortegen så man varmt välkommen, man behöver inte vara medlem i Linde Båtklubb. Nu hoppas vi bara på att det blir fint väder, enligt rapporterna ser det ut att kunna bli skapligt, avslutar Bo.
Linde Båtklubb bildades 1995 av ett gäng båtentusiaster och har idag omkring 150 medlemmar. Klubben har sin största båthamn vid Fingerboäng med 61 båtplatser och ytterligare en hamn med 19 platser och gästbrygga vid sin klubbstuga i Ånäs.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
Många drabbade av vattenläcka i Storå
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.