Ett gott tecken på att sommaren är här, är när Lindesjöns fiskevårdsområdesförening hör av sig till redaktionen och kallt konstaterar: ”Det är dags nu”. I förmiddags kom detta efterlängtade samtal från ordförande Roland Johansson och detta innebar som alltid att Lindesjön skulle laddas med ädla fiskar i form av regnbåge inom den närmsta timmen.
Vid 11-snåret anlände fiskbilen till Strandpromenaden med den uppskattade och efterlängtade lasten. Intresset från allmänheten lät inte vänta på sig och inom loppet av några minuter hade en mindre folksamling bildats, som nyfiket och med breda leenden följde fiskens sista resa – ut i plurret.
Den årliga inplanteringen av regnbåge gjordes något tidigare i år än normalt, cirka två veckor tidigare närmare bestämt. Och dessutom var det en större mängd fisk i år jämfört med de senaste åren.
-Vi har gått tillbaka till den ursprungliga planen, så nu är det fler och större fiskar som gäller, de ligger mellan 8 hekto och 1,2 kilo, förklarar Roland.
Med den ursprungliga planen syftar Roland på den arrangerade fiskedagen som fanns för ett tiotal år sedan, kallad Fiskets Dag.
Årets laddning blev 50 kg mer än tidigare år. Totalt 350 kg fisk har inkvarterats i Lindesjöns boning.
Regler att följa
Något fiskekort behövs inte för att bege sig ut med fiskespöt. Men föreningen vädjar till sunt och juste fiske. Reglerna man måste följa är:
* Endast ett fiskeredskap åt gången är tillåtet.
* Max 3 fiskar per person och fisketillfälle
* Fiske med nät är ej tillåtet
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.