Vi bor i dem. Arbetar i dem. Ja, faktum är att vi tillbringar större delen av våra liv i dem – våra hus och byggnader. Husen i städer och landsbygd har stor betydelse för såväl invånare som turister som besöker orten. Det är husen som gör staden. Det är arkitektur och färgsättning i en välbalanserad harmoni som gör ett hus till det där lilla extra som sätter sig kvar länge i minnet, och som gör att man fattar tycke för samhället som sådant. Och nu ska det vackraste huset i Sverige utses. Kanske finns vinnaren i Lindesberg, vem vet?
Under våren kommer invånarna i Lindesbergs kommun att få rösta på sitt favorithus. Det kan vara en privat villa, såväl som en offentlig byggnad – bara det är byggt 1950 eller senare. I denna riksomfattande omröstning som fått namnet ”Tyck Om Hus” är det tänkt att visa att den kritik som ofta östs över nybyggen inte alltid är befogad. I Sverige är tre fjärdedelar av husen byggda efter 1950 och är ofta utformade i en nyskapande stil som ska möta vår tids behov och smak. Men är det verkligen snyggt?
Ja, det är där Ni kommer in. Kulturkontoret tillsammans med stadsarkitekten kommer under våren att ta fram röstsedlar som invånarna får använda till den lokala omröstningen. Vinnaren offentliggörs på Stadens Dag i mitten av maj. Därefter går Lindesbergs bidrag till en länsfinal som avgörs i juni innan den slutliga finalen går av stapeln i oktober där Sveriges vackraste byggnad ska utses. Ta en tur runt i staden och se några tänkbara kandidater: Klicka här!
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.