Vi bor i dem. Arbetar i dem. Ja, faktum är att vi tillbringar större delen av våra liv i dem – våra hus och byggnader. Husen i städer och landsbygd har stor betydelse för såväl invånare som turister som besöker orten. Det är husen som gör staden. Det är arkitektur och färgsättning i en välbalanserad harmoni som gör ett hus till det där lilla extra som sätter sig kvar länge i minnet, och som gör att man fattar tycke för samhället som sådant. Och nu ska det vackraste huset i Sverige utses. Kanske finns vinnaren i Lindesberg, vem vet?
Under våren kommer invånarna i Lindesbergs kommun att få rösta på sitt favorithus. Det kan vara en privat villa, såväl som en offentlig byggnad – bara det är byggt 1950 eller senare. I denna riksomfattande omröstning som fått namnet ”Tyck Om Hus” är det tänkt att visa att den kritik som ofta östs över nybyggen inte alltid är befogad. I Sverige är tre fjärdedelar av husen byggda efter 1950 och är ofta utformade i en nyskapande stil som ska möta vår tids behov och smak. Men är det verkligen snyggt?
Ja, det är där Ni kommer in. Kulturkontoret tillsammans med stadsarkitekten kommer under våren att ta fram röstsedlar som invånarna får använda till den lokala omröstningen. Vinnaren offentliggörs på Stadens Dag i mitten av maj. Därefter går Lindesbergs bidrag till en länsfinal som avgörs i juni innan den slutliga finalen går av stapeln i oktober där Sveriges vackraste byggnad ska utses. Ta en tur runt i staden och se några tänkbara kandidater: Klicka här!
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.