Vi bor i dem. Arbetar i dem. Ja, faktum är att vi tillbringar större delen av våra liv i dem – våra hus och byggnader. Husen i städer och landsbygd har stor betydelse för såväl invånare som turister som besöker orten. Det är husen som gör staden. Det är arkitektur och färgsättning i en välbalanserad harmoni som gör ett hus till det där lilla extra som sätter sig kvar länge i minnet, och som gör att man fattar tycke för samhället som sådant. Och nu ska det vackraste huset i Sverige utses. Kanske finns vinnaren i Lindesberg, vem vet?
Under våren kommer invånarna i Lindesbergs kommun att få rösta på sitt favorithus. Det kan vara en privat villa, såväl som en offentlig byggnad – bara det är byggt 1950 eller senare. I denna riksomfattande omröstning som fått namnet ”Tyck Om Hus” är det tänkt att visa att den kritik som ofta östs över nybyggen inte alltid är befogad. I Sverige är tre fjärdedelar av husen byggda efter 1950 och är ofta utformade i en nyskapande stil som ska möta vår tids behov och smak. Men är det verkligen snyggt?
Ja, det är där Ni kommer in. Kulturkontoret tillsammans med stadsarkitekten kommer under våren att ta fram röstsedlar som invånarna får använda till den lokala omröstningen. Vinnaren offentliggörs på Stadens Dag i mitten av maj. Därefter går Lindesbergs bidrag till en länsfinal som avgörs i juni innan den slutliga finalen går av stapeln i oktober där Sveriges vackraste byggnad ska utses. Ta en tur runt i staden och se några tänkbara kandidater: Klicka här!
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.